TikToker otestoval, akú spotrebu má nečinná nabíjačka pripojená do siete. Toľkoto nás to stojí peňazí!

Čo nás stojí nečinná nabíjačka, ktorá je pripojená do elektrickej siete? TikToker odmeral jej reálnu spotrebu a ukázal, čo za ňu platíme!

spotreba necinnej nabijacky
Zdroj: Anikin Dmitrii / Shutterstock.com a Vladimir Khodataev / Shutterstock.com, Vosveteit.sk (koláž)

Nie je žiadnym tajomstvom, že elektrické spotrebiče na to, aby fungovali, tak potrebujú energiu zo siete. Napríklad za taký priemerný router, ktorý je neustále zapnutý a vysiela Wi-Fi signál, ročne môžeme zaplatiť niečo medzi desiatimi až pätnástimi eurami. No v prípade televízore si priplatíme, ak ho sledujeme príliš často. Nehovor viac o tom, že v domácnosti častokrát máme aj dva, prípadne viac televízorov. Ako sú na tom ale nečinné nabíjačky, mali by sme ich vyťahovať zo zásuvky, aby sme ušetrili nejaké to € alebo ide o zanedbateľné náklady?

V minulosti sme si ukázali, že ak vytiahneme nečinnú nabíjačku od telefónu zo siete, tak moc toho neušetríme. Platí to ale v praxi? Na túto otázku hľadal odpoveď známy bloger zo susedného Poľska.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

TikToker otestoval, koľko platíme za nečinnú nabíjačku v sieti

Dawid Kosiński na sociálnej sieti TikTok uverejnil video, v ktorom sa pozrel na reálnu spotrebu nabíjačky, ktorá je nečinne pripojená do siete. Vo svojom teste použil 90W rýchlonabíjačku.

Na to, aby odmeral reálnu spotrebu, tak použil wattmeter. Ide o jednoduché zariadenie, ktoré zapojíte do siete a následne cez neho pripojíte spotrebič. Wattmeter potom meria objem elektriny, ktorý cez neho pretiekol. V tomto prípade do neho pripojil spomínanú nabíjačku.

Ako vysvetľuje vo svojom videu nižšie, tak v nedávnej minulosti videl test, v ktorom spotreba bola nulová. Ako ďalej ale dopĺňa, tak to nie je celkom pravda. Ako môžete vidieť, tak spotreba nabíjačky je 0,9 W, čo je po prepočte 0,0009 kWh. Následne spotrebu vynásobil 24 hodinami a cenou elektriny, aby dostal náklady na chod nečinnej nabíjačky za deň. V jeho prípade vyšlo, že cena nabíjačky je 1,7 groša / deň. Pre tých, ktorí nevedia, tak 1 złoty má aktuálne hodnotu 0,21 €, pričom 100 grošov je jeden złoty. Ide teda o niekoľko málo centovú položku.

Prejdime teraz ale k nám a aplikujme si výpočet na naše podmienky. Predsa len cena elektriny je rôzna. Ak by sme vychádzali z priemernej minuloročnej ceny energie 0,157€ / kWh (pozn. redakcie: vychádzame z ceny elektriny pre domácnosť vrátane ďalších poplatkov. Tá sa môže mierne líšiť od poskytovateľa a odberného miesta, no rozdiely nie sú veľké), tak výsledný náklad na nečinnú 90 W nabíjačku by bol 0,0033912€ / deň, teda približne 1,2€ / rok.

@dawid.kosinskiIle rocznie kosztuje Cię ładowarka podłączona do prądu?♬ dźwięk oryginalny – Dawid Kosiński

Samozrejme, treba brať do úvahy, že ak máme v domácnosti viacero nabíjačiek, tak výslednú sumu treba násobiť ich počtom. V konečnom dôsledku ale nejde o tak veľký náklad, aby sme museli krvopotne odpájať všetky nabíjačky zo siete, hoci nie sú aktívne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre