TikTok je opäť v ohrození: USA mu hrozí zákazom, ak sa neodpojí od čínskych spoločností!

Vláda USA opäť zvažuje zákaz pôsobenia siete TikTok v rámci štátov. Dôvodom má byť spojenie siete s čínskou vládou.

zakaz TikToku
Zdroj: Flickr.com (Solen Feyissa) a freeiconspng, úprava Vosveteit.sk, (CC BY-SA 2.0)

Sociálna sieť TikTok je populárna najmä medzi mladšími používateľmi, ktorí si obľúbili koncept krátkeho videoformátu. Prostredníctvom tejto siete sa dá zdieľať skutočne široké spektrum obsahu. Od zábavných videí cez videorecepty, krátke recenzie na produkty až po spravodajstvo. Pravidlá TikToku však umožňujú zdieľanie aj rôznych názorov či nepodložených informácií, prečo si táto sieť vyslúžila titul siete pre dezinformačnú scénu a hoaxy. Ako keby toho však nebolo dosť, aktuálne viaceré krajiny poukazujú na hrozby, ktoré so sebou táto sieť prináša a teraz sa s tým spája aj USA. Vláda krajiny totiž opäť vyhrožuje, že populárnu sieť zakáže, ak sa nezbaví svojich prepojení na Čínu, informuje portál androidauthority.com.

TikTok sa podľa USA má oddeliť od ByteDance

Ak sledujete dianie okolo TikToku, tak vám určite neušlo, že práve táto sieť spadá aj pod čínsku spoločnosť ByteDance. Tá zastrešuje aj náprotivok tejto siete pre Čínu, sieť Douyin. S vplyvom Číny na túto sieť však už v minulosti bol problém, nakoľko už vláda USA pod vedením Donalda Trumpa usilovala o to, že by sa TikTok zakázal. Tento pokus v roku 2020 však neprešiel. Aktuálna vláda Joea Bidena však poukazuje na rovnaký problém s bezpečnosťou, akému sme čelili pred tromi rokmi.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
TikTok pozor
Zdroj: TikTok, cleanpng.com

Podľa slov americkej vlády sú v ohrození najmä údaje používateľov, ktoré by sa mohli posúvať k čínskej vláde. O údaje používateľov majú v poslednej dobe však aj viaceré ďalšie krajiny. Významným krokom je tak aj zákaz využívania siete vládnymi zamestnancami v rámci Spojeného kráľovstva, no na nebezpečenstvo poukazujú aj krajiny ako USA, Dánsko, Česká republika či dokonca Slovensko. Podľa slov USA by sa však TikTok mal odrezať od akéhokoľvek spojenia s čínskymi majiteľmi, aby mohol ďalej pôsobiť na ich trhu.

Sociálna sieť sa obraňuje

Je pochopiteľné, že populárna sieť poprie akékoľvek obvinenia z toho, že by údaje o svojich používateľoch zdieľala s čínskou vládou. Rovnako TikTok prisľúbil, že dáta bude ochraňovať čo najviac účinnými prostriedkami, aby nehrozil žiadny únik informácií pre čínsku vládu. K situácii sa vyjadril aj hovorca sociálnej siete, ktorý uviedol nasledovné vyjadrenie.

Ak je cieľom ochrana národnej bezpečnosti, odpredaj (siete) tento problém nevyrieši: zmena vlastníctva by nespôsobila žiadne obmedzenia tokov údajov alebo prístupu k nim.

Bývalý zamestnanec TikToku pritom v minulosti prehlásil, že pre Čínu je teoreticky možné, aby zbierala údaje o používateľoch siete z USA. Existujú však dohady o tom, že tento zamestnanec opustil tím siete TikTok ešte predtým, než prišlo k zvýšeniu jej bezpečnosti.

Myslíte si, že má USA nárok na zákaz tejto siete? A veríte tomu, že Čína zbiera údaje o používateľoch? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre