Tesla má za sebou ďalší skvelý štvrťrok. Hlási zvýšené zisky, ako aj rekordné dodávky elektromobilov

Americká automobilka má za sebou ďalšie finančne dobré obdobie. Zaznamenala doposiaľ najvyšší čistý príjem.

tesla model s plaid ilustracny
Zdroj: Youtube - Tesla

Tretí štvrťrok 2021 bol pre americkú automobilku Tesla opäť rekordný. Po veľkom raste hodnoty akcií spoločnosti prichádzajú aj pozitívne správy na ďalšom „finančnom“ fronte. Americký elektromobilový gigant totižto za posledné obdobie zaznamenal rekordne vysoké čisté príjmy, pričom zároveň dodal rekordný počet elektromobilov.

Tesla má za sebou rekordné obdobie

Ako informuje portál Teslarati.com, spoločnosť Tesla vyrobila v poslednom štvrťroku celkovo 237 823 vozidiel. Pri pohľade na už dlhšiu dobu pretrvávajúce problémy dodávateľských reťazcov automobiliek sa jedná o naozaj impozantný výkon. Za dané obdobie sa automobilke zároveň podarilo dodať rekordný počet nových elektromobilov, ktorý dosiahol hranicu 241 300 dodaných vozidiel. Celkovo automobilka dodala až 232 025 vozidiel Model 3 a Model Y, pričom zostatok predstavovali Model S a SUV Model X.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Tesla model 3
Zdroj: Tesla.com

Za nárastom v dodávkach a zároveň dostatočným tempom výroby je podľa všetkého najmä nová továreň Gigafactory Shanghai. Tá je kľúčová práve v prípade výroby cenovo dostupných vozidiel Model 3 a Model Y. Práve veľká časť týchto elektromobilov bola v posledných mesiacoch exportovaná nie len do ostatných krajín Ázie, ale najmä do Európy, kde automobilka Tesla stále naberá na väčšej sile. Z hľadiska zvýšenia čistého príjmu a prevádzkového zisku však svoju úlohu zohrali aj predaje nových vozidiel Tesla Model S Plaid a Long Range. Marža na týchto vozidlách je totižto výrazne vyššia, čo vykrýva potencionálne straty z predaja menej ziskových vozidiel Model 3 a Model Y.

Rastie marža aj čisté zisky spoločnosti

Príjmy americkej automobilky za posledný štvrťrok dosiahli hranicu 13,757 miliardy USD, čo bola zhruba hranica odhadovaná svetovými analytikmi už pred niekoľkými mesiacmi. Prevádzkový príjem podľa GAAP sa za posledný štvrťrok vyšplhal na 2 miliardy USD. Čistý príjem bol taktiež podľa GAAP na úrovni až 1,6 miliardy USD. Spoločnosť pritom zaznamenala prevádzkovú maržu na úrovni až 14,6%. Hrubá marža v celom automobilovom priemysle sa ale za 3. štvrťrok vyšplhala až na 30,5%. I keď Tesla zaznamenala z hľadiska marže nárast, stále má čo doháňať, najmä ak ju porovnáme s klasickými automobilkami.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre