Temná stránka Ozempicu či Wegovy. Z týchto liekov na „chudnutie“ ti môže napríklad páchnuť z úst. To je však ten najmenší problém

Ozempic a Wegovy sľubujú rýchle chudnutie, no prinášajú aj vážne vedľajšie účinky. Prepadnutá tvár, zápach z úst či poškodenie zubov môžu byť len začiatok.

Mikróby v našich črevách môžu mať dopad na našu váhu
Zdroj: Pixabay (Tumisu)

V posledných rokoch sa lieky ako Ozempic a Wegovy stali symbolom rýchleho a účinného chudnutia. Pôvodne boli určené predovšetkým pre pacientov s diabetom 2. typu, no ich popularita rýchlo prekročila hranice diabetologických ambulancií. Dnes po nich siahajú aj ľudia bez cukrovky, často v nádeji na rýchlu premenu postavy, teda z tučnej na chudú. S rastúcim počtom užívateľov však vychádzajú na povrch aj menej známe, no o to závažnejšie vedľajšie účinky, ktoré môžu ovplyvniť nielen vzhľad, ale aj celkové zdravie a kvalitu života. Na tému upozornil server theconversation.com.

Jedným z najviac diskutovaných vedľajších účinkov semaglutidu je tzv. „ozempic face“. Tento pojem sa ujal pre prepadnutý a unavený vzhľad tváre, ktorý sa môže objaviť po výraznom úbytku tuku. Semaglutid totiž neodstraňuje len tuk z problémových partií, ale znižuje tukové zásoby v celom tele, teda aj vrátane tvojej tváre. Nepríjemným výsledkom môžu byť napríklad: zvýraznené vrásky, ochabnutá pokožka a celkovo starší vzhľad. Tento efekt je síce estetický, no pre mnohých užívateľov znamená nečakané sklamanie.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ
Pomôže nám hnedý tuk bojovať s obezitou?
Zdroj: Unsplash (Towfiqu barbhuiya)

Menej známe, no o to závažnejšie sú účinky semaglutidu na ústnu dutinu. Teda sucho v ústach, odborne nazývané xerostómia, patrí medzi časté ťažkosti. Liek totiž môže znižovať tvorbu slín, čo má za následok nielen nepríjemný pocit sucha, ale aj zvýšené riziko vzniku zubného kazu a zápachu z úst. Sliny sú totiž prirodzenou ochranou zubov pred kyselinami a baktériami. Pričom ich nedostatok vytvára ideálne prostredie pre množenie škodlivých mikroorganizmov, ako je napríklad Streptococcus mutans či Porphyromonas gingivalis. Tieto baktérie nielenže spôsobujú zápach, ale môžu viesť aj k zápalom ďasien a ďalším problémom.

Ďalšou častou komplikáciou je vracanie, ktoré semaglutid môže vyvolať v dôsledku spomaleného vyprázdňovania žalúdka. Žalúdočná kyselina pri opakovanom vracaní poškodzuje zubnú sklovinu, najmä na vnútorných stranách zubov. Toto poškodenie je často nenápadné, no môže byť trvalé a nezvratné.

Okrem vyššie spomenutých problémov môžu lieky so semaglutidom vyvolať aj vážnejšie zdravotné komplikácie, ako napríklad zápal pankreasu, poruchy žlčníka či psychické ťažkosti. Navyše, účinnosť a bezpečnosť týchto liekov bola dôkladne skúmaná najmä u pacientov s diabetom. Nie u zdravých ľudí, ktorí ich užívajú výhradne na chudnutie! Po vysadení lieku sa tiež často dostaví jojo efekt a hmotnosť sa môže rýchlo vrátiť späť.

chybajuci zub
Zdroj: AndreyPopov / depositphotos.com

Ak užívaš Ozempic, alebo Wegovy, venuj teda zvýšenú pozornosť ústnej hygiene. Pravidelne pi vodu, žuvaj žuvačky bez cukru na podporu tvorby slín a vyhýbaj sa sladkým a kyslým nápojom. Pri vracaní si zuby čisti až po polhodine a ústa si najprv vypláchni ústnou vodou. Nezabúdaj tak isto na pravidelné kontroly u zubára a dentálnej hygieničky. Ak sa objavia neobvyklé príznaky, neváhaj kontaktovať svojho lekára.

Semaglutid môže byť účinným nástrojom v boji s nadváhou, no jeho užívanie prináša aj nečakané riziká, ktoré by si nemal podceniť. Pred začiatkom liečby vždy konzultuj svoj zdravotný stav s odborníkom a zváž všetky pre a proti. Hlavne, či ti za to stojí rýchlo a pohodlne schudnúť, ale popri tom môžeš trpieť s niektorými neželanými vedľajšími účinkami.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre