Tianwen-1: Čínsky rover už čoskoro zosadne na povrch Marsu. Poznáme oficiálne meno rovera. Pátrať bude po živote!

Ako sa bude volať rover, ktorý už o chvíľu dosadne na povrch Marsu?

Tianwen-1
Zdroj: YouTube(SciNews)

Vesmírne preteky sú neoficiálny názov pre súperenie medzi Spojenými štátmi a bývalým Sovietskym zväzom o prvenstvá vo vesmíre. Odštartovali sa 4. októbra 1957, vypustením prvej družice Sputnik 1 a skončili sa 20. júla 1969 prvým pristátím človeka na Mesiaci.

Čína sa do pretekov zapojila pomerne neskoro, a to v roku 1970, kedy vypustila na obežnú dráhu Zeme svoj prvý satelit. Spojené štáty už v tej dobe kráčali po Mesiaci a oproti Číne mal výrazný náskok aj Sovietsky zväz. Čína avšak po prvom satelite vo vesmírnom programe nepokračovala. To sa ale zmenilo v roku 2020, kedy Čína investovala do vesmíru približne 11-miliárd dolárov, čím sa stala druhou ekonomickou mocnosťou vo vesmíre. Prvou sú spojené štáty, ktoré do vesmíru v tom čase investovali 22-miliárd dolárov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

 

Čína ale nie je vo vesmíre nováčikom. Momentálne je to jediná krajina, ktorej sa podarilo pristáť na odvrátenej strane mesiaca a zároveň je to prvá krajina, ktorá od roku 1976 priniesla na Zem vzorky mesačnej pôdy. Postarala sa o to misia Chang’e-5. Zároveň išlo o prvú misiu, počas ktorej sa na obežnej dráhe Mesiaca spojili dve robotické časti.

Boh ohňa

V roku 2020 ale odštartoval ďalší ambiciózny projekt. K Marsu odštartovala misia Tianwen-1, ktorá okrem sondy so sebou niesla aj pristávací modul a svoj vlastný rover. Misia Tianwen by sa dala z čínštiny preložiť aj ako „Otázky nebu,“ a 21. apríla čínska vesmírna agentúra oznámila, že má meno aj pre rover, ktorý sa nachádza na palube tejto misie. Bude sa volať Zhurong, podľa čínskeho boha ohňa, píše portál apnews.com.

„Názov má znamenať vzplanutie ohňa pre čínsky program objavovania planét,“ vyjadril sa administrátor čínskej vesmírnej agentúry, Wu Yanhua.

Rover Zhurong sa pokúsi pristáť na červenej planéte v máji tohto roku. Pátrať bude po stopách života a pristáť by mal v regióne, ktorý sa nazýva Utopia Planitia. Ide o región, kde pristál aj americký modul Viking 2, v roku 1976. Misia Tianwen-1, ktorej súčasťou je aj rover Zhurong, je ambicióznym projektom, pretože k červenej planéte poslala naraz sondu, ktorá ostane na obežnej dráhe a pristávací modul, ktorý s roverom pristane na povrchu Marsu. Naposledy sa o takýto projekt pokúšala sovietska misia Soviet Mars 3, ktorá štartovala v roku 1971. Ak sa pristátie roveru podarí, Čína sa stane treťou krajinou, ktorá dostala na povrch Marsu rover. Prvou bol bývalý Sovietsky zväz a druhou Spojené štáty.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre