Tieto nákupné aplikácie o tebe zbierajú kvantum citlivých údajov. V mobile ich majú státisíce Slovákov!

Experti analyzovali populárne obchodné aplikácie a zistili, ktoré zasahujú do nášho súkromia najviac.

smartfon data sukromie_1
Zdroj: Vosveteit.sk, AI

Počas Black Friday ošiaľu hľadáme čo najlepšie zľavy a ako sa hovorí, kto hľadá, ten nájde. Najvýhodnejšiu ponuku možno nenájdeš na Alze, ale na eBayi alebo Amazone. V prípade, že z týchto stránok nekupuješ pravidelne, môžeš mať nutkanie stiahnuť si aplikáciu, ktorá môže ponúkať dodatočnú zľavu.  

Bezpečnostní experti z Cybernews ale upozorňujú, že aj populárne aplikácie môžu od teba pýtať viac, než si ochotný zaplatiť. Hovoríme o osobných dátach, ktoré mnohé veľké obchodné aplikácie sledujú.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Či už hovoríme o spomínanom Amazone, eBayi, Aliexpresse či inej aplikácii, tie sa stali základom pre nakupovanie v online priestore. Štatistiky ukazujú, že viac ako polovica užívateľov na svete, presnejšie 52%, už nakupovala cez mobilnú aplikáciu. Práve v aplikáciách môžeš častokrát nájsť lepšie zľavy, ako v prípade webovej stránky, no väčšina aplikácií obchodov od teba “na oplátku” pýta až prehnane veľa povolení.  

spehovanie a sukromie
Zdroj: Pixabay.com, Vosveteit.sk (koláž)

Toto sú najhoršie aplikácie pre tvoje súkromie

Niektoré povolenia sú dôležité na správne fungovanie aplikácie, no väčšina zasahuje do tvojho súkromia zbytočne. Analytici sa lepšie pozreli na 71 najpopulárnejších obchodných aplikácií, ktoré môžeš nájsť v Obchode Paly. Tieto aplikácie skončili v teste najhoršie.  

Najviac citlivých povolení zneužíva Tata Neu aplikácia, čo je všestranná platforma vyvíjaná indickou spoločnosťou Tata Group. Od užívateľa požaduje až 19 citlivých povolení. Na druhom mieste sa umiestnila aplikácia Taobao, za ktorou stojí známa čínska spoločnosť Alibaba, ktorá má pod palcom aj Aliexpress. Táto aplikácia si od nás pýta 18 nebezpečných povolení. So 17 povoleniami tesne na tretom mieste skončila Lazada, ďalšia obchodná aplikácia od Alibaby.  

Všetky aplikácie majú prístup k našej polohe, fotoaparátu alebo mikrofónu. Popri tom získavajú prístup aj k súborom na našom smartfóne, k nášmu kalendáru a k uloženým kontaktom.  

Tata Neu aplikácia dokáže zároveň čítať aj naše SMS správy a stav telefónu. Tieto informácie zahŕňajú naše telefónne číslo, operátora, IMEI kód alebo detaily SIM karty. Analytici upozorňujú, že aplikácia si pýta povolenie prístupu k účtom na našom zariadení, čo je nielen zbytočné, ale opäť aj nebezpečné. Aplikácia teda vidí registrované účty na zariadení, napríklad Google, Meta alebo Samsung účty.  

Najlepšou aplikáciou je španielska obchodná aplikácia Wallapop alebo Amazon India Shop. Tieto dve aplikácie nežiadajú absolútne žiadne nebezpečné povolenia.  

Tieto populárne shoppingové aplikácie zasahujú do tvojho súkromia
Zdroj: Cybernews

“Takmer všetky analyzované aplikácie žiadajú užívateľa o povolenie k notifikáciám. Používa ich veľa rôznych aplikácií, no falošná alebo prelomená aplikácia by tieto povolenia mohla zneužiť na posielanie nežiadúcich reklám, phishingových odkazov alebo šírenie dezinformácií,” vysvetľujú odborníci.  

Drvivá väčšina aplikácií zároveň žiada našu polohu, vďaka ktorej vedia, kde sa nachádzame, s presnosťou len na pár metrov. Ak by aplikácia toto povolenie zneužila, išlo by o mimoriadne vážny zásah do súkromia. Polohu žiadalo 63 skúmaných aplikácií. 

38 aplikácií žiadalo prístup k mikrofónu, čo považujeme za ďalšie mimoriadne nebezpečné povolenie. Vďaka nemu môžu aplikácie zaznamenávať citlivé konverzácie alebo osobné informácie. Prístup k mikrofónu zároveň môže viesť k odpočúvaniu a použitiu získaných informácií na marketingové účely, napríklad ak ťa bude obchod počuť hovoriť o novej bunde, môže ti ponúknuť takéto produkty.  

Aké povolenia zneužívajú hackeri najčastejšie?
Zdroj: Xmobile.sk

Ako sa môžeš chrániť?  

Citlivé povolenia aplikácie pýtajú väčšinou pri prvom spustení a mnohí ich automaticky odsúhlasia. Možno si ale nevedel, že v nastaveniach môžeš tieto povolenia kedykoľvek odobrať. V nastavení povolení môžeš vyhľadať k čomu má aplikácia prístup, alebo otvoriť jednotlivé kategórie povolení a vidieť zoznam aplikácií, ktoré môžu toto povolenie využívať.  

Tak, či onak, ak zistíš, že aplikácia používa povolenie, ktoré sa ti nepozdáva, túto aplikáciu môžeš jednoducho zo zoznamu vyhodiť. Vo väčšine prípadov nestratíš celkovú funkcionalitu aplikácie, no nebudeš mať prístup k určitým funkciám.  

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre