Tieto tri aplikácie Facebooku ťa sledujú, aj keď nemáš vytvorený účet. Nájdeš ich vo väčšine smartfónov. Takto ich vypneš!
Meta má vo väčšine smartfónov tieto tri aplikácie, ktoré ťa sledujú, aj keď nemáš Facebook alebo Instagram účet.
Spoločnosť Meta je známa tým, že na jej platformách užívatelia veľa súkromia nemajú, no to by sa mohlo povedať o všetkých veľkých spoločnostiach. Dáta sa stali cennou komoditou v digitálnej dobe a viacerí tech giganti, ako napríklad Google alebo Microsoft, zbierajú o svojich užívateľoch veľa dát.
V podstate by sme mohli povedať aj to, že zber dát nie je sám o sebe zlý, pokiaľ užívateľ jasne vie aká dáta sa zbierajú, na čo sa používajú a má možnosť s týmto zberom súhlasiť. Problém nastáva, keď veľké spoločnosti zbierajú dáta bez vedomia užívateľov. Ako informuje portál Xataka Android, na svetlo vyšli informácie o troch aplikáciách od Mety, ktoré slúžia na zbieranie informácií o nás a tieto aplikácie je najlepšie vypnúť, ak si ceníš svoje súkromie.
Ide o aplikácie, ktoré má v sebe predinštalovaná väčšina smartfónov. Už dávnejšie sa ukázalo, že Meta využívala úryvky kódu skryté na webových stránkach, aby prepojila Instagram a Facebook účty používateľov so všetkými ich online aktivitami, čo umožňovalo nebezpečne presné sledovanie. Meta tvrdí, že túto funkciu zakázala. To ale nemusí byť pravda.
Tieto tri aplikácie si deaktivuj
Drvivá väčšina Android smartfónov prichádza s radom predinštalovaných aplikácií. To je zapríčinené rôznymi partnerstvami, ktoré značka, napríklad Samsung, uzatvorila so softvérovými spoločnosťami. V prípade Samsungu je predinštalovaný softvér spoločnosti Microsoft. V prípade Xiaomi smartfónov zas nájdeš v smartfóne aplikáciu Booking alebo aplikácie čínskych obchodov.
Väčšina zariadení má ale predinštalované tri aplikácie Meta, ktoré sú aktívne ako systémové aplikácie. To znamená, že neustále bežia na pozadí, aj keď si ich nikdy nepoužíval alebo nepoužívaš vôbec ani aplikácie od Mety. Spoločnosť tvrdí, že tieto aplikácie pomáhajú užívateľom s prihlásením, no ich pravý účel môže byť sledovanie.
Neprehliadni
Odporúčame teda užívateľom, aby si v smartfóne vypli tieto tri aplikácie, ktoré nájdeš nižšie.
- Meta App Installer
- Meta App Manager
- Meta Services
Ich vypnutie je mimoriadne jednoduché. Otvor si nastavenia a podkategóriu Aplikácie. Uvidíš abecedný zoznam aplikácií, v ktorom vyhľadaj tri vyššie uvedené aplikácie. Následne každú jednu otvor a na spodku vyber možnosť deaktivovať. Tento proces budeš musieť zopakovať pre každú aplikáciu zvlášť. Keď to ale urobíš máš hotovo a ochrániš svoje súkromie o niečo lepšie.
Viaceré prieskumy ukázali, že tieto tri predinštalované aplikácie posielajú užívateľské dáta na servery Facebooku. To platí aj keď nie si momentálne prihlásený na Facebooku alebo aj keď na tejto sociálnej sieti vôbec nemáš účet.
Meta zasahuje do súkromia užívateľov hlbšie
V apríli sa objavili správy, že Meta začne používať naše dáta na sociálnej sieti na trénovanie svojich AI modelov. Mnohí to právom vnímajú ako ďalší a hlboký zásah do súkromia.
Meta argumentuje, že tréning na európskych dátach je kľúčový pre vývoj multimodálnej AI (schopnej spracovať text, hlas, video a obrázky), ktorá lepšie zachytí miestne jazykové špecifiká, dialekty alebo kultúrnu jedinečnosť. Technologicky ide o tzv. early fusion AI, ktorá umožňuje trénovanie modelu na rôznych typoch dát.
Napriek tomu sa spoločnosť pohybuje na veľmi tenkom ľade európskej legislatívy, známej ako GDPR. V máji 2023 totiž dostala Meta od európskych regulátorov pokutu 1,2 miliardy eur za nelegálny transfer údajov, čo dokazuje prísny postoj EÚ k ochrane dát. Aktuálny plán Mety je možné vnímať ako testovanie hraníc tejto regulácie, hoci spoločnosť tvrdí, že rešpektuje „legitímny záujem“ na spracovanie dát. Medzičasom však aktivisti z NOYB (None Of Your Business) už podali sťažnosti v 11 krajinách EÚ. Viac sa o tomto prípade môžeš dočítať v našom článku.
Komentáre