SpravodajstvoVeda a výskum

Teleskop Green Bank priniesol najdetailnejší záber Mesiaca z povrchu Zeme. Pozrite si túto fotografiu!

Išlo o testovaciu fotografiu, ktorá otvorí dvere ďalším objavom v našej sústave

Test nového, výkonného zobrazovacieho nástroja priniesol neuveriteľne detailný záber na pristávacie miesto misie Apollo 15, píše portál Science Alert.

Pomocou odrazu silného radarového signálu dokázal nástroj dosiahnuť veľké rozlíšenie a zachytiť objekty na povrchu Mesiaca, ktoré boli veľké len 5 metrov. Nástroj bol navrhnutý pre teleskop Green Bank v Západnej Virgínii, spoločnosťou Raytheon Intelligence & Space. Vďaka novému inštrumentu sa tak otvárajú dvere pre ešte lepšie radarové zobrazenie. Vedci by tak teoreticky mohli zachytiť objekty, ktoré sa nachádzajú vo vzdialenosti planéty Neptún.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nie je to však úplne prevratná novinka. Radarové zobrazovanie je užitočná metóda, pomocou ktorej vedci skúmajú Mesiac. Umožňuje im študovať drobné štruktúry na jeho povrchu a nahliadnuť aj 10-metrov pod povrch. Vedci pomocou nej študujú hustotu mesačného regolitu. Táto metóda sa používa aj na Zemi a vďaka nej vieme odhaliť ruiny, pochované pod povrchom.

Vedci sa však pokúšajú dosiahnuť nové limity. V novembri minulého roku vyslal vysielač radarový signál, ktorý bol namierený na pristávacie miesto misie Apollo 15. Ide o región, ktorý mal priemer približne 3.5-km. Cieľom bolo zachytiť obraz zo Zeme, ktorá sa od Mesiaca nachádza približne 384-tisíc km.

Detailný záber

Výsledkom bola fotografia, ktorú môžete vidieť nižšie. Na vrchu fotografie sa nachádza kráter Hadley C, ktorý má priemer 6-km. „Ryha,“ ktorá prechádza popri kráteri a pokračuje smerom dole, sa nazýva Hadley Rille. Predpokladá sa, že ide o zrútený lávový tunel.

Záber mesiaca
Zdroj: NRAO/GBO/Raytheon/NSF/AUI

Už sama fotografia je obdivuhodným úspechom, no vedci sa pripravujú na zachytenie ešte väčších detailov. Fotografia bola iba testom na overenie konceptu, ktorý teraz prejde do fázy zdokonaľovania. Budúce objavy by nám mohli priniesť detailnejšie zábery na Mesiac, či mesiace iných planét. Pomocou nej by sme mohli zachytiť aj prelietajúce asteroidy, ktoré sú príliš tmavé na to, aby boli zachytené optickými teleskopmi. Získame tak nový pohľad na objekty, ktoré sa nachádzajú v našej Slnečnej sústave.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close