Téma špehovania Xiaomi telefónov je opäť na stole. Najnovšie poznáme verdikt certifikácie TRUSTe. Ako to dopadlo?

Nová prestížna certifikácia smartfónov potvrdzuje, že nás čínske Xiaomi smartfóny skutočne nešpehujú. Dôkazov je viac než dosť.

spehovanie smartfonov xiaomi
Zdroj: unsplash.com (Đức Trịnh), úprava Vosveteit.sk

Počas posledných mesiacov sa na verejnosti objavilo viacero špekulácií o tom, že nás čínske Xiaomi prostredníctvom svojich smartfónov špehuje. Ako sme sa k takýmto informáciám dopátrali? Informovala o tom vláda v Litve, ktorá okamžite odporučila majiteľom týchto smartfónov zbaviť sa ich. Údajne sa v nich totiž nachádza softvér, ktorý slúži k cenzúre a taktiež odosielaniu informácií čínskej vláde. Smartfóny tak mali registrovať naše vyhľadávania na internete, no i správy, ktoré si posielame s našimi známymi. Litevská vláda však bola ďaleko od pravdy, pretože sa na kĺb tohto problému pozreli i iné krajiny, akou je napríklad Nemecko. Teraz však Xiaomi opäť boduje a získava certifikáciu, ktorá pridáva spoločnosti na dôveryhodnosti. O tom, že nás čínsky gigant v skutočnosti nešpehuje, nás informuje portál Xiaomiadictos.com.

Xiaomi získalo prestížnu certifikáciu potvrdzujúcu bezpečnosť

Ak spomenieme certifikáciu TRUSTe, už len z názvu nám vyplýva, že ide o certifikáciu potvrdzujúcu dôveryhodnosť spoločnosti. Xiaomi sa práve dostalo na zoznam spoločností, ktoré túto certifikáciu majú na svojom konte. A ak by ste si mysleli, že o nič nejde, vyvedieme vás z omylu. V skutočnosti je totiž Xiaomi prvou čínskou spoločnosťou, ktorej sa podarilo získať takéto ocenenie. Vyzerá to teda tak, že čínskemu gigantovi nakoniec môžeme naozaj dôverovať. Dôvodov máme viac než dosť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

A čo vlastne nová certifikácia spoločnosti potvrdzuje? Certifikácia TRUSTe nás informuje nielen o tom, že nás Xiaomi nešpehuje. Garantuje nám tiež i to, že spoločnosť narába s našimi dátami v súlade s platnými normami Všeobecného nariadenia o ochrane údajov známom aj ako GDPR. Naše dáta sú tak v plnej bezpečnosti podľa noriem Európskej únie a ako sme už spomenuli, v prípade Xiaomi sa touto normou oficiálne riadi ako prvá čínska spoločnosť.

A ako vlastne spor so spoločnosťou prebiehal?

Ak sledujete dianie okolo čínskeho giganta Xiaomi, tak určite viete, čo sa udialo s ohľadom na údajné špehovanie používateľov smartfónov. Ako sme už spomínali v úvode, tak vláda Litvy obvinila čínske Xiaomi z toho, že sleduje okrem čínskych používateľov, kde je cenzúra úplne bežná i našich používateľov na globálnej pôde. Xiaomi tak malo sledovať i naše súkromné konverzácie a blokovať tak výrazy ako „Slobodný Tibet“ či iné vyjadrenia, ktoré nie sú v súlade s čínskou vládou. Toto sa však nepotvrdilo a i nestranné Nemecko to neskôr potvrdilo.

V smartfónoch sa totiž nachádza i takáto súčasť systému, ktorá je zakorenená v nadstavbe MIUI. Xiaomi nás však presvedčilo, že nikoho nešpehuje a tento softvér je v smartfónoch mimo Čínu neaktívny. O bezpečnosti spoločnosti tak naďalej nepochybujeme a vieme, že sú naše dáta v týchto smartfónoch plne v bezpečí. A najnovšie sa môžeme cítiť ešte bezpečnejšie práve vďaka tejto certifikácii.

Vlastníte smartfón z dielne čínskeho Xiaomi? A dôverujete týmto zariadeniam? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre