Temná hmota nevníma časopriestor rovnako, ako bežná hmota: Môže byť tvrdenie novej práce pravdivé?

Astronómovia z inštitútu SISSA zvolili neobvyklý pohľad na jednu z najväčších záhad vesmíru. Výsledky prekvapili aj ich samých.

Temná hmota môže vnímať časopriestor inak, ako bežná hmota
Zdroj: Flickr (NyQuil_Driver, Marek Koteluk) Úprava: Vosveteit.sk

Temná hmota patrí k najväčším záhadám nášho vesmíru. Predpokladá sa, že tvorí približne 80% všetkej hmoty vo vesmíre, no napriek tomu astronómovia nevedia, čo presne je temná hmota zač a či vôbec existuje, hoci teórie naznačujú, že áno.

Podľa tlačovej správy inštitútu SISSA je temná hmota všade a slúži ako „kozmické lešenie“, ktoré prepája vesmír a drží galaxie pokope. Temná hmota je obrovskou záhadou hlavne preto, lebo nereaguje s „normálnou“ hmotou alebo reaguje spôsobom, ktorému zatiaľ vedci nerozumejú. Kľúčom k odhaleniu záhad temnej hmoty môže byť práve gravitácia, ktorá astronómom naznačuje prítomnosť temnej hmoty.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tú síce nemožno pozorovať priamo, no aj temná hmota má svoju gravitačnú silu, ktorou ovplyvňuje všetky objekty naokolo. Aj napriek tejto informácii si vedci nie sú presne istí úlohou gravitácie v tomto procese. Vedci z inštitútu SISSA pracujú s dvoma možnosťami. Buď je nesprávne naše chápanie gravitácie, alebo v chápaní temnej hmoty existujú medzery, ktoré nedokážu vyplniť.

Riešenie desaťročia starej záhady?

O existencii temnej hmoty sa začalo hovoriť približne pred 50 rokmi. Za ten čas sa vedci nijak výrazne neposunuli k výsledku. Výskum inštitútu SISSA preto pracuje na predpoklade, že „komunikácia“ temnej hmoty s normálnou baryonickou hmotou prebieha úplne inak, než si vedci doteraz mysleli.

V novej štúdii vedci skúmali nový druh interakcie medzi temnou hmotou a gravitáciou. Podľa tohto modelu normálna hmota vníma časopriestor spôsobom, ktorý sa odlišuje od vnímania časopriestoru temnou hmotou. Tento prístup sa drasticky líši od iných teórií, ktoré predpokladajú, že je vnímanie časopriestoru oboch typov hmoty rovnaké. Hoci je prístup vedcov zo SISSA odlišný a netradičný, ich práca sa zhoduje so všetkými experimentálnymi dátami, ktoré veda dodnes nahromadila. Práve kvôli tomuto súladu so všetkým, čo je o prípade temnej hmoty známe, by mohla táto teória vysvetliť podstatu temnej hmoty.

Vedci zo SISSA dokážu vysvetliť vlastnosti jednotlivých galaxií, čo je podľa portálu IFL Science dôležitým prvým krokom k rozlúsknutiu záhady temnej hmoty. Astronómovia totiž už v minulosti pozorovali zvláštne správanie galaxií. Vyšlo im, že galaxia v sebe musí ukrývať viac hmoty, než sú schopní pozorovať. Aj to viedlo k teóriám o neviditeľnej hmote, ktorú neskôr vedci pomenovali temná hmota.

„Budúcnosť temnej hmoty je o niečo svetlejšia,“ píše sa v správe.

Nová štúdia pracuje s platnými fyzikálnymi zákonmi, sedí s experimentálnymi dátami, no ešte nebola v praxi otestovaná. Výskumníci v ďalších krokoch preskúmajú temnú hmotu prostredníctvom svojej novej práce. Ich cieľom bude zistiť, či môže ich nové chápanie tejto záhadnej hmoty vyriešiť záhadu pretrvávajúcu už celé desaťročia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre