Tieto nastavenia vo vašom Androide nikdy nemeňte, ak sa chcete vyhnúť vírusom. Radšej si ich skontrolujte!

Pozrite sa na nastavenia v Android smartfóne, ktoré sú kľúčové, aby ste sa vyhli vírusom. Nikdy ich nemeňte, ak chcete zostať v bezpečí.

hacker telefon
Zdroj: Cleanpng.com, Pixabay.com, Vosveteit.sk (koláž)

Zatiaľ čo v minulosti bol kybernetický priestor pomerne bezpečný, tak dnes je situácia diametrálne odlišná. Číhajú na nás rôzne spyware, adware a ďalšie typy vírusov, ktoré robia mnohým ľuďom vrásky na čele. Nedávna analýza odhalila, že každá organizácia na Slovensku čelí v priemere viac ako tisícke útokov týždenne. Najčastejšie sa hackeri snažia do našich zariadení dostať vírus Guloarder, ktorý funguje ako akýsi most, medzi smartfónom a útočníkom, pomocou ktorého hacker inštaluje do telefónu ďalšie a ďalšie vírusy.

Otázkou je, dá sa nejakým spôsobom brániť proti týmto typom útoku? Pravdou je, že áno aj nie. Vieme vo veľkej miere zabrániť tomu, aby sme sa vyhli infikovaniu zariadenia. No aj napriek tomu, môžeme niekedy do telefónu nevedomky stiahnuť vírus.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tieto nastavenia nikdy nemeňte, ak sa chcete vyhnúť vírusom

Majte povolené automatické aktualizácie

V prvom rade je dôležité povedať, že každý softvér má v sebe diery, hoci nemusia byť ešte známe. To sa snažia využiť útočníci najčastejšie, aby sa dostali do nášho zariadenia. Na tieto hrozby reagujú vývojári aplikácií a operačného systému, no bohužiaľ ťahajú za kratší koniec. Ale aj napriek tomu, vždy by sme mali mať povolenú funkciu automatických aktualizácií a to ako softvéru, tak aj pre aplikácie.

V prípade aplikácií môžete tak spraviť v obchode Google Play. K týmto nastaveniam sa dostanete potom, ako kliknete v obchode na vašu profilovú fotografiu. Následne z ponuky vyberte možnosť Nastavenia a kliknite na možnosť Nastavenia siete. Potom sa vám otvorí menu, kde cez možnosť Automatická aktualizácia aplikácií, povoľte možnosť sťahovania aktualizácií, keď sú dostupné.

Rovnako si nezabudnite skontrolovať aj to, či máte povolené automatické sťahovanie aktualizácií pre operačný systém. K týmto nastaveniam sa dostanete cez Nastavenia smartfónu najčastejšie prostredníctvom možnosti Aktualizácia softvéru.

aktualizacie systemu_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Skontrolujte si, či máte zapnutú funkciu Google Play Protect

Ďalšia funkcia, ktorú by ste nemali nikdy vypínať, je Google Play Protect. K tomuto nástroju sa dostanete rovnako cez Google Play potom, ako kliknete na ikonu troch vodorovných čiar. Následne z ponuky vyberte možnosť Play Protect, kde cez ikonu ozubeného kolieska môžete skontrolovať, či je funkcia aktívna.

Táto funkcia robí to, že v pravidelných intervaloch skenuje aplikácie v mobile a kontroluje, či v nich nie je vírus.

Pozor, nedovoľte inštaláciu aplikáciám z iných zdrojov, ako je Google Play

Mnohí z nás v snahe ušetriť nejaké to €, častokrát siahajú po aplikáciách z iných zdrojov, ako je Obchod Play. Hackeri to využívajú vo svoj prospech. Túto našu snahu ušetriť zneužívajú tak, že do legitímnej aplikácie pridajú vírus, ktorý infikuje náš mobil. Taktiež treba povedať, že niekedy hľadáme funkcie, ktoré nám v originálnych aplikáciách chýbajú. Príkladom môže byť WhatsApp Plus, čo je aplikácia tretej strany, pomocou ktorej sa môžete pripojiť k WhatsApp účtu. Táto aplikácia ponúka množstvo funkcií, ktorými originálna aplikácia nedisponuje. No útočníci často na internet nahrávajú infikované verzie tejto aplikácie a čakajú, kto sa chytí.

Problémom neznámych obchodov či iných zdrojov aplikácií je, že nemajú tak vyvinuté mechanizmy, aby boli schopné identifikovať potenciálne nebezpečné aplikácie. Hoci pravdou je, že z času na čas sa objaví aj v Obchode Play nejaká tá škodlivé aplikácia, no riziko, že si stiahnete vírus do mobilu, je pomerne malé.

Predvolene je inštalácia aplikácií z iných zdrojov ako je Google Play, zakázaná. No stáva sa, že v návale odklikávania povolení po nainštalovaní nejakej aplikácie, túto možnosť povolíme. Tieto nastavenia si môžete najčastejšie skontrolovať v sekcii Zabezpečenie. Ale najjednoduchší spôsob, ako sa k nemu dostať je, vyhľadať si ju cez funkciu vyhľadávača v nastaveniach mobilu.

Odporúčame vám, aby ste túto možnosť pri aplikáciách, ktoré ju majú povolenú, vypli.

Pozor na povolenia, aké udeľujete aplikáciám

Záverom nám dovoľte, dať vám do pozornosti ešte povolenia, ktoré by ste nemali udeľovať aplikáciám. Ide o povolenie, ktoré umožňujú upravovať systémové nastavenia telefónu a povolenie inštalovať aplikáciám ďalšie aplikácie bez vášho vedomia. To, ako si môžete skontrolovať tieto povolenia, či ich máte aktívne, nájdete v tomto článku.

Pevne veríme, že tip na tieto nastavenia v telefóne, vám pomôžu ochrániť váš telefón pre hrozbami na internete.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre