Teleskop Jamesa Webba prináša doposiaľ najhlbšiu a najostrejšiu infračervenú snímku ranného vesmíru

Astronómovia veria, že teleskop nám neskôr umožní zodpovedať viacero otázok o vesmíre, na ktoré sme doposiaľ nemali odpovede.

Teleskop Jamesa Webba obrázok kopy galaxií SMACS 0723
Zdroj: NASA, Úprava: Vosveteit.sk

Teleskop Jamesa Webba je v súčasnosti najvýkonnejším teleskopom, aký ľudstvo vytvorilo. Ešte začiatkom februára tohto roka, poslal späť na Zem prvú fotografiu, akú zachytil vo vesmíre. Išlo o fotografiu, ktorá hoci vyzerala chaoticky, tak mala veľký význam. Vedci totiž testovali kameru NIRCam, či je pripravená zachytiť svetlo z vesmírnych objektov. Neskôr sme mohli vidieť ďalšiu snímku, na ktorej sa nachádzala hŕstka hviezd. NASA ale uviedla, že ide len o „ochutnávku“ toho, čo dokáže.

Ide o doposiaľ najhlbší a najostrejší infračervený snímok vzdialeného vesmíru

NASA v spolupráci s ESA (Európskou vesmírnou agentúrou) a CSA (Kanadskou vesmírnou agentúrou) zverejnili celý súbor prvých Webbových plnofarebných obrázkov a spektroskopických údajov. Výsledkom toho je fotografia nižšie, ktorú si môžete pozrieť. Ide o doposiaľ najhlbší a najostrejší infračervený snímok vzdialeného vesmíru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Vo Webbovom pohľade sa prvýkrát objavili tisíce galaxií – vrátane tých najmenej viditeľných objektov, aké boli kedy pozorované v infračervenom spektre,“ vysvetľuje NASA. „Tento obrázok kopy galaxií SMACS 0723, známy ako Webbovo prvé hlboké pole, prekypuje detailmi.“

A hoci snímka predstavuje rozpätie „zrnka“ na dlani, tak sú na nej zachytené tisíce galaxií. Tie najvzdialenejšie vznikli pred viac ako 13 miliardami rokov, krátko potom, ako vznikol vesmír. Fotografiu slávnostne odhalil americký prezident, ktorý uviedol:

„Je to nové okno do histórie nášho vesmíru,“ povedal prezident Biden. „Dnes vidíme prvé svetlo, ktoré presvitá cez toto okno.“

Pre tých, ktorí nevedia, tak teleskop bol do vesmíru vyslaný ešte koncom minulého roka, pričom jeho prípravy, aby bol schopný plnohodnotného fungovania, trvali do dnešných dní. Veľký je približne 6,5 metra a skladá sa z 18 špeciálne upravených zrkadiel. Výnimočný okrem iného je aj z dôvodu, že teleskop sa na vesmír okolo nás pozerá v infračervenom spektre.

Zverejnená snímka vyššie je prvou zo štyroch snímok, ktoré NASA zverejní v priebehu nasledujúcich dní. Astronómovia veria, že teleskop nám neskôr umožní zodpovedať viacero otázok o vesmíre, na ktoré sme doposiaľ nemali odpovede. Medzi prvé ciele, na ktoré sa teleskop čoskoro zameria, patria dve horúce exoplanéty spadajúce do kategórie super-Zeme. Prvým študovaným svetom bude 55 Cancri e, planéta pokrytá lávou. Potom sa pozrie na svet bez atmosféry, LHS 3844 b. Teleskop Jamesa Webba sa pozrie na ich zloženie, pričom vedci otestujú a „vycvičia“ spektograf nachádzajúci sa na palube vesmírneho teleskopu. Spektograf následne pomôže vedcom pochopiť zloženia planét naprieč celou našou galaxiou a lepšie pochopiť vývoj planét.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre