Tieto vírusy lomcujú našim širším okolím a napadajú smartfóny: Kyberzločinci cielia aj na najmenších

Slovenským a českým internetom stále lomcuje adware, ktorý sa šíri cez falošné aplikácie pre deti.

hacknuty smartfon napadnuty smartfon virus
Zdroj: FellowNeko / depositphotos.com

Bezpečnostní experti z ESETu vysvetľujú, aké kybernetické hrozby boli počas mája v Česku a na Slovensku najrozšírenejšími.  

Aj počas mája sa na prvej priečke Android hrozieb udržiava reklamný malvér Andreed. Nezmenila sa ani jeho distribúcia. Aj naďalej sa šíri prostredníctvom falošných hier  a to hlavne pre malé deti. O niečo častejšie sa ale začal objavovať v podvodných aplikáciách lúštenia krížoviek.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

“Letné obdobie je pre užívateľov spravidla viac nebezpečné. Kvôli letným dovolenkám, výletom a väčšiemu priestoru pre voľnočasové aktivity sú viac vystavení digitálnemu svetu a jeho mnohým nástrahám,” vysvetľuje Martin Jirkal, vedúci analytického tímu pražskej pobočky spoločnosti ESET.

Rebríčkom stále vedie adware

Leto sa síce už rozbehlo, no stále nie sme ani len v polovici. Znamená to, že kyberzločinci budú v šírení malvéru aj naďalej pokračovať vo väčšej miere. Za chvíľu sa však začnú letné prázdniny, čo znamená, že deti namiesto školy môžu stráviť viac času napríklad aj hraním hier. Aj kvôli tomu mohol vzrásť počet prípadov malvéru ukrytého v digitálnych hrách.  

Slovenskému a českému internetu dominuje prevažne adware. Ide o reklamný škodlivý softvér, ktorý zariadenie zaplaví reklamami. Tie sa objavia aj na miestach, kde predtým smartfón reklamy neukazoval. Niektoré adwary sú však zákerné v tom, že sa prejavia až po nejakej dobe. Obeť si teda nemusí spojiť škodlivú činnosť s určitou aplikáciou.  

Reklamy ponúkané užívateľom v rámci adwaru sú spravidla taktiež rizikové alebo prinajmenšom aspoň pochybné. Objavujú sa reklamy na stránky pre dospelých, rôzne pomôcky, podporné prostriedky a odkazy na falošné stránky. Cez ne sa môže nepozornosťou dostať do smartfónu ďalší malvér.  

Objavujú sa aj nebezpečnejšie hrozby

Na predných miestach sa počas minulého mesiaca držal aj bankový trójsky kôň Cerberus. Ten sa ukrýval vo falošnej verzii hry Fast Car Driving – Street City. Bankové trójske kone získavajú prístup do bankových účtov obetí tak, že prekryjú prihlasovaciu obrazovku aplikácie. Obeť tak bez vedomia ponúkne svoje prihlasovacie údaje hackerom. 

“Kombináciu adwaru a bankového trojana, ako najväčších hrozieb na našom území, vidíme už niekoľký mesiac po sebe. Bankový trójsky kôň sa však považuje za oveľa závažnejší typ malvéru. Opakovaná detekcia tohto malvéru naznačuje, že sa útočníkom stále vypláca,” tvrdí Jirkal.

faketoken-trojsky kon
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

Čo sa spywaru týka, tam bezpečnostní experti pozorovali výrazný pokles v detekciách malvéru Spy.SpinOk. Nahradil ho však malvér Agent.CZB. Aj ten sa šíril cez falošnú aplikáciu ibisPaint. Bezpečnostní experti z ESETu poukazujú na to, že záujem o naše dáta stále pretrváva.  

Zároveň upozorňujú užívateľov, aby hlavne počas leta zvýšili pozornosť na internete. Znamená to neklikať na podozrivé odkazy, nenechať sa nalákať na phishing alebo iné formy útokov. Popri tom sa hlavne teraz vyhnite sideloadingu, teda sťahovaniu aplikácií mimo oficiálne obchody.  

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre