Toto je 5 typov súborov, v ktorých sa najčastejšie vyskytuje malvér: Dávaj si na ne pozor!
Malvér sa môže ukrývať prakticky kdekoľvek, no toto sú súbory, v ktorých ho vidíme najčastejšie. Dávaj si na ne pozor.
Keď na našom portáli píšeme o rôznych podvodoch alebo vírusoch, častokrát spomíname, že sa malvér šíri cez podozrivé súbory. Lenže aké súbory to vlastne sú?
Škodlivý softvér sa môže ukrývať prakticky kdekoľvek, no hackeri najčastejšie využívajú určité typy súborov, ktoré sú na šírenie malvéru najvhodnejšie. Nižšie si ukážeme 5 typov súborov, v ktorých sa môže najčastejšie ukrývať malvér. Na tému nižšie upozornil web makeuseof.com.
V týchto typoch súboroch sa vírus schováva najčastejšie
EXE
EXE súbory sú spustiteľné súbory, ktoré sa využívajú v operačnom systéme Windows najčastejšie. Keď spustíš nejaký program, s najväčšou pravdepodobnosťou ho spúšťaš cez EXE súbor. Zároveň sa cez tento typ súboru spúšťa aj inštalácia rôznych programov.
Z praxe možno vieš, že keď dvakrát klikneš na spustiteľný súbor, otvorí sa ti buď prehliadač, hra alebo sa spustí inštalácia softvéru. Čistý EXE súbor po dvojkliku spustí kód, ktorý sa v ňom ukrýva a spraví svoju prácu. Ak sa však v EXE súbore nachádza malvér, ten sa môže do tvojho PC nainštalovať napríklad s falošným programom. Nie každý EXE súbor je ale vírus. V prípade neistoty sa ho oplatí oskenovať antivírovým programom a v prípade neznámych EXE súborov je lepšie naň neklikať. Podozrivé súbory ani nesťahuj do počítača.
ZIP/RAR
ZIP alebo RAR súbory možno považovať za komprimovaný archív, ktorý v sebe ukrýva niekoľko ďalších súborov. Tieto súbory sa môžu líšiť vzhľadom na typ archívu. Ak sťahujeme z Google Disku fotky z dovolenky, prehliadač nám ich stiahne vo forme archívu a po rozbalení uvidíme priečinok so všetkými fotografiami.
Neprehliadnite
Ak ale rozbaľujeme digitálnu hru, môžeme vidieť niekoľko rôznych typov súborov, vrátane spustiteľných EXE súborov, rôznych knižníc alebo skriptov. Bezpečnostní analytici upozorňujú, že infikované ZIP a RAR súbory sa začínajú objavovať v online priestore čoraz častejšie.
Každý pozná PDF súbor. V tomto formáte môžeme nájsť dôležité dokumenty, e-knihy, grafické návrhy alebo iné dáta. Hlavne sa teda používajú v pracovnej sfére. Vo väčšine prípadov sú PDF súbory bezpečné, no existuje šanca, že obsahujú ukrytý škodlivý kód. V tomto prípade však predstavuje riziko aj čítačka PDF súborov, ktorá môže mať v sebe neznámu slabinu.
Opäť preto platí, že ak ti niekto pošle neočakávane PDF súbor, najlepšie je ho neotvárať, dokým nebudeš vedieť, čo sa v ňom nachádza. Ak ti príde PDF príloha od úplne cudzieho mailu, radšej ju ignoruj.
Skriptové súbory
Skriptové súbory sú menej známe typy súborov a môže ich byť niekoľko. Majú koncovky ako JS, PY, SH alebo ďalšie. Samé o sebe nepredstavujú skripty žiadne riziko, no nebezpečné sú, ak ich užívateľ spustí v patričnom prostredí. Napríklad pre súbory JS, čo znamená JavaScript, ich potrebuješ spustiť v JavaScript runtime, najčastejšie teda vo webovom prehliadači. Pre tento typ hrozby sa zároveň vyžaduje, aby užívateľ nejakým spôsobom súbor otvoril a spustil skript. Napríklad najčastejší prípad je, že niekto povie obeti útoku, aby súbor nakopírovala do vývojárskej konzoly prehliadača, zatiaľ čo je napríklad na Facebooku. Tým “získa” dodatočné funkcie.
Viacero prehliadačov a stránok ale užívateľov varuje, že ak im niekto povedal, že majú pracovať s vývojárskou konzolou, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o podvod.
Súbory Microsoft aplikácií
Pomerne často vidíme, že sa malvér šíri aj cez Excel, Word, PowerPoint alebo ďalšie súbory aplikácií Microsoft Office. Tieto programy totiž dovoľujú užívateľom vytvoriť takzvané makrá. Ide o skripty, ktoré dovoľujú skúseným užívateľom automatizovať rôzne úlohy. Na druhú stranu ale môžu makrá poškodiť tvoj počítač.
Preto existuje riziko, že pri sťahovaní náhodných dokumentov, napríklad Word dokumentov, si omylom stiahneš do počítača aj škodlivý softvér. Preto treba dávať pozor aj v prípade týchto súborov.
Komentáre