AutáSpravodajstvo

Tesla publikovala správu, ktorá odhaľuje úroveň degradácie batérií v ich elektromobiloch. Je to veľa, či málo?!

Mobility Report 2020 odhaľuje úroveň degradácie batérií v elektromobiloch Model S a Model X.

Jedným z hlavných problémov elektrických vozidiel je častokrát batéria, ktorá dodáva automobilu energiu. V súvislosti s degradáciou batérie sa znižuje najmä dojazd automobilu. Je táto oblasť rovnako achillovou pätou elektromobilov spoločnosti Tesla?

Podľa publikovanej správy, nie je, naznačuje to najnovší Impact Report 2020, teda Správa o dopadoch, ktorú zverejnila spoločnosť. Podľa publikovaných správ, degradácia batérií v automobiloch Tesla model S a Model X, je nízkou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Mobilty report_tesla_degradacia baterii
Zdroj: Tesla

Spoločnosť Elona Muska uviedla, že priemerná degradácia batérií dosahuje približne 10% a to po prejazdení viac ako 320 tisícoch kilometroch. Nasledujúci graf zobrazuje údaje, ktoré výrobca v priebehu času zozbieral na modeloch S a X.

Publikované správy sú dobrou predzvesťou pre majiteľov modelov áut Model 3 a Model Y. Dôvodom je, že v týchto vozidlách bola adaptovaná technológia akumulátorov s článkami typu 2170, ktoré podľa papierových vlastností majú vydržať viac, ako tie, ktoré sú použité v modeloch áut S a X.

„Batérie vo vozidlách Tesla sú navrhnuté tak, aby „prežili“ samotné autá“

Tesla v rámci publikovanej správy ďalej píše, že batérie v ich vozidlách sú navrhnuté tak, aby prežili samotné autá. Spoločnosť ďalej dodáva, že to je aj jeden z dôvodov, prečo bolo doposiaľ z prevádzky vyradených len niekoľko málo spotrebiteľských batérií a to aj z 9 ročných vozidiel, ako je Model S.  Okrem iného, spoločnosť dodáva, že v rámci budúcej recyklácie batérií, začali implementovať princíp vlastného systému recyklácie v uzavretom cykle, ktorý zaistí recykláciu 100% prijatých batérií Tesla a opätovné použitie až 92% ich surových kovov.

Inými slovami, cieľom amerického výrobcu je zaistiť, aby akumulátory neboli pre zákazníkov spoločnosti problémom. Je však potrebné poznamenať, že údaje poskytnuté spoločnosťou Tesla, sú priemerné hodnoty. Rovnako treba povedať, že Modely S a X boli postupom času ponúkané s rôznymi batériami. Okrem toho sa degradácia môže líšiť v závislosti od rôznych faktorov, akým je spôsob a prostredie, v ktorom sú elektromobily využívané.

Čo hovoríte na úroveň degradácie batérie automobilov Tesla, je to prijateľná úroveň úbytku kapacity, či nie? Dajte nám vedieť váš názor nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close