Tento typ kybernetického útoku zažil v tomto roku asi každý. Bola to ale len „ochutnávka“ toho, čo nás čaká v budúcom

Čoraz viac útočníkov využíva na svoje podvody metódu známu ako phishing. Pozrite sa, na čo si na internete dať pozor.

aktualna tema hackeri
Zdroj: Unsplash (Arget, Adnan Khan), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

V kyberpriestore sa denne stretneme s viacerými pokusmi o podvod či útok na naše zariadenie. Keď si však dáme skutočne pozor na to, čo otvárame alebo ako komunikujeme, mali by sme byť my aj naše zariadenie v bezpečí. Útočníci začínajú byť čoraz viac prefíkaní a dokážu napádať používateľov takým spôsobom, že si to sami neuvedomia. Ako si ale dať pozor na rôzne útoky? A prečo je phishing stále taký populárny a nebezpečný? Na túto problematiku sa bližšie pozrel portál makeuseof.com. A ak sa aj vy chcete v online priestore cítiť v bezpečí, mali by ste o tomto druhu útoku niečo vedieť.

Ako phishing funguje?

Medzi najčastejšie útoky na internete patrí bezpochyby phishing, ktorý sa spolieha na naivitu a strach používateľov. Pri phishingu prichádza k osloveniu ľudí prostredníctvom e-mailu, SMS alebo príspevkov na sociálnych sieťach. Ak si dáme dostatočný pozor, dokážeme takýto podvod jednoducho odhaliť. Najčastejším spôsobom kontaktu totiž prichádza v mene nejakej známej služby, kedy nás podvodník osloví v mene napríklad kuriérskej služby, banky alebo inej inštitúcie. Oznámi nám, že potrebujeme urýchlene zaplatiť nejaký poplatok, aby nám bol doručený balíček alebo odblokovaný bankový účet.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
priklad podvodnej SMS spravy
Zdroj: Polícia SR (Facebook)

Naivný používateľ tak klikne na odkaz, ktorý vyzerá sám o sebe podozrivo. Stránky, ktoré otvoríme, sa môžu podobať na bežné stránky napríklad našej banky. Menšie detaily ako napríklad absencia diakritiky či zlá gramatika však môže odhaliť, že nejde skutočne o našu banku. Rovnako podozrivo vie vyzerať aj odkaz, na ktorý sme klikli. Akonáhle však vyplníme svoje údaje platobnej karty alebo iné údaje, dostanú sa k útočníkovi, ktorý takýmto spôsobom uskutočnil phishing. A tento spôsob podvodu je čoraz populárnejší.

priklad podvodnej stranky
Zdroj: Slovenská pošta, príklad podvodnej stránky

V roku 2023 máme zaznamenať jeho nárast

Phishing sa stal neuveriteľne populárnym ešte v roku 2021 a tento rok jeho popularita len narastala. Podľa štatistických údajov môžeme odhadnúť, že počas tohto roku sme na internete zaevidovali až 255 miliónov pokusov o phishing, pričom ide až o 61-percentný nárast pokusov v porovnaní s rokom 2021. Ďalším alarmujúcim číslom je však tiež to, že približne 30% takýchto phishingových správ skutočne útočníkom prejde, pričom ich používatelia otvoria.

Očakávame, že popularita tohto spôsobu útoku bude v budúcom roku opäť narastať a stretnúť sa s ním zrejme budete môcť aj vy. Aby ste sa pred phishingom ochránili, mali by ste si dôkladne preverovať, aké správy otvárate a na aké odkazy prechádzate. Určite nezadávajte údaje svojej platobnej karty na neznáme miesta a pri nákupoch online sa sústreďte skôr na bezpečnejšie metódy platby. Analytici sa ale domnievajú, že útoky budú cielenejšie. Konkrétne hovoria, že zažijeme nárast takzvaného „spear phishing„. Typickom znaku phishingu je, že útočník rozošle tisícky správ a čaká, kto sa chytí. Spear phishing je ale cielený na konkrétneho človeka, prípadne skupinu ľudí.

„The Cyberwire predpovedá, že v roku 2023 sa zvýši frekvencia útokov typu spear phishing. Spear phishing zahŕňa zacielenie na konkrétnych jednotlivcov a organizácie namiesto náhodného zacielenia na obete.“

Netreba ale zabúdať ani na to, že čoraz frekventovanejšie sú aj podvodné hovory. V tomto prípade útočníci pomocou dopredu premyslených krokov, vás dokážu presvedčiť, aby ste vykonali akciu, akú po vás žiadajú. Je vysoko pravdepodobné, že tento typ útoku bude popri phishingu v budúcom roku rásť.

Narazili ste v poslednom roku na phishing aj vy? A dokázali ste ho rozoznať od pravej správy? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre