Teleskop Jamesa Webba sa podarilo úspešne vyniesť do vesmíru. Kedy uvidíme prvú fotografiu z hlbokého vesmíru?

Teleskop Jamesa Webba bude fungovať vo vzdialenosti približne 1,5 milióna kilometrov od povrchu Zeme.

Start vesmirnej rakety
Zdroj: NASA/Bill Ingalls

Tieto vianočné sviatky sú skutočne výnimočné a to najmä pre vedeckú komunitu, ktorá hlási veľký úspech. V priebehu včerajšieho dňa sa podarilo vyniesť do kozmického priestoru teleskop Jamesa Webba, informuje NASA prostredníctvom svojich stránok.

Teleskop Jamesa Webba bol úspešne vynesený do kozmického priestoru

Teleskop bol vynesený do vesmíru prostredníctvom rakety Ariana 5. Aj napriek spoľahlivosti tohto typu rakiet, mnohí vedci, ale i nadšenci, zatajili dych, kým sa podarilo vyniesť teleskop vážiaci viac ako 6 ton dostatočne ďaleko od povrchu Zeme. Štart prebiehal z európskeho kozmodrómu Korou vo Francúzskej Guyane, ktorý sa nachádza v tesnej blízkosti rovníka. Ako prebiehal, sa môžete pozrieť nižšie vo videu publikovanom Americkou vesmírnou agentúrou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Treba uviesť, že tento teleskop na rozdiel Hubblovmu ďalekohľadu bude fungovať mierne inak. Nový teleskop bol navrhnutý tak, aby bol schopný vidieť 100-krát tmavšie objekty. Rovnako treba uviesť, že nový vesmírny ďalekohľad je schopný vnímať vesmír v infračervenom spektre. Otázkou je, čo bude s existujúcim Hubblovým teleskopom? Ten bude fungovať aj naďalej. NASA však prezradila, že ak by došlo k jeho poruche, ktorá by si vyžadovala väčšiu investíciu, tak ho opravovať už nebude.

Ďalej treba dodať, že teleskop Jamesa Webba bude fungovať vo vzdialenosti približne 1,5 milióna kilometrov od zemského povrchu v bode, ktorý sa označuje ako Libračný bod 2. Ide o bod, v ktorom si teleso uchováva rovnakú vzdialenosť od dvoch kozmických telies, v tomto prípade od Zeme a od Slnka.

Na prvé snímky si ešte počkáme

V závere treba uviesť, že samotné vynesenie teleskopu do vesmíru je len začiatkom jeho púte. Bude trvať  29 dní, kým ho vedci budú schopní riadne nakonfigurovať. Na prvú fotografiu z tohto teleskopu si však budeme musieť ešte nejaký ten piatok počkať. Očakáva sa, že prvé snímky späť na Zem pošle približne za 6 mesiacov. 

„Najväčšie a najkomplexnejšie vesmírne vedecké observatórium na svete sa teraz začne uvádzať do prevádzky. Za šesť mesiacov, na konci uvedenia do prevádzky, Webb dodá svoje prvé obrázky.“ píše NASA v publikovanej správe.

Pripomeňme, že vďaka vesmírnemu teleskopu Jamesa Webba a jeho infračervenej citlivosti bude možné vidieť „za“ prikrývku prachu, ktorá často obklopuje planéty a vychádzajúce hviezdy. Navyše vďaka Dopplerovmu efektu a červenému posunu bude možné vidieť „späť v čase“ prvé galaxie, ktoré vznikli po Veľkom tresku. Okrem toho bude možné pomocou spektroskopie charakterizovať atmosféry exoplanét. Inými slovami, budeme mať k dispozícii nové a vzrušujúce informácie, ktoré nám bližšie povedia, ako sa vesmír vyvíjal.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre