BezpečnosťSpravodajstvo

Tento výskum nám dáva dôvod, aby sme prestali používať Chrome! Google ale výsledky spochybňuje

Phishingové útoky sú mimoriadne populárne. Úlohou prehliadačov je takéto podvodné stránky blokovať. Komu sa tak darí najlepšie?

Phishing je v poslednom čase čoraz populárnejší druh útoku na používateľov. Je ho totiž oveľa ťažšie rozoznať a väčšina rozhodnutí spočíva na samotnom používateľovi a nie na systéme. Web which.uk vytvoril rebríček, v ktorom podľa svojich testov zoradil prehliadače v oblasti bezpečnosti a ochrany používateľa pred phishingovým útokom. Niektoré výsledky vás určite prekvapia.

Google Chrome na samotnom konci

Phishingové webové stránky sú navrhnuté tak, aby obeť oklamali pri zadávaní údajov, najmä tých platobných. Tieto údaje sú následne zneužité na rôzne spôsoby. Samotný test takýchto webov je pritom veľmi jednoduchý. Takéto podvodné stránky totiž nemajú dlhé trvanie. Po ich zistení ich prehliadač jednoducho zablokuje a tak sa k nim bežný používateľ nemôže dostať. Takýto proces trvá väčšinou pár hodín.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
phishing
Zdroj: pixabay.com

Okrem testovania takýchto stránok a času, ktorý prehliadačom trvalo och zablokovanie meral web Which aj to, či nie sú prehliadače príliš agresívne a neblokujú takmer čokoľvek. Všetky tieto získané údaje sa spočítali a vyšli z toho zaujímavé výsledky. Autori štúdie hovoria, že za účelom testu využili 800 novoobjavených škodlivých webových lokalít veľmi krátko po ich prvom objavení.

Na vrchole rebríčka sa umiestnila Mozilla Firefox, ktorá zabránila až 85 percentám škodlivých stránok. V tesnom závese bol prehliadač Edge z dielne Microsoftu s 82 percentami. Trochu nižšie sa umiestnila Opera s výsledkom 56 percent. Na samom chvoste bol ale najväčší hráč v hre a to Google Chrome. Ten dosiahol veľmi slabé skóre v podobe 28 percent. Výsledky boli zaznamenané v operačnom systéme Windows. Podobné výsledky boli dosiahnuté aj v MacOS, kde ale logicky Apple Safari nahradil v rebríčku Microsoft Edge.

To sú veľmi znepokojivé výsledky pre Chrome a jeho používateľov. Tento prehliadač je totižto suverénne najpoužívanejší. 67 percent zariadení online využíva tento prehliadač.

Windows

  • Mozilla Firefox 85%
  • Microsoft Edge  82%
  • Opera 56%
  • Google Chrome 28%

Mac

  • Mozilla Firefox 78%
  • Apple Safari  77%
  • Opera 56%
  • Google Chrome 25%

Reakcia Googlu

Google výsledky tohto testu spochybnil. Podľa ich slov Google a Mozilla často spolupracujú na zlepšovaní zabezpečenia webov a Firefox sa pri blokovaní phishingu spolieha práve na API Safe Browsing z dielne Googlu. Preto Google považuje výsledky tohto testu za chybné.

google
Zdroj: unsplash.com

Chyba mohla nastať na oboch stranách, preto teraz nemusíte húfne inštalovať iný prehliadač. Pri detekcii phishingu hrá svoju úlohu mnoho faktorov. Napríklad veľké množstvo e-mailových schránok má svoju detekciu phishingu, čo vie taktiež zamiešať s výsledkami.

„Už viac ako 10 rokov pomáha Google nastaviť štandard proti phishingu – a bezplatne poskytuje základnú technológiu – pre iné prehliadače.“, hovorí Google.

„Spoločnosti Google a Mozilla často spolupracujú pri zlepšovaní bezpečnosti webu a Firefox sa pri blokovaní phishingu spolieha predovšetkým na API Safe Browsing od Google – ale výskumníci naznačili, že Firefox poskytuje podstatne lepšiu ochranu proti phishingu ako Chrome.“, dopĺňa spoločnosť.

„Je veľmi nepravdepodobné, že prehliadače používajúce rovnaké technológia na detekciu phishingu by sa výrazne líšila v úrovni ochrany, ktorú ponúkajú, takže zostávame skeptickí voči zisteniam tejto správy.“ uviedla spoločnosť Google v reakcii na tento prieskum.

Ak ale používate Mozillu Firefox, Google Chrome, alebo akýkoľvek iný prehliadač, tak sa na internete majte na pozore. Pomocou phishingu vedia totiž útočníci oklamať aj skúseného internetového používateľa. V tomto článku sme sa venovali tomu, ako taký phishing rozoznať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close