Tieto nastavenia ti hackeri upravia hneď, ako sa dostanú do mobilu. Ak máš Android, okamžite si toto skontroluj
Toto sú nastavenia, ktoré hackeri v tvojom telefón zmenia hneď, ako sa do neho dostanú.
Naše telefóny sú studnicou citlivých informácií. Okrem toho cez ne pristupujeme k finančným aplikáciám, sociálnym sieťam, e-mailovým účtom a podobne. Inými slovami, smartfóny doslova otvárajú dvere potenciálnym hackerom do nášho digitálneho života, ktorý má presah aj do toho reálneho.
Nedávno sme napríklad upozorňovali na masívnu kampaň podvodníkov, ktorí sa snažili kradnúť WhatsApp účty. Bohužiaľ, stovky Slovákov naleteli na „lacný trik“ a v domnienke, že pomáhajú priateľom v hlasovaní za ich dcérku v tanečnej súťaži, zdieľali overovací kód, ktorý slúži na overenie účtu pri registrácii do nového zariadenia.
Dnes by sme ti chceli dať do pozornosti niekoľko nastavení tvojho telefónu, ktoré hackeri, akonáhle sa dostanú do tvojho mobilu, sa snažia upraviť. Dôvod, prečo tak robia, je jednoduchý. Chcú zostať nepozorovaní.
Malvér sa snaží zostať skrytý a aktívny čo najdlhšie
Základom každého malvéru je, aby zostal v tvojom telefóne čo najdlhšie. Ideálne tak, aby si si to nevšimol. Za týmto účelom hackeri najčastejšie vypínajú ochranu Google Play Protect. Aby to mohli urobiť, potrebujú mať oprávnenie v tvojom telefóne, ktoré im umožňuje vykonávať zmeny nastavení, resp. simulovať kliknutia. To, či máš túto funkciu zapnutú, môžeš skontrolovať cez Obchod Play – Nastavenia (profilová fotografia) > Play Protect > Ozubené koliesko.
Ak by si nevedel, čo to je Google Play Protect, ide o bezpečnostnú funkciu v Android zariadeniach, ktorá automaticky skenuje aplikácie nainštalované v tvojom mobile a kontroluje ich, či nepredstavujú hrozbu. Na to, aby aplikácia vedela zmeniť toto nastavenie, potrebuje mať oprávnenie „Accessibility Service“, teda nastavenia prístupnosti alebo dostupnosti.
Neprehliadni
Tieto nastavenia väčšinou nájdeš cez cestu Nastavenia > Zjednodušenie ovládania > Prístupnosť (alebo Dostupnosť) > Služby sprístupnenia alebo Inštalované služby. Ideálne však bude, keď použiješ vyhľadávač v nastaveniach, pretože cesta k tomuto nastaveniu sa môže líšiť v závislosti od značky tvojho mobilu.
Mimochodom, toto nastavenie umožňuje oveľa viac ako len „klikať“. Umožňuje napríklad čítať obrazovku, meniť systémové nastavenia a podobne. Často ho zneužívajú najmä bankové trojany.
Vírus chce, aby bežal aj po reštarte telefónu
Vyššie sme si povedali, aké povolenia potrebuje malvér, aby sa mohol vyhnúť detekcii. Potom je tu ďalšie povolenie, s ktorým by si mal pracovať opatrne. Ide o povolenie automatického spúšťania po reštarte zariadenia. Ako už asi tušíš, malvér chce ideálne fungovať nepretržite. Toto povolenie je pre neho preto kľúčové.
Aj tu platí, že k tomuto nastaveniu sa dostaneš rôznymi cestami – podľa toho, aký máš mobil. Napríklad v prípade Samsung telefónov je cesta: Nastavenia > Starostlivosť o zariadenie > Batéria > Spustenie aplikácie.
V prípade Xiaomi telefónov sa k nemu dostaneš cez: Nastavenia > Aplikácie >Povolenia > Automatické spustenie.
Povolenie prekrytia obrazovky
Povolenie prekrývania obrazovky je jedným z ďalších povolení, resp. nastavení, ktoré hackeri chcú získať. Dôvod je jednoduchý, napríklad pri prihlasovaní sa do Facebooku prekryjú obrazovku falošným oknom. Keď doň zadáš prihlasovacie údaje, odovzdáš ich útočníkovi.
Väčšinou toto povolenie nájdeš v sekcii Špeciálne povolenia.
V prípade telefónov Samsung je cesta: Aplikácie > Špeciálny prístup > Zobrazovať navrchu.
Povolenie inštalovať aplikácie mimo Google Play
Posledným a zároveň jedným z najnebezpečnejších povolení je možnosť inštalovať aplikácie z iných zdrojov ako je Obchod Play.
Jednou z bežných taktík hackerov je, že si stiahneš bežnú aplikáciu, ktorá plní svoj účel. Neskôr ti však útočník pošle „aktualizáciu“, cez ktorú si do zariadenia nainštaluješ vírus. Tá sa ti ale nestiahne z Obchodu Play, ale z externého servera. Na to využívajú už spomínané povolenie, inštaláciu aplikácií z neznámych zdrojov. Toto povolenie nájdeš tiež v sekcii Špeciálny prístup.
Tieto nastavenia by si mal pravidelne kontrolovať, keďže častokrát stačí jeden nesprávny klik, ktorý si v danom momente neuvedomíš, a problém je na svete.
Komentáre