„Teraz môžete vidieť, ako ruský režim špehuje a cenzuruje svojich občanov,..“, hovoria bieloruskí kyberpartizáni

Uniknuté dokumenty ponúkajú jedinečný pohľad do moderného, ​​digitálneho cenzúrneho aparátu, ktorý funguje v Rusku.

Rusko cenzura medii
Zdroj: Vosveteit.sk, kindpng.com, flickr.com (ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ) (CC BY-NC 2.0 DEED)

Nie je žiadnym tajomstvom, že naprieč Ruskom dlhodobo dochádza k ovplyvňovaniu obsahu v médiách zo strany štátu. No potom, ako Kremeľ vojensky napadol Ukrajinu, tak tento problém vyplával na povrch v plnej miere. Došlo k zablokovaniu viacerých médií, ktoré písali o „špeciálnej vojenskej operácii“ ako o vojne, novinárom reálne hrozí väzenie za šírenie iných informácií, ako sú tie ktoré vyprodukovali miestne úrady a zároveň došlo aj k blokovaniu populárnych VPN služieb, prostredníctvom ktorých veľká časť Rusov obchádzala cenzúru.

Nedávny kybernetický útok, za ktorým stoja hackeri z Anonymous, ukazál, že v Rusku dochádza aj k aktívnemu monitorovaniu online aktivity ľudí.  Zverejnené dokumenty odhalili projekt „Green Atom“, ktorý zahŕňa inštaláciu a údržbu sledovacích zariadení na monitorovanie online aktivity občanov krajiny a súkromných korporácií.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na povrch vyplávala korešpondencia ruského cenzorského úradu

Najnovšie viac svetla do tejto problematiky vnášajú bieloruskí kyberpartizáni, ktorí zverejnili 335 gigabajtov dokumentov z internej siete Všeobecného rádiofrekvenčného centra (GRFC) poddivízie Roskomnadzoru, upozorňuje portál dossier.center, na ktorí odkazujú hackeri. Hneď v úvode ale treba povedať, že ide iba o časť materiálov, ktoré sa im podarilo vydolovať zo serverov úradu a rovnako je potrebné doplniť, že pravosť zverejnených dokumentov nie je dnes možné riadne overiť.

„Ako sme sľúbili, všetky materiály získané počas nášho hacknutia #Roskomnadzor sme zdieľali s nezávislými novinármi. Teraz môžete vidieť, ako #ruský režim špehuje a cenzuruje svojich občanov. Ďakujeme #DDoSecrets za sprístupnenie úniku.“, píšu hackeri v príspevku nižšie.

K samotnému narušeniu serverov došlo ešte v priebehu minulého roka, no až teraz sa dostali prvé dokumenty na verejnosť. Doposiaľ boli k dispozícii len vybraným redakciám.

„Od začiatku vojny táto organizácia sleduje odporcov Putinovho režimu na internete, hľadá zdroje, ktoré sa diktatúre nepáčia, píše správy pre FSB a ruskú prokuratúru a snaží sa blokovať služby, ktoré pomáhajú podávať pravdivé informácie.“ uviedli hackeri ešte v novembri minulého roka.

Únik dát v minulosti potvrdil aj samotný úrad, no uviedol, že „situácia bola zvládnuteľná“ a hackeri neboli schopní získať prístup k „tajným informáciám a kritickej infraštruktúre“. Zverejnená dokumentácie ale hovorí niečo iné.

Pomerne málo známa organizácia hrá kľúčovú úlohu

Uniknutá dokumentácia dokazuje, že málo známa organizácia hrá kľúčovú úlohu v štátnom dohľade nad Rusmi na internete, cenzuruje nezávislé médiá či píše a posiela ministerstvu spravodlivosti výpovede o potenciálnych „zahraničných agentoch“. Tam aktivity úradu ale zďaleka nekončia.

Rovnako sa podieľa aj na vyhľadávaní zakázaných informácií vo vyhľadávači Yandex, čo je ruská kópia vyhľadávača Google. Ďalej kooperuje aj na vyhľadávaní nepovolených informácií na sociálnych sieťach vrátane urážok či vyhrážok ruskému prezidentovi.

„Zo zverejnených materiálov vyplýva, že GRFC monitoruje sociálne médiá a iné otvorené zdroje s cieľom implementovať kremeľskú cenzúru a poskytovať údaje pre tých, ktorí rozhodujú. Sledujú Putinových oponentov, píšu správy pre FSB a iné spravodajské agentúry a blokujú služby, ktoré šíria nepovolené informácie.“

Korenšpondecia úradu bližšie ukazuje, čo je jeho v kompetencii, aké príkazy vydával a čo všetko vykonával. Napríklad jeden z uniknutých e-mailov odhaľuje, že len štyri dni po vypuknutí vojny, Valentin Degtev, špecialista na informačnú analýzu v Štátnom rádiovom frekvenčnom centre Roskomnadzor, zadal úlohu časti zamestnancov, aby monitorovali obsah v médiách, ktorý je v rozpore s oficiálnym stanoviskom ministerstva obrany.

„Pozeráme sa na webové stránky, hľadáme obsah, ktorý hovorí, že ozbrojené sily RF bombardujú (zabíjajú, zraňujú, strieľajú…) civilistov, mestskú infraštruktúru atď. Tieto stránky nájdete v stĺpci „E“,..“, píše sa v e-mailovej správe nižšie.

jeden z uniknutych emailov
Zdroj: Bieloruskí kyberpartizáni, jeden z uniknutých e-mailov (via dossier.center)

Farmy robotov a umelá inteligencia

Uniknuté dokumenty dokonca odhalili, že ešte v júli 2022 sa Roskomnadzor usiloval o vytvorenie vlastnej farmy na robotov – účtov na sociálnych sieťach, ktoré spadali pod oddelenie cenzúry. Jeho kurátorom je zástupca vedúceho oddelenia Vadim Subbotin a predpokladané ukončenie projektu je v polovici mája 2023. Cieľom tohto projektu je vytvoriť automatizovaný systém na registráciu účtov na sociálnych sieťach ako sú Vkontakte, Odnoklassniki, Youtube, TikTok, Facebook, Instagram, Twitter, Telegram a ďalšie. Treba ale povedať, že v dokumentoch nie sú obsiahnuté informácie, ktoré by bližšie špecifikovali, na čo tieto účty majú neskôr slúžiť, píše portál dossier.center.

Korešpondencia zamestnancov úradu ďalej odkryla, že Rusko na monitorovanie obsahu na internete používa aj umelú inteligenciu a to napríklad za účelom analýzy video obsahu či na vyhľadávanie zakázaných informácií.

Z komunikácie pracovníkov rovnako vyplýva, že sa aktívne snažia o odblokovanie účtov proruských blogerov či influencerov na sociálnych sieťach a to aj takých, ktorí nie sú priamo prepojení s úradom či štátnym aparátom. Išlo napríklad o účty zakladateľa Wagner PMC Jevgenija Prigožina, spisovateľa Zakhara Prilepina, propagandistu Tigrana Keosayana a ďalších. Únik informácií ďalej odhalil i to, že aktivita ruského cenzorského úradu siaha aj za krajiny Ruska. Napríklad Mediazona.by píše, že úrady žiadali Bielorusov, aby bieloruské médiá odstránili napríklad materiály o stratách ruských vojakov.

Dokumenty, ktoré sa dostali v týchto dňoch na verejnosť, sú k dispozícii k stiahnutiu prostredníctvom serveru DDoSecrets.com.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre