Tieto technológie ovplyvňujú kvalitu Wi-Fi signálu: Má ich váš router?
Ak siahate po novom Wi-Fi routeri, ten by mal obsahovať tieto technológie.
Pomalý internet je problém, ktorý môže mať niekoľko rôznych príčin a riešení. Väčšina z nás má doma Wi-Fi sieť a nedostatočný signál môže spôsobiť nielen pomalšie prenosové rýchlosti, ale aj to že v niektorých miestnostiach internet vôbec nechytíte. Čo s tým?
Router hrá v tejto rovnici mimoriadne dôležitú úlohu, pretože bez neho by ste v prvom rade žiadnu Wi-Fi nemali. Jeden vám dodá poskytovateľ internetového pripojenia, no sú prípady, kedy musíte siahnuť po inom, lepšom modeli. V tomto smere sa môže situácia skomplikovať, pretože existuje množstvo parametrov, ktoré nám nemusia dávať zmysel. Ak nám ide o signál routeru, starajú sa oňho tieto technológie, ktoré by ste mali lepšie poznať.
Výkonné antény
Anténa je jedným z najdôležitejších komponentov routeru, pretože sa stará o vysielanie Wi-Fi signálu. Na dobrú distribúciu vĺn potrebujú nielen adekvátny výkon, ale aj umiestnenie a počet. Výstupný výkon antény sa meria v dBi, čo znamená zosilnenie antény v decibeloch cez izotropný žiarič. Úlohou antén je šírenie Wi-Fi signálu, no okrem dBi ovplyvňuje jeho šírenie aj počet a umiestnenie antén. Routery môžu niekedy používať až štyri antény, čo je viac ako rozumné množstvo.
MU-MIMO a OFDMA
Ide o technickejšie pojmy, pričom MU-MIMO znamená technológiu pre viaccestné bezdrôtové prenosy, pričom viacero užívateľov používa pre komunikáciu jednu alebo viac antén súčastne. MU-MIMO je vylepšenie technológie MIMO, ktorá umožňovala komunikáciu len dvoch zariadení na viacerých kanáloch.
MU-MIMO môžeme nájsť hlavne na drahších zariadeniach a hlavným cieľom tejto technológie je zlepšiť kapacitu a efektivitu pri pripojení, ktoré si vyžaduje väčšie množstvo dát, napríklad pri hlasových hovoroch alebo streamovaní videí. V modernej dobe je mimoriadne užitočná, hlavne ak v rámci jednej domácnosti pripájame na rovnakú sieť Wi-FI. Vďaka MU-MIMO máme teda menej problémov s pripojením.
Neprehliadnite
OFDMA funguje na podobnom princípe, no táto technológia dosahuje vyššiu stabilitu tam, kde MU-MIMO zaostáva, teda v menších objemoch dát. Technológia OFDMA je dôležitá, ak máme na sieť pripojené reproduktory, obrazovky alebo iné smart zariadenia.
Beamforming
Ide o priestorovú techniku spracovania signálu, ktorá pomáha zlepšiť, zrýchliť a skvalitniť pripojenie. Beamforming pomáha sústrediť Wi-Fi signál k špecifickému zariadeniu prijímajúcemu komunikáciu, namiesto toho, aby router šíril signál do všetkých smerov rovnako. Vzniká priame spojenie, ktoré je rýchlejšie a spoľahlivejšie ako bez beamformingu.
Funguje to tak, že signál prúdi z antény do všetkých smerov. Ak ho chceme nasmerovať do určitého smeru, viacero antén v tesnej blízkosti začnú vysielať rovnaký signál, no v trošku inej dobe. Prekrývanie Wi-Fi vĺn spôsobí ruch, ktorý môže signálu v niektorých oblastiach pomôcť a v iných oblastiach ho oslabí. Ak sa to podarí správne, vzniká sústredený signál v určenom smere.
Wi-Fi Mesh
Technológia mesh je relatívne mladá a v podstate funguje podobne ako Wi-Fi zosilňovač, no ibaže lepšie. Princípom Wi-Fi mesh je spojenie viacerých Wi-Fi prístupových bodov, teda routerov, do jednej veľkej Wi-Fi siete. Ak máte veľkú domácnosť, signál nemusí dosiahnuť všade. V tomto prípade je ideálnym riešením mesh Wi-Fi systém, ktorý vám pomôže dostať signál úplne všade.
Mesh systém funguje trošku inak ako tradičný Wi-Fi router. Máte jeden mesh router, ktorý slúži ako základňa a potom máte jednotlivé uzly. Tie slúžia ako satelity, teda dostávajú internet od základne a následne ho vysielajú do najbližších zariadení. Všetky uzly zdieľajú jednu Wi-Fi sieť, nie ako zosiľnovače, ktoré vám vytvoria novú sieť, na ktorú sa musíte zakaždým prepájať.
WAN
Nie všetky routery majú túto funkciu, hoci je mimoriadne užitočná. Ak máte doma náhodou dva routery a jeden z nich má port WAN, potom ho môžete použiť ako Wi-Fi extender. Ak z pôvodného routera potiahnete ethernet kábel a pripojíte ho do WAN portu druhého routera, ten začne distribuovať signál aj v častiach domu, kde sa predtým nedokázal dostať.
Komentáre