Veda a výskum

Teórie o rotácii zemského jadra si protirečia. Vieme, čo sa deje pod našimi nohami?

Minulý rok štúdia poukázala na osciláciu zemského jadra a odvtedy sa objavilo niekoľko rôznych teórií, ktoré si navzájom protirečia.

Ako sme už informovali v nedávnom článku, výskumníkom sa podarilo odhaliť, že zemské jadro rotuje inak ako povrch našej planéty. Túto rotáciu odhalili vedci na základe štúdie seizmických vĺn z dvoj jadrových testov v rozmedzí rokov 1969 až 1974. V rámci štúdie autori naznačili, že relatívne nedávno zemské jadro zmenilo smer svojej rotácie.

Nová štúdia na túto prácu nadväzuje a prináša nové informácie. Už predchádzajúci výskum dokázal, že vnútorná časť zemského jadra ležiaca približne 5-tisíc km pod našimi nohami, osciluje, teda mení smer svojej rotácie. Autori štúdie opäť zdôrazňujú, že o zemskom jadre toho zatiaľ veľa nevieme a samotná oscilácia jadra je niečo, o čom vedci stále zapálene diskutujú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nová štúdia bola len pár dní dozadu a aj ona potvrdzuje, že naše zemské jadro pravidelne mení tempo svojej rotácie a dokonca aj jej smer. Autori štúdie si sú vedomí toho, že ich práca môže vyvolať istú dávku kontroverzie.

„Aj my veríme tomu, že vnútorná časť zemského jadra pravidelne mení smer podobne ako hojdačka,“ tvrdí autori štúdie, Xiaodong Song.

Podľa zistení autorov novej štúdie trvá jeden cyklus približne sedem desaťročí. Na základe výsledkov štúdie tvrdia, že v roku 2009 sa zemské jadro zosynchronizovalo s rotáciou zvyšku planéty a od tohto roku pokračovalo v postupnom spomaľovaní. Veria, že okolo roku 2040 zemské jadro zmení rotáciu opäť.

Aj v tejto štúdii sa potvrdilo, že iné tempo rotácie jadra ovplyvňuje dĺžku dňa na planéte. Vedci však nenašli nič ďalšie, čím by pohyby jadra ovplyvňovali život na povrchu planéty.

Ako rýchlo mení jadro smer rotácie?

Vedúcim predchádzajúcej štúdie bol John Vidale, seizmológ z University of Southern California. V rámci jeho minuloročného výskumu naznačil, že jadro Zeme osciluje oveľa rýchlejšie a svoj smer mení približne každých šesť rokov.

Vidale však podporoval ešte jednu teóriu, podľa ktorej sa vnútorné jadro Zeme výrazne menilo len medzi rokmi 2001 a 2013. Odvtedy ostalo relatívne pokojné.

Pravdou však je, že čo sa týka oscilácie zemského jadra, situácia je oveľa komplikovanejšia, než sa zdá. Potvrdzuje to tretí výskum, podľa ktorého jadro osciluje v 20 až 30 ročných cykloch, nie v 70, ako to tvrdí najnovší výskum.

„Matematické modely sú s najväčšou pravdepodobnosťou všetky nesprávne. Vedecká komunita ostáva aj naďalej rozdelená a čo sa týka tohto konkrétneho problému, okolo neho už teraz existuje veľa kontrovezie,“ vysvetľuje Hrvoje Tkalcic, geofyzik z Austrálskej národnej univerzity.

Situáciu prirovnal k lekárom, ktorí skúmajú orgány pacienta pomocou nedokonalých nástrojov. Čo sa týka jadra našej planéty, vedci stále majú problém získať presný obraz o tom, čo sa 5-tisíc kilometrov pod našimi nohami odohráva. Vedci v tomto smere hovoria o nutnosti odhaliť procesy, ktoré prebiehajú v zemskom jadre, no na to budú potrebovať ešte desať rokov, možno viac.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close