Temná hmota vplýva na všetko v našej sústave: Takto sa jej môžeme dostať na stopu

Podarí sa vedcom konečne odhaliť záhadu tejto neviditeľnej látky?

Nová štúdia nám ponúka lepšiu predstavu o tom, kde hľadať temnú hmotu
Zdroj: YouTube(Cosmoknowledge)

Temná hmota je záhadnou látkou, ktorá drží pokope nielen tú našu, ale aj všetky galaxie vo vesmíre. V prípade Mliečnej dráhy astronómovia odhadujú, že temná hmota tvorí 95% jej hmotnosti, píše portál Phys.

Je to naozaj veľké číslo, no okrem neho nevieme o tejto hmote nič. Pre naše oči je prakticky neviditeľná, pretože neodráža, ani nepohlcuje žiadny druh žiarenia. Temná hmota sa nachádza úplne všade a podľa štúdie v Monthly Notices of the Royal Astronomical Society existuje spôsob, ako ju odhaliť priamo v našej Slnečnej sústave. Vedcom sa totiž podarilo zistiť aká gravitačná sila vytvorená temnou hmotou, ovplyvňuje všetky objekty u nás doma.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Predpokladáme, že keď sa dostanete dostatočne ďaleko od našej sústavy, naskytne sa vám možnosť merať silu temnej hmoty,“ vyjadril sa jeden z autorov štúdie, Jim Green,

Vo vnútri našej Sústavy je kozmická sonda ovplyvňovaná hlavne gravitačnou silou Slnka. Keď sa však dostatočne vzdiali, začne prevládať gravitačná sila zvyšných objektov našej galaxie. Keď teda sonda opustí hranice našej sústavy, začne byť priťahovaná aj gravitáciou temnej hmoty, ktorá tvorí väčšinu hmoty v Mliečnej Dráhe.

Temná hmota v našej sústave

Autor štúdie, Edward Belbruno sa pokúšal zistiť hodnotu takzvanej galaktickej sily. Ide o gravitáciu normálnej hmoty spojenú s gravitáciou temnej hmoty. Podarilo sa mu zistiť, že 45% gravitačnej sily slnečnej sústavy tvorí temná hmota, zatiaľ čo 55% gravitačnej sily je tvorenej normálnou, alebo baryónovou hmotou. Na základe toho teda usúdil, že temná a normálna hmota sú v našej sústave rozdelené pol na pol.

Autori štúdie ďalej tvrdia, že temná hmota jemne vplýva na každú sondu, ktorú poslala NASA mimo našej Slnečnej sústavy. Keď sa sonda pohybuje cez temnú hmotu dostatočne dlho, jej dráha sa môže zmeniť. Tento fakt je extrémne dôležitý pri plánovaní budúcich vesmírnych misií.

Vplyv temnej hmoty na kozmickú sondu je naozaj miniatúrny. Po preletení miliárd kilometrov by sa jej dráha vychýlila len o 2 metre.

„Všetky vesmírne misie cítia vplyv temnej hmoty, no ten je tak malý, že ho nedokážeme odmerať,“ vyjadril sa Green.

V určitej vzdialenosti gravitácia nášho Slnka zoslabne a prevládne galaktická sila. Vedci predpokladajú, že tento prechod nastáva vo vzdialenosti 30-tisíc astronomických jednotiek, čo nie je ani zďaleka za najvzdialenejším okrajom našej sústavy. Oortov oblak, sféra drobných kozmických telies, sa totiž nachádza vo vzdialenosti 100-tisíc astronomických jednotiek.

Na to, aby sonda dokázala preskúmať priamo vplyv temnej hmoty by nemusela cestovať vôbec ďaleko. Vedci predpokladajú, že stačí len vzdialenosť 100 astronomických jednotiek od Slnka. Sonda so špeciálnym vybavením by dokázala aj z tejto vzdialenosti sledovať vplyv temnej hmoty.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre