Teleskop Jamesa Webba zasiahol mikrometeoroid: Takto silný náraz vedci na Zemi netestovali. Aké to bude mať dopady na misiu?

Americká NASA informuje, že pred niekoľkými týždňami zasiahol kozmický objekt jedno zo zrkadiel teleskopu.

Teleskop jamesa Webba zasiahol mikrometeoroid
Zdroj: NASA, Nicepng, Úprava: Vosveteit.sk

Mikrometeoroidy sú drobné čiastočky, ktorým sa nevyhne žiadna raketa alebo vesmírna sonda, či satelit. Každá misia tráviaca vo vesmíre určitý čas, zažije množstvo drobných nárazov a nevyhol sa im ani vesmírny teleskop Jamesa Webba, najvýkonnejší vesmírny teleskop vytvorený ľuďmi, aký sa momentálne vo vesmíre nachádza, informuje portál americkej NASA.

Medzi 23. a 25. májom zaznamenal vesmírny teleskop impakt do jedného z hlavných zrkadlových segmentov. Po registrovaní nárazu tím zhodnotil škody a predbežné správy ukazujú, že teleskop stále funguje na úrovni výrazne prevyšujúcej potreby misie. Napriek tomu si vedci v dátach všimli drobnú odchýlku spôsobenú nárazom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Náraz miniatúrneho objektu bol síce prvým, no ani zďaleka nie posledným. Počas svojej vedeckej misie zažije vesmírny teleskop Jamesa Webba ešte množstvo podobných nárazov. Dobrou správou je, že tím vedcov a inžinierov s touto skutočnosťou počítal ešte pri zostavovaní teleskopu.

Momentálne sa teleskop Jamesa Webba nachádza na Libračnom bode L2, čo je špeciálny bod v sústave Zem-Slnko. V bode L2 si Webb dokáže udržať konštantnú vzdialenosť ako od Zeme, tak aj od Slnka. Táto oblasť je však plná mikrometeoroidov – drobných čiastočiek pohybujúcich sa mimoriadne vysokými rýchlosťami.

Tím vedcov ešte pred štartom teleskopu simuloval bombardovanie teleskopu mikrometeoroidmi a vykonal aj niekoľko experimentov demonštrujúcich jeho odolnosť. Výsledky zo simulácií a experimentov ukázali vedcom ako teleskop Jamesa Webba lepšie „opevniť“ aby dokázal zvládnuť podmienky, ktorým vo vesmíre bude čeliť.

Vesmírne riziká

Náraz, ktorý zaznamenal nedávno bol väčším, než mohli vedci prakticky otestovať pred štartom.

„Od začiatku bolo jasné, že teleskop Jamesa Webba bude musieť pretrpieť vesmírne počasie. To zahŕňa UV svetlo, nabité častice, kozmické lúče a občasné nárazy mikrometeoroidov,“ vyjadril sa Paul Geithner z NASA’s Goddard Space Flight Center.

Vedci postavili teleskop Jamesa Webba s výkonom presahujúcim požiadavky misie. V tomto prípade ide o záruku, že teleskop zvládne pracovať aj po niekoľkých rokoch. Príkladom je optické vybavenie teleskopu. Tím si dal pred štartom naozaj záležať na tom, aby boli zrkadlá a optické vybavenie v tip-top stave a teleskop odštartoval s čistejším zariadením, než sa vyžadovalo. Teraz je vďaka tomu o niečo citlivejší.

Náraz mikrometeoroidu môže vychýliť zrkadlá teleskopu, no Webb má schopnosť odhaliť zlé zarovnanie a podľa potreby upraviť pozíciu zrkadiel. Vďaka tomu môže vyrovnať odchýlku, ktorá by po náraze objektu vznikla. Samozrejme že chybu v meraniach neodstránia úplne, no vďaka tomuto šikovnému systému ju dokážu minimalizovať najviac, ako sa v tomto prípade dá. Vedci monitorujú vesmírne počasie a v prípade potreby môžu zahájiť úhybné manévre. Ak vedia, že teleskop zasiahne spŕška drobných meteoritov, odklonia najcitlivejšie časti teleskopu, zrkadlá a optiku tak, aby neboli zasiahnuté.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre