Tieto aplikácie vo vašom telefóne sú pre vás bezpečnostným rizikom, odstráňte ich!

Neaktualizované aplikácie predstavujú bezpečnostné riziko, ktorému sa môžeme jednoducho vyhnúť.

titulka-aktualizacie
Zdroj: Unsplash (Tetiana SHYSHKINA), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

V smartfóne máme pravdepodobne nainštalované desiatky rôznych aplikácií, no len málokedy sa stáva, že by sme ich využívali všetky. Staré aplikácie vám zaberajú nielen miesto v pamäti, no môžu predstavovať aj bezpečnostné riziko. Prečo to tak je?

Mnohí prevracajú oči, ak sa povie slovo aktualizácie, no tie sú v IT sfére dôležitejšie, než si myslíte. Považujeme ich skôr za otravnú prácu ako niečo, čo nám môže pomôcť, no z času na čas by sme im mali venovať patričnú pozornosť a hneď si aj vysvetlíme prečo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Začnime tým dobrým. Ak sa vývojár svojim aplikáciám aktívne venuje, pravdepodobne ich chce aj naďalej zveľaďovať. Aktualizácia v tomto prípade môže priniesť lepšiu optimalizáciu, teda bude fungovať na vašom zariadení o niečo lepšie ako predtým. Druhým pozitívom sú nové funkcie. Aplikácie ako napríklad WhatsApp, Google Mapy, Facebook či iné, dostávajú občas nové funkcie, ktoré vám uľahčia prácu s konkrétnou aplikáciou. Sú to pritom aplikácie ktoré v živote využívame často a pridanie funkcií nám otvára nové možnosti, ako s aplikáciou pracovať.

Riziká starých aplikácií

Samozrejme, že existuje aj druhá, tá horšia, strana mince. S aktualizáciami sa najmä v poslednej dobe spomína aj bezpečnosť a ochrana našich zariadení. Len málo aplikácií sa môže chváliť dokonalým zabezpečením a čím komplikovanejšia aplikácia je, tým je pravdepodobnejšie, že má nejaké slabé miesto. Vo väčšine prípadov ich má niekoľko a hoci jedna aktualizácia nejaké slabiny opraví, môže pridať ďalšie.

Vývojári, rovnako ako aj hackeri, tieto slabiny aktívne vyhľadávajú. Vo väčšine prípadov ide o závod, kto sa ku nim dostane skorej, teda či ich vývojár stihne opraviť skôr, ako ich hacker stihne využiť. Stáva sa ale aj to, že kyberzločinci objavia slabinu, o ktorej vývojár ani len netušil. Tieto typy útokov sa nazývajú aj zero-day-exploit a sú veľmi nebezpečné. V tomto prípade musí vývojár „pustiť všetko na zem“ a čo najrýchlejšie túto slabinu opraviť, zatiaľ čo hackeri cez ňu vo veľkom napádajú zariadenia. To všetko ale platí len v prípade, že sa vývojár svojim aplikáciám venuje.

Obchode Play ale narazíme aj na mnohé, ktoré boli buď opustené, alebo vývojár usúdil, že im už nič nechýba a posunul sa na ďalšie projekty. Tieto aplikácie už nedostávajú žiadne aktualizácie a nemožno ich považovať za najbezpečnejšie.

Neaktualizované aplikácie ostávajú so všetkými objavenými a neobjavenými slabinami a pre hackerov sú obrovským lákadlom. Práve cez ne môžu napadnúť všetky zariadenia, ktoré tieto aplikácie majú nainštalované.

Ako zistiť ktoré aplikácie neboli dlho aktualizované?

Pravdepodobne väčšina z nás má v smartfóne aspoň jednu aplikáciu, ktorá už dlhú dobu nedostala žiadnu aktualizáciu. Skontrolovať si to môžeme jednoducho cez Obchod Play.

Otvorte si aplikáciu a kliknite na ikonu vášho profilu. Otvorí sa vám menu a na vrchu nájdete správcu aplikácií a zariadení.

spravca-aplikacii
Zdroj: Vosveteit.sk

Po otvorení sa vám zobrazí okno s viacerými možnosťami. Po kliknutí na možnosť správa sa vám otvorí zoznam aplikácií a aj čas, kedy boli naposledy aktualizované.

Zdroj: Vosveteit.sk

Ako prvé sa vám zobrazia tie aplikácie, ktoré aktualizáciu dostali nedávno. Znamená to, že čím bližšie ste ku koncu zoznamu, tým staršia je aplikácia. Na spodku sa nachádzajú najmenej aktualizované aplikácie a tie odporúčame odinštalovať, obzvlášť ak ich nepoužívate.

Podotýkame, že zastarané aplikácie sa len považujú za bezpečnostné riziko. Neznamená to, že sú reálne nebezpečné. No ak máte v telefóne aplikáciu, ktorá nebola niekoľko mesiacov aktualizovaná, tak je lepšie siahnuť po inej, o ktorú sa vývojár aktívne stará.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre