Tieto populárne aplikácie zbierajú dáta používateľov, ktoré často ani nepotrebujú na svoje fungovanie. Robia to aj poza chrbát používateľov

Cestovné aplikácie uľahčujú organizovanie dovolenky, no veľa z nich je nočnou morou pre súkromie. Na toto by ste si mali dať pozor.

spehovanie smartfonov xiaomi
Zdroj: unsplash.com (Đức Trịnh), úprava Vosveteit.sk

Leto sa už začalo a mnohí plánujú dovolenky niekde v teple a počas plánovania navštívia stránky ako Booking alebo Airbnb či množstvo ďalších. Dávajte si však pozor, bezpečnostní experti z cybernews.com odhalili, že najpoužívanejšie cestovné aplikácie obchodujú s vašimi dátami vo veľkom. Niektoré dokonca za vašim chrbtom.  

Analytici upozorňujú na to, že napríklad každá cestovná aplikácia vie, kde sa nachádzate. To znie pochopiteľne, rovnako ako aplikácia na počasie, aj cestovná aplikácia vám môže uľahčiť život, ak vie, kde sa nachádzate. Čo už však až tak v pohode nie je, je fakt, že Booking a mnoho ďalších vám nepovie, že tieto dáta zbiera.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Aby toho nebolo málo, niektoré aplikácie dokážu čítať vaše SMS správy, získať prístup k vášmu fotoaparátu a mikrofónu, alebo vedia prezerať vaše súbory. Malá skupina cestovných aplikácií vie za vás aj zavolať. Nižšie si môžete pozrieť „najhladnejšie aplikácie po dátach“, ktoré sú zoradené podľa toho, koľko údajov zbierajú.

aplikacie hladne po datach zo smartfonu
Zdroj: cybernews.com

„Takéto údaje sú tiež pokladom pre spoločnosti, ktoré vám môžu poskytovať prispôsobené reklamy alebo tieto údaje ďalej predávať.“, hovoria experti na bezpečnosť.

Najpopulárnejšie cestovné aplikácie sú invazívne, no bez nich by bola organizácia dovolenky niekoľkonásobne ťažšia. Čo však môžu užívatelia robiť?  

Problém invazívnych cestovných aplikácií 

Bezpečnostní experti začali svoje vyšetrovanie 22 najpopulárnejších cestovných aplikácií v Obchode Play. Na stránke aplikácie musia vývojári priznať, aké dáta ich aplikácia zbiera. Tento popis ale vytvárajú manuálne a užívateľ by nemal naslepo veriť tomu, čo je tam napísané.  

Analýza totiž odhalila, že niektoré aplikácie vôbec nepriznávajú, aké dáta od užívateľov zbierajú. Tie, ktoré to priznajú, uvádzajú aj dáta, ktoré nemajú žiaden legitímny dôvod zbierať.  

“Dobre navrhnutá aplikácia od užívateľov pýta len tie povolenia, ktoré sú absolútne nevyhnutné pre jej správne fungovanie. Užívatelia by preto mali dávať neustály pozor na tieto povolenia,” tvrdí Mantas Kasiliauskis, jeden z bezpečnostných výskumníkov.  

V praxi sa ale často stretávame s tým, že vyššie uvedené tvrdenie neplatí. Bežne cestovné aplikácie používame na zajednanie hotelu, airbnb alebo transportu. Napriek tomu tieto aplikácie dokážu čítať SMS správy a v niektorých prípadoch aj meniť nastavenia zariadenia.  

Bezpečnostní experti vysvetľujú, že ak aplikácia požiada o povolenie, hlavne k mimoriadne citlivým komponentom, môže to naznačovať, že vývojár nemá najčistejšie úmysly. 

Cestovné aplikácie často vedia vašu presnú polohu. Znamená to, že môžu zistiť, kde bývate a kde pracujete. Ak sa tieto dáta dostanú von, potom môžete čeliť nielen digitálnym ale aj fyzickým hrozbám. Veľa aplikácií pristupuje aj k systémovým informáciám, ku ktorým by cestovná aplikácia skutočne nemala mať prístup.  

Čínska aplikácia vlastnená spoločnosťou Trip.com dokonca dokáže meniť systémové nastavenia a jazyk telefónu. Zároveň môže zmeniť nastavenia Wi-Fi, Bluetooth, zvuku, displeja a ďalších.  

Spoločnosti sa vyjadrili, že žiadané povolenia sú v rámci funkcionalít aplikácií, hoci nie všetky potrebujete, aby ste mohli aplikáciu používať na jej primárny účel, teda zajednanie hotela alebo transportu.  

Ako užívateľ máte možnosť chrániť svoje súkromie tým, že pozorne prejdete povoleniami, ktoré aplikácia používa. Ak sa vám zdá, že si žiada prístup k niečomu, k čomu nemá právo, povolenie jej neudeľte.  

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre