Tieto baktérie a huby dokážu nielen prežiť masívny lesný požiar, ale sa aj v takomto prostredí rozmnožovať: Je to skvelá správa!
Vďaka unikátnym vzorkám našli vedci dôkazy o tom, ako sa lesy po požiari zotavujú.
Nový výskum univerzity UC Riverside ukazuje druhy húb a baktérií, ktoré dokážu prežiť lesné požiare. Zistenia navyše poukazujú aj na to, že určité druhy húb a baktérií sú vzdialenými príbuznými a pri strete s plameňmi sa začnú rozmnožovať, píše portál Eurekalert.
Obrovské lesné požiare sa stávajú čoraz častejšie a to hlavne kvôli vplyvom globálneho otepľovania. Zmeny podnebia zapríčiňujú skoršie roztápanie snehu a ľadu, čím sa predĺži obdobie sucha, ktoré je pre lesy mimoriadne rizikové. Ohrozené sú hlavne sekvoje, typické pre Kalifornské lesy. Niektoré ekosystémy sa dokázali prispôsobiť pre menej intenzívne požiare, no aj naďalej ostáva záhadou, ako rastlinstvo, či mikrobiologické organizmy na intenzívne lesné požiare reagujú.
„Domnievame sa že bez húb, ktoré dodávajú koreňom stromov živiny, by sa rastlinstvo nedokázalo po požiari zotaviť. Rovnako dôležitými sú aj baktérie, ktoré premieňajú nadbytočný uhlík a dusík v pôde,“ vyjadrila sa Sydnej Glassman, mykologička z univezity UC Riverside.
Podľa Glassman musia vedci pochopiť svet mikróbov, ak chcú v budúcnosti obnoviť lesy postihnuté požiarmi. Výnimočnými na tejto štúdii sú hlavne vzorky, s ktorými vedecký tím pracoval. Vzorky pôdy odobrali vedci z rovnakej oblasti ešte pred a hneď po požiari, ktorý sa odohral v roku 2016 v Spojených štátoch, v Monterey County.
„Ak by chcel vedec získať takéto vzorky, musel by les zapáliť sám. Nedokážeme predpovedať, kde sa lesný požiar odohrá,“ vysvetľuje Glassman.
Ekosystém po požiari
Lesný požiar v Monterey County mal devastujúci dopad na komunitu baktérií a húb. Výskum naznačuje, že po požiari došlo k 70% poklesu druhov mikróbov. Prekvapením ale bolo, že určité druhy kvasiniek a baktérií nielen prežili, ale sa aj rozrástli. Medzi týmito sa našla aj aktinobakéria, ktorá pomáha v rozklade odumretých rastlín. Objavili aj baktérie z kmeňa firmicutes, ktoré podporujú rast rastlinstva, kontrolujú rastlinné patogény a rozdeľujú ťažké kovy v pôde.
Čo sa týka sveta húb, vedecký tím objavil obrovský nárast húb z rodu basidioascus, čo sú kvasinky. Tie dokážu rozložiť rozličné komponenty v dreve vrátane vrstvy, ktorá ich chráni pred útokmi hmyzu.
Neprehliadni
Vedci sa v tomto prípade domnievajú, že baktérie a huby schopné prežiť masívne lesné požiare, vytvorili stratégie, ktoré im umožnili prežiť a rozmnožovať sa v spálenej pôde. Penicillium pravdepodobne využíva potravu uvoľnenú z odumretých organizmov, zatiaľ čo niektoré druhy baktérií a húb sa môžu živiť uhlím.
Čo je ale na tomto prípade najzaujímavejšie je to, že mikróby, ktoré prežili požiar sú geneticky príbuzné tým, ktoré požiar prežiť nedokázali. Na základe toho môžu vedci presnejšie charakterizovať organizmy, ktoré v prípade masívnych lesných požiarov dokážu prežiť a prispôsobiť sa novým podmienkam.
Komentáre