AKTUALIZOVANÉ: Telegram predstavuje bezpečnostnú hrozbu. U našich susedov dostal veľkú stopku. K obsahu správ pristupujú Rusi, tvrdí úrad
Naši susedia zakázali pre veľkú časť ľudí Telegram v krajine. Dôvodom je, že k obsahu správ pristupujú ruské úrady. Aplikácia predstavuje bezpečnostnú hrozbu, tvrdí úrad.
Telegram je chatovacou platformou s prvkami sociálnej siete. Ide o mobilnú aplikáciu, ktorá sa teší veľkej obľube a to nielen u nás, ale globálne. Nemierne populárnou je ruskojazyčných krajinách a oblastiach.
Rovnako ide ale aj o aplikáciu, ktorá vyvoláva viacero kontroverzií ohľadne súkromia. V minulosti napríklad Will Cathcart, šéf WhatsAppu, napadol aplikáciu, že nie je tak bezpečnou, ako sa môže na prvý pohľad javiť. Okrem toho, že predvolene je šifrovanie komunikácie vypnuté, tak poukázal aj na to, že ruská vláda používa Telegram ako zbraň proti ruským aktivistom.
Taktiež treba povedať, že na rozdiel od konkurenčných komunikačných aplikácií, konverzácie prúdia cez servery Telegramu, kde používatelia jednoducho musia veriť spoločnosti, že ich komunikácia nie je nijakým spôsobom narušená.
Na druhej strane treba povedať, že aplikácia Telegram je nesmierne obľúbenou medzi zločincami a to hlavne pre anonymitu, ktorú ponúka. Dopomáha tomu hlavne fakt, že na platforme sa môže ktokoľvek registrovať s virtuálnym číslom a zároveň prakticky neexistuje žiadna moderácia obsahu.
U našich susedov úradníci a ďalší nemôžu používať Telegram
Nie je žiadnym tajomstvom, že Telegram je ruskou aplikáciou založili bratia Pavel a Nikolaj Durov v roku 2013 s ruskými koreňmi (pozn.: uviedli sme nepravdivé tvrdenie, aplikácia nebola nikdy registrovanou v ruskej jurisdikcii). Naši susedia, Ukrajinci, najnovšie prijali nariadenie, ktoré zakazuje používať úradníkom aplikáciu Telegram na komunikáciu najmä počas totálnej vojny s Ruskom. Prekvapením skôr je, že toto rozhodnutie prišlo až teraz a nie omnoho skôr.
Neprehliadni
„Vždy som bol za slobodu prejavu, ale otázka telegramu nie je záležitosťou slobody prejavu, je to záležitosť národnej bezpečnosti,“ zdôraznil šéf ukrajinského obranného spravodajstva Kyrylo Budanov.
Ruské špeciálne služby pristupujú ku konverzáciám ľudí, tvrdí Budanov
Predstavitelia Bezpečnostnej služby Ukrajiny a Generálneho štábu ozbrojených síl Ukrajiny poznamenali, že Telegram aktívne využíva nepriateľ na kybernetické útoky, šírenie phishingu a malvéru, zisťovanie geolokácie používateľov, úpravu raketových útokov atď.. Okrem toho Budanov uviedol, že ruské špeciálne služby majú prístup k osobnej korešpondencii používateľov Telegramu, dokonca aj k vymazaným správam, ako aj k ich osobným údajom. Zároveň treba ale uviesť, že tieto tvrdenia nepodložil žiadnym dôkazom.
To viedlo Národné koordinačné centrum pre kybernetickú bezpečnosť (NCCC) k tomu, aby vydali zákaz používania Telegramu na zariadeniach vládnych činiteľov, vojenského personálu, zamestnancov bezpečnostného a obranného sektora, ako aj podnikov prevádzkujúcich kritickú infraštruktúru.
Výnimku dostali len tí pracovníci, ktorých súčasťou práce je informovať verejnosť o rôznych udalostiach. Čo to ale znamená? Niektorí úradníci, ako je napríklad prezident, hovorcovia a podobne, budú aj naďalej zverejňovať na verejných kanáloch rôzne oznámenia, no nebudú si cez aplikáciu vymieňať citlivé informácie s inými používateľmi.
V súvislosti so vzniknutou situáciou spoločnosť Telegram pre náš web uviedla:
„Mali by sme záujem o preskúmanie akýchkoľvek dôkazov, ktoré podporujú tvrdenia pána Budanova. Podľa našich vedomostí však takéto dôkazy neexistujú.
Telegram nikdy neposkytol žiadne údaje o správach žiadnej krajine vrátane Ruska. Odstránené správy sa vymažú navždy a technicky nie je možné ich obnoviť.
Každý prípad údajných „uniknutých správ“, ktorý Telegram skúmal, bol výsledkom napadnutého zariadenia, či už prostredníctvom konfiškácie alebo škodlivého softvéru.“, uviedol Remi Vaughn zo spoločnosti Telegram v reakcii na publikovaný článok.
Komentáre