Tieto kybernetické útoky patria medzi najväčšie, aké sa odohrali v tomto roku

Pozrite sa, aké úniky dát otriasli svetom počas posledného roka. Nie vždy sa dá kyberbezpečnosť zachovať v plnej miere.

Hacker_uvodny obrazok
Zdroj: Wikimedia, Vosveteit.sk

Zabezpečenie na internete je dnes hlavnou prioritou viacerých prevádzkovateľov služieb. A ak aj nie je, malo by byť. Používatelia rovnako ako aj my s nimi totiž častokrát delíme s tými najcitlivejšími údajmi. Aj napriek tomu sa občas stane, že nejaké dáta uniknú a objavia sa voľne na internete, čo sa pochopiteľne používateľom nepáči. Ako však vyzerali najväčšie úniky dát za posledný rok? Pozrite sa s nami kde sa takéto úniky stali a aj koľko dát dokázalo uniknúť. Možno aj vaše údaje boli ohrozené, no počas roka ste si to nevšimli. No keď uvidíte tieto čísla, budete nakoniec radi, že dané služby nevyužívate. Informácie o únikoch dát s nami zdieľal portál makeuseof.com.

69 miliónov účtov v Neopets

V júli tohto roku sme zaregistrovali naozaj veľký únik dát v službe Neopets. Ako už názov tejto služby napovedá, ide o hru, v ktorej sa staráme o svojich virtuálnych maznáčikov. Táto hra zarába skutočne slušné peniaze vďaka tomu, že jednou z mien v hre sú skutočné peniaze, čo vyvoláva rôzne debaty. Medzi najväčšie úniky dát však musíme zarátať aj túto hru, keďže jej unikli informácie až o 69 miliónoch účtov. Medzi dátami sa nachádzali prihlasovacie údaje používateľov vrátane emailovej adresy, hesiel, dátumy narodenia, informácie o bydlisku a pohlavie hráčov. Tieto údaje neskôr útočníci predávali ďalej spolu až za 65 000 amerických dolárov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Medzi najväčšie úniky dát zarátajme aj Kiwi Farms

Mierne kontroverznou sieťou, kde si používatelia medzi sebou nič nedarujú, je Kiwi Farms. Táto sieť slúži na urážanie známych osobností, kde o nich môžeme napísať čo len chceme a nikto nám za to nič nemôže. Sieť ráta s približne 16 000 prihláseniami za deň a bola spájaná s viacerými prípadmi samovraždy. 19. septembra však sieť rozoslala používateľom informáciu o tom, že ich fórum bolo hacknuté. Používatelia tak mali rátať s tým, že ich heslá, emailové adresy a taktiež IP adresy boli pravdepodobne ukradnuté.

Los Angeles Unified School District

Za jedným z najväčších útokov stála skupina hackerov, ktorá sa spája s Ruskom a v septembri tohto roka dokázala hacknúť až pol terabytu dát z Los Angeles Unified School District. Hackerská skupina Vice Society ani napadnutá strana najskôr neoznámili, aký veľký objem dát bol ukradnutý. Hackeri však žiadali výkupné a keď doba naň uplynula, vyšlo von približne 500GB dát. Medzi najväčšie úniky dát rátame tento útok aj preto, že medzi informáciami boli detaily pasov občanov, čísla sociálneho poistenia, daňové formuláre, zmluvy, zdravotné informácie a ďalšie.

Úniky dát neminuli ani stránku Crypto.com

Ani táto zmenáreň kryptomien sa nevyhla tomu, aby jej unikli dáta. Aj keď počet ľudí, ktorých útok postihol, bol nízky, škoda bola v konečnom dôsledku veľká. Pri 439 napadnutých účtoch bolo odcudzených približne 30 miliónov amerických dolárov. Táto krádež spôsobila problémy na trhu s kryptomenami hneď na začiatku tohto roka, teda v januári. A pri dnešnej popularite kryptomien musíme rátať s tým, že tento útok patril medzi najväčšie úniky dát a útoky roka.

Problémy neminuli ani Uber

Uber je dnes taktiež populárnou službou pre prepravu. V septembri tohto roku len 18-ročný mladík získal prístupy k internej službe Slack, kedy oznámil všetkým zamestnancom, že ich postihli úniky dát. Vtedy nám správy hovorili o tom, že mladík s najväčšou pravdepodobnosťou získal prístupy ku cloudovým serverom spoločnosti. Najväčším šokom však bolo to, že spoločnosť priznala okrem iného i napadnutie z roku 2016. Útok sa vtedy týkal 57 miliónov používateľov.

Kybernetické útoky na ruskú IT infraštruktúru vyčnievajú

Rovnako treba spomenúť i kybernetické útoky na Rusko. V tomto prípade ale ide o reakciu hackerov na vojnu, ktorú vyvolal Kremeľ na Ukrajine. V tomto prípade sme mohli byť svedkami masívnych útokov na miestnu IT infraštruktúru. Spomedzi útokov, ktoré ale zasiahli i život bežných občanov, môžeme zaradiť únik dát zo serverov Ruskej pošty. V tomto prípade sa dostalo na povrch viac ako 10-miliónov záznamov zákazníkov spoločnosti. Útok sa odohral ešte v júli.

Ďalším útokom veľkého rozsahu bol i únik viac ako 7 miliónov bankových kariet Rusov zo serverov spoločnosti Qiwi. V tomto prípade sa na povrch dostali čísla kariet a ich platnosť. Hackeri nezverejnili CV kódy, no každému musí byť jasné, že ide o pomerne jednoduchú kombinatoriku, pomocou ktorej možno odhaliť tento kód.

Cisla bankovych kariet Qiwi (2)
Zdroj: Vosveteit.sk (Printscreen publikovaných dát)

Týkali sa niektoré úniky dát aj vás? A zaregistrovali ste niektoré z nich v priebehu roka? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre