Tieto sociálne siete zdieľajú naše dáta s tretími stranami najviac pričom nie je jasné, kam idú, hovorí štúdia

"Víťazom" nedávneho prieskumu sa stali dve populárne aplikácie, ktoré posúvajú informácie o vás neznámym tretím stranám.

Ochrana sukormia
Zdroj: Flaticon, Pngkit, Unsplash (Tarik Haiga), Vosveteit.sk

Ak používate YouTube a TikTok, majte sa na pozore. Nedávna štúdia spoločnosti URL Genius totiž ukázala, že tieto dve aplikácie zbierajú oveľa viac vašich dát, než ktorákoľvek iná sociálna sieť.

Na túto skutočnosť upozornil portál CNBC. Službu YouTube vlastní spoločnosť Google, ktorá zbiera dáta „len“ pre vlastnú potrebu. Na základe vašej polohy, či histórie vyhľadávania následne ponúka reklamy, ktoré by vás mohli zaujať. Na druhú stranu TikTok, vlastnený čínskou spoločnosťou ByteDance, umožňuje tretím stranám prístup k väčšine vašich dát. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak majú ďalšie strany prístup k tomu, čo na sociálnej sieti robíte, nedá sa presne určiť kam tieto informácie nakoniec putujú. Zároveň je veľmi náročné zistiť, aké informácie tretie strany vlastne zbierajú. Môže to totiž byť čokoľvek, od vašich obľúbených príspevkov až po to, kde sa nachádzate, na čo klikáte, ako interagujete s obsahom a podobne. Inými slovami, čokoľvek.

Tam sa to ale ani zďaleka nekončí. Sledovače tretích strán vás totiž môžu kontrolovať aj po opustení aplikácie. Štúdia spoločnosti URL Genius sa zameriavala na 10 sociálnych sieti a sledovala koľko domén sleduje vašu činnosť na internete. Medzi tieto aplikácie boli zaradené aj sociálne siete Twitter, Instagram, Facebook, Telegram, Snapchat, či WhatsApp.

YouTube a TikTok skončili v prieskume najhoršie. Vašu aktivitu na nich sleduje až 14 rozličných domén, čo je oproti iným sociálnym sieťam o polovicu viac. Štúdia zároveň konštatuje, že od prihlásených používateľov môžu spoločnosti čerpať ešte viac informácií. V rámci prieskumu ešte vyčnieva i platforma Telegram, ktorá je vlastnená Pavlom Durovom.

Kam idú vaše dáta?

Zo 14 domén, ktoré sledujú vašu aktivitu na platforme YouTube pochádza 10 z domén prvej strany. To znamená, že ich využíva spoločnosť Google len pre svoje vlastné potreby. Štyri domény ale patria tretím stranám a tak nie je možné povedať, kto presne a ako tieto informácie využíva.

V prípade TikToku využívajú tretie strany až 13 zo 14 domén. To znamená že oveľa viac informácií putuje do neznámych rúk. V týchto prípadoch vás neochráni ani vypnutie možnosti zdieľania dát, pretože tretie strany aj naďalej sledovali, čo na sociálnych sieťach robíte.

V prípade Telegramu je v aplikácii je 9 sledovačov tretích strán. Rovnako aj v tomto prípade je otázne, aké dáta sú zbierané a kam putujú.

potencialne nebezpecne socialne siete
Zdroj: app.urlgeni.us

„Spotrebitelia momentálne nedokážu vidieť aké informácie zdieľajú s tretími stranami, ani načo sú zbierané dáta využívané,“ píše spoločnosť URL Genius vo svojej štúdii.

Minulý rok sa objavila informácia, že TikTok môže posúvať dáta svojej Čínskej materskej spoločnosti aj napriek tvrdeniam o ich bezpečnostných opatreniach. Či naozaj spoločnosť posúva dáta ďalej nie je možné na 100% potvrdiť, no podobným obvineniam čelil TikTok aj v minulosti. Tie sa venovali hlavne zbieraniu citlivých dát mladších užívateľov, ktoré boli následne presunuté na čínske servery.

Na základe informácií, ktoré spoločnosti zozbierajú môžu následne vytvoriť profil vašej osobnosti. Dokážu odhadnúť váš približný vek, pohlavie, záľuby a iné charakteristiky, na základe ktorých poskytujú reklamy s najväčším potenciálom.

V roku 2020 sa bývalý americký prezident, Donald Trump, usiloval o zákaz TikToku na území Spojených štátov, práve kvôli otázkam súkromia. Súčasný prezident, Joe Biden, tento proces pozastavil a prešetruje potenciálne bezpečnostné riziká.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre