Spravodajstvo

Tento výrobca smartfónov stráca na Slovensku trhový podiel najrýchlejšie. Rastie však Xiaomi, ukazujú dáta

Na Slovensku rastie počet používateľov Xiaomi smartfónov, ukazujú dáta z januára 2022. Na druhej strane, Huawei, stráca pôdu pod nohami.

Trh so smartfónmi v priebehu uplynulého roka bol ako na hojdačke. Raz telefóny boli dostupné a druhýkrát nie. Rovnako treba uviesť, že aj cena smartfónov v priemere rástla. Dôvodom, prečo trh nebol stabilným a mohli sme z času na čas vidieť nedostatok niektorých modelov smartfónov na predajných pultov, boli výpadky dodávok čipov, ktoré boli spôsobené ešte stále prebiehajúcou pandémiou.

Problémy, ktoré trápili výrobcov smartfónov, sa odzrkadlili aj na dodávkach telefónov. Napríklad, také Xiaomi v priebehu minulého roka hlásilo, že majú problémy s pokrytím dopytu. Na druhej strane, napríklad spoločnosť Apple, bola vo veľkej miere schopná odolávať problémom na trhu, hoci aj americký gigant sa trápil s výpadkami dodávok čipov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pri pohľade na trhové pokrytie výrobcov smartfónov, sa častokrát pozeráme po globálnych číslach. Dnes by sme vám preto dali radi do pozornosti náš región.

Na Slovensku stále dominuje Samsung a Apple, rastie však Xiaomi

Dáta od analytikov z gs.statcounter.com odhaľujú, aké trhové podiely majú výrobcovia smartfónov na Slovensku. Predtým, ako sa však vrhneme do čísiel, tak treba uviesť, že čísla nižšie nepredstavujú percentuálny podiel predajov smartfónov, ale percentuálny podiel aktívnych smartfónov na trhu podľa značky. Rovnako treba uviesť, že analytici k týmto dátam dospeli na základe dát z webových stránok, pričom dáta celosvetovo čerpajú z viac ako 2 miliónov internetových stránok. Analytici následne tieto údaje kombinujú a vytvárajú odhady. Inými slovami, dáta neodhaľujú skutočný stav na 100%, ale vzhľadom na veľkosť vzorky, vedia nám poodhaliť približné štatistické údaje s relatívne nízkou chybovosťou.

Dáta nižšie odhaľujú, že Samsung ku koncu januára tohto roku pokrýval 27,99%. Druhou najrozšírenejšou značkou smartfónov, sú telefóny Apple. Tie pokrývali 24,45% trhu. Prvú trojicu uzatvára Xiaomi s trhovým podielom 19,7%. Potom nasleduje Huawei s trhovým podielom 15,03%. Mimochodom, ide o výrobcu, ktorý stráca pôdu pod nohami najrýchlejšie. V porovnaní s januárom 2021, spoločnosť stratila -7,6% podiel zariadení na trhu. Piatou najrozšitejšou značkou telefónov na Slovensku je Lenovo, ktoré pokrýva 4,15%. Šiestou spoločnosťou je Motorola, ktorá pokrýva 3,73% trhu. Siedmou najrozšírenejšou značkou telefónov sú smartfóny spoločnosti Realme, ktoré pokrýva 1,08% trhu. Ostatní výrobcovia pokrývajú po menej ako 1%.

Výrobca Január 2022 Január 2021 Rozdiel
Samsung 27,99% 28,3% -0,31%
Apple 24,45% 21,29% +3,16%
Xiaomi 19,07% 14,89% +4,18%
Huawei 15,03% 22,63% -7,6%
Lenovo 4,15% 3,83% +0,32%
Motorola 3,73% 3,35% +0,38%
Realme 1,08% 0,26% +0,82%

Takýto je trend vývoja trhových podielov za posledných 12 mesiacov

V súvislosti so spoločnosťou Huawei treba však podotknúť, že za horšími číslami nestojí nezáujem o nové zariadenia zo strany zákazníkov, ale americké sankcie, v dôsledku ktorých spoločnosť má obmedzený prístup ku komponentom pre nové zariadenia. Inými slovami, ako dochádza k postupnej obmene smartfónov, používatelia telefónov Huawei, sú nepriamo nútení siahnuť po telefónoch inej značky. Vývoj trhových podielov od januára 2021 do januára 2022, si môžete pozrieť nižšie na grafe.

trhovy podiel vyrobcov smartfonov_slovensko_januar 2022
Zdroj: statcounter.com

Od ktorého výrobcu smartfón máte telefón vy? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close