Tieto operátory pre Google vyhľadávač musíš poznať. Vďaka ním budeš vyhľadávať informácie ako profík
Vyhľadávanie Google ponúka množstvo operátorov, ktoré ti dovoľujú presne určiť, aký typ výsledkov hľadáš. Pozri sa na tie najužitočnejšie.
Každý poznáme Google vyhľadávač. V drvivej väčšine prípadov nám nájde presne to, čo potrebujeme, no ak hľadáš niečo veľmi špecifické, môžeš mať problém dostať sa k správnym výsledkom.
Povedzme, že hľadáš napríklad recept na nedeľný obed, no vieš, že jedna kuchárska stránka má kvalitnejší obsah, no nech sa snažíš ako sa snažíš, nevieš si spomenúť na jej názov. V tomto prípade môžeš použiť takzvaný “operátor”, ktorý ti pomôže zúžiť rozsah zobrazených výsledkov na určité kľúčové slová alebo naopak Google vyhľadávaniu povie, aby určité slová nevyhľadával.
Existuje množstvo operátorov, ktoré môžeš v tomto prípade použiť a ak sa s nimi zoznámiš, v budúcnosti budeš môcť vyhľadávať ako profesionál. Poďme si ukázať niekoľko užitočných operátorov, ktoré môžeš použiť, aby si sa dostal k presnejším výsledkom vyhľadávania.
12 najužitočnejších operátorov Google vyhľadávania
Úvodzovky
Úvodzovky môžeš použiť napríklad v prípade, ak sa snažíš vyhľadávať konkrétne slovo alebo slovné spojenie. Ak teda do vyhľadávania Google napíšeš “jahodový koláč” dostaneš výsledky ktoré sa týkajú len jahodového koláča, nie niečoho iného zloženého z jahôd alebo iného druhu koláča.
OR
Operátor OR slúži na vyhľadávanie dvoch odlišných kľúčových slov. Využiješ ho v prípadoch, kedy robíš napríklad obšírny prieskum z IT sféry a chceš vyhľadať informácie o dvoch rôznych pojmoch. V praxi ho môžeš použiť takto: “Microsoft OR Android”. Prípadne rovnaký operátor môžeš nahradiť zvislou čiarou: “Microsoft | Android”.
Neprehliadni
AND
Tento operátor funguje podobne ako OR, no nevyhľadáva buď/alebo, no vyhľadáva výsledky spojené s oboma pojmami, napríklad: “Microsoft AND Android”.
Mínus
Veľa kľúčových slov sa môže spájať s niekoľkými významami. Ak potrebuješ nejaký výraz odstrániť z vyhľadávania, spravíš to operátorom mínus. Napríklad ak hľadáš niečo spojené s dvorom, no nezaujíma ťa záhradný dvor, môžeš to napísať takto: “dvor -záhrada”.
Define:
Tento parameter nájde výsledky, ktoré ponúkajú definíciu určitého výrazu. Príklad: “define:malvér”.
Filetype:
Operátor, ktorý využijú hlavne študenti. Filetype ti dovolí vyhľadať stránky, ktoré obsahujú určitý typ súboru, napríklad PDF konkrétnej štúdie. Môžeš ho použiť takto: “biológia filetype:pdf”. Rovnako môžeš použiť parameter ext: “biológia ext:pdf”.
Site:
Tento operátor ti umožní vyhľadávať výsledky z konkrétnej stránky. Príklad: “Mikrovlnka site:alza.sk”.
Intitle:
Tento operátor ti dovoľuje vyhľadať stránky, ktoré majú v titulku určité slovo. Ak teda hľadáš novinky o Android svete, môžeš to do Google vyhľadávania napísať nasledovne: “intitle:Android”.
Weather:
Ak často cestuješ a hľadáš predpoveď počasia v destinácii, pomôže ti operátor weather, pomocou ktorého vyhľadáš stránky, ktoré ti ponúkajú predpoveď počasia na danom mieste. Príklad: “weather:bratislava”.
Movie:
Ak si fanúšikom filmov a hľadáš viac informácii o konkrétnom diele, operátor movie ti pomôže získať informácie rýchlejšie bez toho, aby ti Google zobrazil množstvo odlišných informácií. Ak napríklad hľadáš informácie o filme Meky a nechceš aby ti Google vyhľadal informácie o Mekym Žbirkovi, do vyhľadávania zadaj: “movie:meky”.
In
Tento operátor konvertuje jednu jednotku na druhú, čo sa obzvlášť hodí, ak pracuješ napríklad s metrickým systémom, no článok pracuje s imperialistickým systémom. Zároveň môžeš tento operátor využiť na rýchlu konverziu meny, ak cestuješ napríklad do zahraničia. Operátor môžeš použiť napríklad nasledovne: “3000 m in km”.
Before:
Ak hľadáš viac informácií o nejakej udalosti, môžeš siahnuť po operátore before. Vďaka nemu ti Google vyhľadávanie zobrazí len výsledky spred určitého obdobia, vďaka čomu sa môžeš dostať k autentickejším výsledkom. Tento operátor môžeš použiť napríklad: “before:2015”.
Toto je zoznam užitočných operátorov, vďaka ktorým sa vyhľadávanie stane rýchlejším a spoľahlivejším, pretože môžeš Google vyhľadávaniu povedať presne to, čo chceš vyhľadať.
Komentáre