Teória perkolácie ponúka odpoveď na to, prečo nevidíme vesmír plný civilizácií

Dostať sa z jedného kraja vesmíru na druhý je extrémne náročná úloha

Mimozemšťania
Zdroj: Pixabay.com (KELLEPICS)

Vesmír by mal byť pomerne zaľudnené miesto, aspoň to nám vychádza, ak sa na problém pozrieme matematicky. Ide však o komplexný problém a na jeho riešenie momentálne nemáme dostatok dôkazov, lebo mimo Zeme sa nám zatiaľ nepodarilo nájsť žiadne stopy života.

Nad tým, kde sú všetci sa zamýšľal aj vedec Enrico Fermi. Podľa neho je pomenovaný aj Fermiho paradox, ktorý poukazuje na kontrast medzi vysokou pravdepodobnosťou existencie života a faktom, že sa nám žiaden nepodarilo nájsť. Vzniklo množstvo teórií, snažiacich sa vysvetliť tento paradox, no dnes tu máme teóriu perkolácie. Píše o tom aj portál Universe Today.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Táto teória je podobná teórii Aurory, o ktorej sme písali minule. Kľúčovým predpokladom tejto teórie je, že mimozemské civilizácie mali čas, motiváciu a prostriedky na to, aby začali kolonizovať vesmír. Zároveň sa počíta aj s Einsteinovou teóriou relativity. V nej sa píše, že rýchlosť svetla je najväčšia možná rýchlosť, akou môže niečo cestovať.

Vesmír je obrovské miesto, na ktoré bohužiaľ nestačí ani rýchlosť svetla. Z hľadiska vývoja života môžeme ďalej postupovať podľa dvoch princípov – Koperníkovho a Antropického. Koperníkov princíp je pomenovaný podľa slávneho astronóma, Mikuláša Koperníka. Rovnako ako jeho teória o tom, že Zem nie je stredom vesmíru, aj koperníkov prístup tvrdí, že nie sme ničím výnimoční. Celý existujúci vesmír totiž berie ako normu.

Druhý princíp je presný opak a tvrdí, že sme výnimoční. Ak hľadáme vo vesmíre inteligenciu, potom musia byť prírodné zákony nastavené tak, aby mohla inteligencia vzniknúť.

Neľahká kolonizácia

Koperníkov prístup je však praktickejší. Popisuje, že akákoľvek civilizácia by musela čeliť takým istým prekážkam ako ľudstvo. Opäť sa tu nadviaže na rýchlosť svetla a vesmír. Ak sa nám nepodarilo nájsť spôsob, ako prekonať rýchlosť svetla, nemuseli by na to prísť ani iné civilizácie.

Štúdia z roku 1993 tvrdí, že ak by sa vo vesmíre nachádzala pokročilá civilizácia, kvôli teórii relativity by bola schopná kolonizovať vesmír len do určitej vzdialenosti od domova. Cestovanie k iným hviezdam je totiž dlhé a mimoriadne nákladné. Preto niektorí predpokladajú, že ak by existovala civilizácia, schopná kolonizovať iné planéty, rozdelila by sa.

Niektorí by sa rozhodli zostať doma a niektorí by sa vydali k novému domovu. Keďže medzi planétami sú extrémne vzdialenosti, kolónia by stratila spojenie s domovskou planétou a vyvinula si svoju vlastnú kultúru, čo by trvalo dlhý čas.  Takto by to postupovalo ďalej a kolonizácia vesmíru by sa v žiadnom prípade nepodobala na rýchly proces, aký môžeme vidieť v sci-fi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre