Teoretickí fyzici veria, že ľudstvo pokazilo „vesmírny plán“: Čo tým myslia?

Je možné, že ľudia svojim vedomím zmenili smer vesmíru?

vesmírny plán
Zdroj: Gerd Altmann z Pixabay

Aj napriek všetkým vedomostiam, ktoré sme za posledné roky získali, je toho ešte veľa, čo o vesmíre nevieme. Napríklad to, či existuje nejaký vesmírny plán.

Často sa preto stáva, že vedecké teórie sú len odhadom toho, ako by mal vesmír fungovať, dokým sa nám nepošťastí a nebudeme vedieť danú predpoveď potvrdiť, alebo v horšom prípade vyvrátiť. Občas sa stane aj to, že teoretickí fyzici prídu s naozaj zvláštnou teóriou a presne to je aj dnešný prípad.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa portálu The Next Web sa teoretickí vedci obávajú toho, že ľudia ničia plány „všemocného vesmíru“. Všetko, čo dnes poznáme, začalo veľkým treskom. Vedci predpokladajú, že všetko, čo kedy malo existovať sa stlačilo do „guličky“ ktorá následne explodovala smerom von a vytvorila vesmír.

Dnes sa však vedci opierajú o prelomy v odbore kvantovej fyziky. Nové teórie sa spájajú s filozofiou a predpokladajú, že by sme predsa len mohli byť stredom vesmíru. Ako je to možné?

Táto teória sa opiera o predpoklad, že má vesmír svoje vlastné vedomie. To momentálne nevieme potvrdiť, avšak začína tomu veriť čoraz väčšia skupina vedcov. Tí veria tomu, že každý objekt môže mať vedomie v tom zmysle, že dokáže vnímať určitý zážitok, či podnet.

Prečo by mal byť vesmír vedomý?

Ako príklad uvádzajú skalu, do ktorej niekto kopne. Skala prežíva silu, rýchlosť a gravitačnú silu. Na rozdiel od ľudí však nedokáže nad svojimi zážitkami „rozjímať“, a preto nedokáže skala nič sama od seba zmeniť.

Podľa týchto vedcov je skala vedomá, pretože existuje a  zároveň istým spôsobom neexistuje. Nie je totiž skalou, ale len skupinou molekúl a ani tie nie sú molekulami, ale skupinami častíc. Vedci sa takto postupne dostávajú nižšie a nižšie, až sa dostanú k základnému, kvantovému stavu veci.

Skala, strom, auto, alebo človek. Teoretickí fyzici chápu tieto rôzne objekty ako jeden a ten istý – vesmír. Celý vesmír a všetko, čo sa v ňom nachádza je v podstate vybudované z rovnakých najzakladanejších častíc, ktoré fungujú v kvantovom svete.

Rozdiel medzi skalou a človekom je podľa teoretických vedcov ten, že skala nemá sekundárne vedomie. Nedokáže si spätne vybaviť zážitok tak, ako to dokážu ľudia. Vieme, ako sa cítime, keď spadneme a tento zážitok si vieme spätne vybaviť. Na základe toho sa vieme v budúcnosti pádu vyhnúť, čím vykonáme istú zmenu.

Ľudia sú jedinou „vecou“ vo vesmíre, ktorá dokáže vykonať zmenu na základe svojho vnútorného uváženia – Skala si nemôže vybrať, či spadne, alebo nie, no človek dokáže. Práve vďaka našej vlastnosti slobodnej vôle si teoretickí fyzici myslia, že dráha celého nášho vesmíru bola zmenená. Čo to môže znamenať? To už nikto z nich nedokáže povedať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre