„Temní empati“ sa považujú za najnebezpečnejšiu skupinu ľudí: Môže za to táto kombinácia vlastností

Pri bežnej poruche osobnosti sa prejavujú vlastnosti z "temnej trojice" no jedna dôležitá vlastnosť chýba.

nebezpecny clovek (2)
Zdroj: unsplash.com (Nong V), Vosveteit.sk (úprava)

Existuje množstvo vlastností, ktoré nás robia ľuďmi. Niektoré sú dobré, iné zlé, no vo svete psychológie existuje kombinácia vlastností, ktorá sa označuje ako „temná trojica“. Medzi ne patrí psychopatia, narcizmus a machiavelizmus a ľudia, ktorí vykazujú vlastnosti temnej trojice sú bezcitní, nepriateľskí a nepríjemní.

Tieto vlastnosti sa ale neobjavujú z čista-jasna. Každý ich do určitej miery máme, no to neznamená, že máme nejakú poruchu osobnosti, vysvetľuje portál Science Alert.  Vo všeobecnosti platí, že ľudia s výrazným sklonom k vlastnostiam temnej trojice majú problém s empatiou a považujú sa za agresívnejších a nebezpečnejších, než väčšina z nás.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Psychopatia je charakterizovaná povrchovým šarmom a bezcitnosťou. Ľudia s touto negatívnou vlastnosťou žijú chaotické životy a vykazujú antisociálne správanie. Machiavelizmus je odvodený od učenia Niccola Machiavelliho, ktorý popisoval súboje o moc prostredníctvom podvodov, zrady, či zločinu. Od tohto filozofického smeru sa odvodzuje aj myšlienka „účel svätí prostriedky“. Táto vlastnosť označuje manipulatívneho a cynického človeka. Posledným z temnej trojice je sadizmus, ktorý označuje človeka s prehnaným egom a pocitom dôležitosti.

Niektorí psychológovia uvažujú nad tým, že do temnej trojice pridajú ešte jednu vlastnosť, sadizmus. Sadista je človek, ktorý rád spôsobuje bolesť iným ľuďom.

Problém s empatiou

Ako už bolo spomenuté, ľudia s vlastnosťami temnej trojice majú vo všeobecnosti problém s empatiou. To je zaznamenané ako jeden z typických príznakov klinickej psychopatie. Ľudia s touto poruchou osobnosti nedokážu cítiť emócie iných ľudí. Vedci ale v niektorých prípadoch zaznamenali zvýšenú úroveň niektorých typov empatie u ľudí s temnou trojicou vlastností. Tvrdia, že ak si niekto užíva, alebo zneužíva utrpenie druhých, ako to takýto ľudia často robia, musí ich emócie chápať.

Vedci objavili skupinu „temných empatov“. Sú to ľudia, ktorí do väčšej miery prejavujú vlastnosti temnej trojice, no zároveň majú aj dobrú úroveň empatie. V porovnaní s bežnou skupinou sú empati menej agresívni, ako iní ľudia s temnou trojicou vlastností.  Sú však agresívnejší ako bežní ľudia. To naznačuje agresiu, ktorá sa prejavuje v nepriamejšej forme – cez vyvolávanie pocitov viny, sociálne vyčlenenie, alebo zákerný humor. Schopnosť empatie dokázala v tejto skupine ľudí agresiu potlačiť, no neodstránila ju úplne.

Prítomnosť empatie podporuje chuť socializovať sa a interagovať s ľuďmi, no zároveň môže byť motiváciou ľudí ovládať.

Temní empati mali vyššie hodnoty neurotizmu. Ide o jednu z vlastností „veľkej päťky“ najzakladanejších ľudských vlastností. Neurotizmus je druh negatívneho myslenia. V prípade temných empatov ich negatívne myslenie nezachádzalo do depresie, úzkosti, alebo stresu. Namiesto toho prejavujú vlastnosti hnevu alebo sebahodnotenia. Vo viacerých testoch sa ukázalo, že sa temní empati súdia oveľa častejšie, než skupina temnej trojice, ktorá neprejavuje empatiu.

Vnútorný konflikt

Je teda možné, že temní empati majú na rozdiel od iných, svedomie a je možné, že sú si plne vedomí svojej „temnej stránky“ s ktorou nesúhlasia. Práve kvôli tomu o sebe často pochybujú a voči svojej osobe môžu časom začať prejavovať aj nenávisť.

Lenže prečo sa temní empati považujú za najnebezpečnejšiu skupinu? Testy ukázali že ich agresia je menšia, ako v prípade skupiny temnej trojice, ktorá empatiu nevykazuje, no stále tam je. Kvôli schopnosti vnímať emócie iných, môžu temní empati svoju agresiu a bezcitnosť ľahšie zakrývať. Je možné, že svoju agresiu dokážu podľa potreby potlačiť.

Temní empati nemusia byť najpríjemnejší ľudia, no to neznamená, že sú hneď nebezpeční. To isté neplatí ani o ľuďoch, vykazujúcich iné vlastnosti temnej trojice. Nebezpečnými sú jedinci, ktorí majú klinicky diagnostikovanú poruchu osobnosti. V týchto prípadoch takmer vždy chýba empatia a títo jedinci sú pre svoje okolie nebezpeční.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre