Tieto tri povolenia v Android smartfóne otvárajú dvere hackerom. Sú nočnou morou pre tvoje súkromie, daj si na ne pozor
Povolenia umožňujú aplikáciám pristúpiť k citlivým funkciám smartfónu a môžu viesť k napadnutiu tvojho súkromia.
Android zariadenia sú otvorenejšie v porovnaní s iOS, no môže ísť o dvojsečnú zbraň. Na jednu stranu má užívateľ viac možností, ako svoj operačný systém prispôsobiť, no na druhú stranu sa otvára aj kyberzločincom, ktorí častokrát túto otvorenosť zneužívajú.
Bezpečnostní analytici z GizChina vysvetľujú, že hrozba malvéru existuje zakaždým, keď si do Android smartfónu stiahneme aplikáciu, dokonca aj z Obchodu Play, ktorý má viacero bezpečnostných mechanizmov na to, aby čo najrýchlejšie odhalil podvodné aplikácie.
Čo sa však podvodných aplikácií týka, najčastejšou hrozbou nie je sofistikovaný škodlivý kód, ale naša nepozornosť. Každá aplikácia, aj tá podvodná, od užívateľa žiada prístup ku potenciálne citlivým funkciám a v 90% prípadov užívatelia tieto povolenia bezducho odkliknú.
Povolenia však vedia byť komplikované. Aj legitímne aplikácie môžu požiadať prístup k funkciám, ktoré by mohla podvodná aplikácia zneužiť a cez ne sa dostať do nášho súkromia. Práve preto je dnes potrebné, aby si bol pri každej aplikácii opatrný a sám uvážil, či jej chceš dať povolenie k funkciám, ktoré si aplikácia pýta.
Bezpečnostní analytici hovoria, že spomedzi všetkých povolení môžeme charakterizovať tri, na ktoré by sme si mali dávať najväčší pozor. Poďme sa na ne lepšie pozrieť.
Neprehliadnite
Tieto tri povolenia sú najnebezpečnejšie
Prístup k nastaveniam dostupnosti
Nastavenia dostupnosti pôvodne vznikli ako pomoc pre ľudí, ktorí kvôli nejakému postihnutiu nedokážu využívať smartfón tak, ako to dokáže zdravý človek. Rôzne aplikácie môžu ponúkať zjednodušené ovládanie, buď hlasom alebo čítanie textu nahlas. Na to potrebujú prístup k nastaveniam dostupnosti, ktoré zas majú prístup k citlivým funkciám smartfónu.
Aplikácia s prístupom k nastaveniam dostupnosti môže ovládať tvoje zariadenie a dokonca aj interagovať s inými aplikáciami. V prípade škodlivého softvéru získava hacker až priveľkú kontrolu nad tvojim smartfónom.Môže ho doslova ovládnuť. Toto povolenie umožňuje napríklad simulovať kliknutia používateľa. Znamená to, že útočník môže v tvojom telefóne spraviť prakticky, čo ho napadne.
Keď aplikácia požiada o nastavenie dostupnosti, neznamená to, že je škodlivá. Ak ale takéto povolenie uvidíš, dobre zváž, či ho naozaj chceš udeliť. Všeobecným pravidlom je, že ak si si nie istý na 110%, radšej toto povolenie neudeľuj.
Prístup k notifikáciám
Väčšina spywarov operuje tak, že číta notifikácie v tvojom smartfóne. To dáva kyberzločincom prístup k tvojim SMS, četom alebo e-mailom. Špionážne softvéry môžu prístup k notifikáciám využiť tak, že ti ukradnú jednorazové heslá, ktoré sa posielajú v rámci dvojfaktorovej autentifikácie. Po získaní týchto kódov môže útočník získať prístup do tvojej bankovej aplikácie alebo ťa prihlási na drahé predplatné služby.
Mal by si si preto skontrolovať, ktoré aplikácie majú prístup k notifikáciám. Ak nájdeš medzi nimi neznámu aplikáciu alebo takú, ktorej nedôveruješ, toto povolenie jej odober. Prístup k notifikáciám by mali mať len dôveryhodné aplikácie, ktoré ho nevyhnutne potrebujú na to, aby správne fungovali.
Čítanie SMS správ
Už vyššie sme spomenuli, že aj cez SMS správu ti môže prísť jednorazové heslo, ktorým sa prihlasuješ do účtu s dvojfaktorovou autentifikáciou. Hackeri častokrát zneužívajú aj prístup k SMS správam, aby sa dostali k citlivým informáciám. Rovnako ako pri povolení prístupu k notifikáciám, aj v tomto prípade si skontroluj, aké aplikácie môžu pristupovať k tvojim SMS. Ak medzi nimi nájdeš nejakú, ktorá sa ti nezdá, okamžite ho odober.
Ako sa chrániť pred malvérom?
Dávať si pozor na povolenia je mimoriadne dôležité, no ani to neposkytuje stopercentnú ochranu. Pamätaj, že na ochranu pred kyberútokmi a malvérom sa najlepšie ochrániš aj tým, že budeš udržiavať aplikácie a OS aktualizované. Znie to ako klišé, no najnovšie verzie vždy prichádzajú buď s novými bezpečnostnými funkciami alebo s opravenými bezpečnostnými slabinami.
Popri tom nikdy nezaškodí, ak máš v smartfóne nainštalovaný aj antivírový softvér. Na trhu nájdeš veľa možností, či už platených alebo zdarma. Každý bezpečnostný softvér má silné a slabé stránky, no základnú ochranu pred malvérom poskytujú všetky. Vyber si preto taký, ktorý najviac sedí tvojim potrebám.
Komentáre