SpravodajstvoTechnológie

Telekom rozširuje pokrytie 5G signálom! Už ste sa skúšali pripojiť do 5G siete? Tieto smartfóny sú kompatibilné!

Zákazníci Telekomu majú dostupnú 5G sieť naprieč 17 oblasťami nášho hlavného mesta.

5G technológia pomaly, ale isto napreduje dopredu a to aj v našom regióne. Druhým dychom treba dodať, že výhody 5G siete môžu v súčasnosti využívať najmä obyvatelia nášho hlavného mesta, kde operátori postupne rozširujú pokrytie 5G siete. Začiatkom tohto mesiaca sme vám priniesli správy, že Telekom rozširuje pokrytie 5G signálom aj pre ďalšie oblasti. Ubehli približne 2 týždne a opäť Telekom hlási expanziu.

Telekom pokryl 5G signálom už takmer celú Bratislavu!

Najnovšie spoločnosť hlási, že pokrytie 5G signálu rozširuje o ďalšie oblasti naprieč Bratislavou.  Ide konkrétne o Dúbravku a Lamač. Rovnako treba dodať, že pár dní dozadu Telekom rozšíril pokrytie aj pre oblasť Devínu. V súčasnosti tak Telekom pokrýva celkovo 17 oblastí naprieč hlavným mestom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„V súčasnosti je 5G sieť k dispozícii už v 17 bratislavských lokalitách: Jarovce, Rusovce, Petržalka, Staré Mesto, Nové Mesto, Kramáre, Ružinov, Trnávka, Vajnory, Rača, Vrakuňa, Podunajské Biskupice, Karlová Ves, Dúbravka, Lamač, Devín a Devínska Nová Ves.“ píše Telekom v tlačovej správe.

Ktoré smartfóny sú kompatibilné so sieťou novej generácie?

V súčasnosti Telekom garantuje možnosť pripojenia sa do 5G siete prostredníctvom 24 modelov smartfónov. Ide konkrétne o modely telefónov nižšie.

  • Samsung: A32 5G, A42 5G, A52 5G / Galaxy S21 5G, S21+ 5G, S21 Ultra 5G / Galaxy Note 20 Ultra 5G, Note 20 5G / Galaxy S20 Ultra 5G
  • Apple: iPhone 12 mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max
  • Xiaomi: Mi 11 Ultra, Mi 11 Lite 5G, Mi 11, Mi 10T Pro, Mi 10T Lite
  • OnePlus: 9 Pro 5G, 8T, Nord N10 5G
  • Huawei: P40 Pro, Mate 40 Pro
  • Motorola: Moto G 5G Plus

Nie každý z nás má však model smartfónu, pre ktorých Telekom garantuje možnosť pripojenia sa do 5G siete. Niekoľko dní dozadu sme sa pýtali hovorcu spoločnosti, či je možné pripojiť sa aj s iným 5G smartfónom do siete novej generácie.

Je možné pripojiť sa do 5G siete aj s inými modelom 5G smartfónu?

Dobrou správou je, že áno, je tam však jedno ale. V prípade iných modelov, ako sú smartfóny vyššie, operátor nie je schopným garantovať možnosť pripojenia sa do 5G siete. Rovnako treba dodať, že operátor garantuje schopnosť pripojenia sa do 5G siete len pri zariadeniach, ktoré sú zakúpené prostredníctvom nich. Neznamená to však, že zákazníci operátora s inými zariadeniami, či so smartfónmi z voľného trhu, sú automaticky odrezaní od siete novej generácie.

„Všetky nami predávané telefóny s deklarovanou 5G podporou plne testujeme a certifikujeme. Špeciálne pri nových výrobcoch prebiehajú podrobné testy dokonca aj kolegami z Deutsche Telekomu.

Varianty modelov z open marketu nekontrolujeme a 5G na nich môže fungovať. Ak výrobcovia pustia 5G aj na telefónoch mimo nášho portfólia či na inom firmvéri pri update OS, 5G podpora sa môže objaviť.

Avšak za fungovanie 5G na takom type alebo za nedostatočnú podporu pásiem či agregácii nezodpovedáme, lebo nie je v našich kapacitách testovať všetky modely predávané na open markete či importované z iných trhov.

Ak telefón podporuje aktuálnu frekvenciu 2100 MHz a konfiguráciu, 5G ikona môže svietiť, ale prenosy môžu a nemusia fungovať.“ hovorí Michal Korec zo spoločnosti Telekom.

Mimochodom, my sme v minulosti skúšali 5G sieť so smartfónom Poco F2 Pro, s ktorým pripojenie fungovalo dobre. Rovnako sme zaznamenali aj výrazne vyššie prenosové rýchlosti v porovnaní s LTE pripojením. Aktuálne aktívne používame ďalší model smartfónu z voľného trhu, Poco F3, kde rovnako môžeme konštatovať, že je plnohodnotne schopné využívať výhody 5G siete Telekomu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close