Teleskop Jamesa Webba prechádza do posledných fáz príprav: Ako dopadlo zarovnanie zrkadiel?

Americká NASA oznamuje, že teleskop Jamesa Webba je už takmer pripravený na misiu.

Zrkadlá vesmírneho teleskopu Jamesa Webba sú zarovnané
Zdroj: NASA

Vesmírny teleskop Jamesa Webba, ktorý odštartuje novú generáciu vesmírneho cestovania, nedávno ukončil zarovnávanie svojich zrkadiel. Ako píše portál americkej vesmírnej agentúry NASA, teleskop by teraz mal byť schopný zachytiť ostré zábery prostredníctvom štyroch vedeckých inštrumentov.

Vesmírny teleskop Jamesa Webba je infračervený vesmírny teleskop, ktorý vyvíja americká NASA v spolupráci s Európskou a Kanadskou vesmírnou agentúrou. Jeho hlavnou úlohou bude pozorovanie najvzdialenejších objektov vo vesmíre. Na vesmír sa teleskop Jamesa Webba pozrie trochu iným okom, ako jeho predchodca, ktorým je Hubblov vesmírny ďalekohľad.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nielenže je výkonnejší, no vesmír zaznamenáva v infračervenom spektre, nie vo viditeľnom spektre ako Hubble. Cesta Vesmírneho teleskopu Jamesa Webba ale nebola jednoduchá. Pôvodne mal teleskop štartovať v roku 2007, no po nespočetných odkladoch sa do vesmíru dostal až 25. decembra 2021. Štart ale prebehol úspešne a do dnešného dňa teleskop prekonáva všetky očakávania.

Siedma a posledná fáza zarovnávania zrkadiel sa skončila úspechom a vedecký tím jednohlasne rozhodol, že sa vesmírny teleskop môže posunúť do poslednej fázy príprav. Tá zaberie dva mesiace a po nej sa môže naplno začať vedecká misia teleskopu. Pri tejto príležitosti zverejnila americká NASA sériu záberov, na ktorých možno vidieť zorné pole teleskopu.

„Testovacie zábery naozaj vyrazili dych a ukázali nám, že zarovnávanie zrkadiel prebehlo úspešne. S vesmírnym teleskopom Jamesa Webba máme odvážne plány skúmania vesmíru okolo nás,“ vyjadril sa Lee Feinberg z NASA’s Goddard Space Flight Center.

Posledné kontroly

Výkon teleskopu prekonáva aj tie najoptimistickejšie predpoklady vedcov. Zrkadlá teleskopu Jamesa Webba odteraz správne odrážajú zachytené svetlo na každý zo štyroch vedeckých nástrojov. Rovnako sa ukazuje, že aj vedecké nástroje pracujú tak, ako by mali. Výsledné zábery sú najdetailnejšie, aké môžu vzhľadom na veľkosť teleskopu byť.

Keďže sú zrkadlá na teleskope zarovnané, vedci prechádzajú k ďalšej fáze príprav, ktorá je už jednou z posledných. Vedci budú konfigurovať zariadenia teleskopu, skúšať rôzne parametre a na základe výsledkov určiť najlepšie nastavenie pre konkrétny nástroj. Počas tejto fázy ale vedci otestujú aj to, či sú vedecké nástroje naozaj pripravené na misiu, ktorá ich čaká.

Niektoré kalibračné systémy ostávajú aktívne aj po ukončení zarovnávania zrkadiel. Súčasťou testu vedeckých inštrumentov je aj experiment, pri ktorom teleskop nasmerujú na rôzne regióny. Tie sa od seba budú líšiť množstvom žiarenia, ktoré dopadne na teleskop. Vedci sa chcú uistiť, že vesmírny teleskop ostane stabilný aj pri zmene cieľov. Vedci vykonajú prehliadku každé dva dni a uistia sa, že zarovnanie teleskopu drží. Ak by došlo k odchýlke, môžu ju napraviť a vrátiť zrkadlá na správnu pozíciu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre