APLIKÁCIE A HRYNávody

TOP funkcie aplikácie YouTube, o ktorých zrejme neviete. Používate ich?

Aplikácia YouTube ponúka množstvo funkcionalít, ktoré nám vedia spríjemniť pozeranie videí. Tu sú tie najlepšie, o ktorých možno neviete.

Aplikácia YouTube jednoznačne patrí medzi najpopulárnejšie aplikácie na prezeranie videí na internete. YouTube, ktorý patrí pod Google neustále prináša rôzne funkcie a aktualizácie, o ktorých ale nemusíme mať stále prehľad, prípadne vedia byť z rôznych príčin skryté. A práve preto sa pozrieme na tie najužitočnejšie funkcie aplikácie YouTube, o ktorých ste možno ani nepočuli.

Pozastavenie histórie

Čo sa týka vyhľadávania, tak YouTube je vďaka svojim vyhľadávacím algoritmom jednoznačná špička. Dokonalým príkladom je vyhľadanie mnohých pesničiek iba na základe napísania ich melódie. Niekedy ale môže dôjsť k prípadom, kedy si svoje vyhľadávanie chceme nechať pre seba a nechceme, aby k nemu mal prístup ktokoľvek. Jednou možnosťou je režim inkognito, no vtedy sa do služby musíme nanovo prihlasovať. Ďalším riešením je ale pozastavenie histórie.

Zapnutím tejto funkcionality zabezpečíte to, že YouTube nebude zaznamenávať históriu toho, čo ste vyhľadávali. Podobný krok viete vykonať aj na históriu prezerania videí. Pre zapnutie tejto funkcie otvorte Nastavenia (profilová fotografia v pravom hornom rohu -> Nastavenia), kde vyberte možnosť História a ochrana súkromia. Tu si viete zapnúť obe spomínané funkcie. V tejto sekcii viete taktiež vymazať históriu vyhľadávania.

youtube história
Zdroj: vosveteit.sk

Vypnutie automatického prehrávania ďalšieho videa

Pre niekoho je táto funkcionalita nesmierne užitočná, pre iných zas neuveriteľne otravná. Hlavne pre druhú skupinu máme riešenie, pretože automatické prehrávanie sa dá vypnúť. V nastaveniach prejdite do sekcie Automatické prehrávanie a jednoducho funkcionalitu vypnite.

Youtube automaticke prehravanie videi ako vypnut
Zdroj: Vosveteit.sk

Rýchle vytvorenie klipu

Niekedy vedia byť videá poriadne dlhé, no vy chcete so svojimi známymi zdieľať iba jeden krátky, no zaujímavý moment. Na to vymyslel YouTube v roku 2021 možnosť vytvorenia klipu. Ide o rýchle vystrihnutie časti videa, ktoré viete ihneď zdieľať. Vytvorenie je pritom veľmi jednoduché.

youtube klip 1
Zdroj: vosveteit.sk

Pod videom nájdite ikonu s názvom Klip. Kliknutím na ňu sa vám otvorí malý editor, kde si viete nastaviť dĺžku daného klipu. Povinné je taktiež pridať názov klipu. Po výbere časti videa a vyplnení nadpisu viete klip zdieľať pomocou odkazu alebo priamo do konkrétnej aplikácie.

youtube klip 2
Zdroj: vosveteit.sk

Pauza

Sledovaním množstva zaujímavých videí, ktorých na platforme denne pribudnú tisíce vie byť poriadne návykové. Aj preto by ste si mali na svoju aktivitu pri pozeraní videí dávať pozor. Práve preto YouTube ponúka funkcionalitu, ktorá vás po vami vybranom časovom úseku upozorní na to, aby ste si dali pauzu. Samozrejme nejde o nič záväzné a po prejdení daného časového úseku sa vám aplikácia nezablokuje ani nič podobné. Ide ale o šikovné pripomenutie toho, že čas v online svete niekedy plynie oveľa rýchlejšie a my by sme mali myslieť aj na svoje zdravie.

youtube pauza
Zdroj: vosveteit.sk

Funkcionalitu nájdete v nastaveniach v sekcii Všeobecné. Nazýva sa Pripomínať potrebu prestávok a vy sami si viete nastaviť dĺžku časového úseku.

Obmedzený režim pre najmenších

YouTube často púšťame aj deťom, no mali by sme myslieť na to, že na platforme sa nachádzajú aj videá, ktoré pre maloletého diváka nie sú zrovna vhodné. Preto si viete v nastaveniach v sekcii Všeobecné zapnúť Obmedzený režim. Ide o akýsi filter videí, ktorý ale taktiež pripomína, že nemusí byť stopercentne užitočný. YouTube si ale posledné roky dáva veľký pozor na to, aby jeho videí spĺňali isté štandardy.

youtube obmedzený režim
Zdroj: vosveteit.sk

Sumár dňa v jednej notifikácii

Ak ste si nevypli upozornenia z aplikácie YouTube tak viete, že aplikácia často posiela upozornenia ohľadom vašich odberov, trendov a podobne. No v prípade, že cez deň sa k nim neviete dostať, vedia byť takéto upozornenia zbytočné a vy tak stratíte prehľad. YouTube ale ponúka možnosť zaslania akéhosi sumára, ktorý zasiela raz denne vo vami vybranom čase. Vy si ho viete nastaviť napríklad na večer, kedy si bežne YouTube púšťate a táto notifikácia vám ukáže, čo sa za celý ten deň stalo. Všetko pekne na jednom mieste.

youtube sumár
Zdroj: vosveteit.sk

Sumár zapnete v nastaveniach v sekcii Upozornenia. Samotná funkcionalita je hneď navrchu a nazýva sa Naplánovaný súhrn.

Pevne veríme, že vám tieto triky a skryté funkcionality uľahčia používanie aplikácie YouTube.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close