SpravodajstvoVeda a výskum

Test vodíkovo-bórovej laserovej fúzie HB11 prináša prevratné výsledky: Sme o krôčik bližšie k čistej a neobmedzenej energii!

Nový prístup spoločnosti sa drasticky líši od ďalších projektov v oblasti jadrovej fúzie.

Jadrová fúzia je svätým grálom energetiky s potenciálom priniesť čistý a obnoviteľný zdroj energie pre celý svet. Je to reakcia, ktorá prebieha v jadrách väčšiny hviezd. Na rozdiel od jadrového štiepenia, reakcie, ktorú ľudstvo využíva v jadrových elektrárňach, sa fúzia zameriava na spájanie atómov do komplexnejších prvkov.

Hoci ľudstvo za posledných pár rokov zaznamenalo pokroky v oblasti jadrovej fúzie, ešte stále sa nachádzame pomerne ďaleko od uplatnenia tejto metódy v praxi. Problém je, že na dosiahnutie jadrovej fúzie potrebujeme teploty dosahujúce niekoľko stoviek miliónov stupňov Celzia. Spoločnosť HB11 sa však rozhodla kráčať trošku iným smerom, informuje portál New Atlas. Namiesto obrovských teplôt plánujú fúziu dosiahnuť prostredníctvom vysokoenergetických laserov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prvé testy laserovej technológie ponúkli výsledky prekonávajúce všetky očakávania. Spoločnosti sa podarilo dosiahnuť desaťnásobok fúznych reakcií, než predpokladali. HB11 vo vyjadrení uviedla, že je „jedinou komerčnou entitou, ktorej sa podarilo dosiahnuť jadrovú fúziu“.

Jadrová fúzia nie je jednoduchý proces. Na to, aby ľudstvo dokázalo spojiť dva atómy a vytvoriť nový prvok, musí prekonať ohromne silný odpor, ktorý drží dve pozitívne nabité jadrá od seba. V jadre Slnka tomuto procesu pomáhajú obrovské teploty. Teplota sa v tomto prípade vníma ako kinetická energia – rýchlosť akou atómy alebo molekuly vibrujú. V jadre našej hviezdy sa atómy vodíka pohybujú takou rýchlosťou, že keď do seba vrazia, tak sa spoja dokopy, pričom uvoľňujú energiu, ktorú vnímame ako teplo.

Na svete existuje niekoľko projektov, ktoré sa pokúšajú jadrovú fúziu docieliť. Väčšina z nich sa ale pokúša vytvoriť podmienky, aké možno nájsť v jadrách hviezd – teploty presahujúce 100-miliónov °C. Zároveň dúfajú, že sa im podarí vytvoriť dostatočné množstvo náhodných kolízií, aby spustili reťazovú reakciu.

Fúzia prostredníctvom laserov

Spoločnosť HB11 ale skúša diametrálne odlišný prístup. Namiesto náhodných kolízií sa spoliehajú na „presnú strelu“, ktorá v tomto prípade znamená využitie vysokoenergetického lasera. Ich prístup si nevyžaduje obrovské teploty, ani špeciálne rádioaktívne palivá, prostredníctvom ktorých by tieto teploty dosiahli. Stačí im „len“ laser, schopný vyprodukovať viac ako 10 petawattov energie.

Fúzny reaktor spoločnosti HB11 by bol len prázdnou kovovou nádobou, v ktorej by sa nachádzala bórová palivová tyč. Na stenách reaktora by boli umiestnené dva lasery. Jeden laser spolu so špeciálnou cievkou by vytvoril silné magnetické pole pre plazmu a druhý laser by akceleroval atómy vodíka cez bórovú palivovú tyč.

Spoločnosť na rozdiel od iných projektov, nevytvára obrovské teploty v nádeji, že spustia jadrovú reakciu. V tomto prípade namieria atómy vodíka priamo na bór a akcelerujú ho na také rýchlosti, že keď sa zrazia s atómami bóru, takmer určite dôjde k fúzii.

Fúzia vodíka s bórom nevytvára teplo, ale „nahé“ atómy hélia. Inak sa nazývajú aj alfa častice a sú špecifické tým, že nemajú elektrón, sú teda pozitívne nabité. Spoločnosť plánuje náboj získať a vytvoriť energiu. Prostredníctvom tejto metódy zároveň nevzniká žiadny jadrový odpad.

Hoci výsledky prvého pokusu prekonali všetky očakávania, na praktické využitie to ale ani zďaleka nestačí. Oproti ostatným projektom je však spoločnosť popredu a ich metóda jadrovej fúzie ponúka množstvo príležitostí, ako svoj výskum posunúť vpred.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close