Telegram bude poskytovať niektoré údaje používateľov úradom, hovorí Durov. Má však túto podmienku

CEO Telegramu, Pavel Durov, sa vyjadril, že Telegram bude viac spolupracovať s políciou a ďalšími vyšetrovacími orgánmi.

Telegram bude viac spolupracovať s políciou
Zdroj: Unsplash (Dima Solomin, Max Fleischmann), Pixabay (eunyiullee), Úprava: Vosveteit.sk

Po zadržaní CEO spoločnosti Telegram, Pavela Durova, sa okolo tejto platformy strhla vlna diskusií. Ešte predtým bolo známe, že Telegram je hniezdom všemožnej kriminálnej aktivity. To sa ale môže čoskoro zmeniť.  

Kyberzločinci a iné kriminálne živly našli na Telegrame svoj domov kombináciou niekoľkých faktorov. Prvým bolo, že na registráciu sa nevyžadovalo telefónne číslo ani žiadne osobné údaje. Registrovaný človek tak mohol na platforme anonymne existovať. Druhým faktorom bolo, že Telegram od začiatku propagoval voľnosť online aktivity a obsah nijak vážne nereguloval. To viedlo k tomu, že hackeri mohli voľne operovať a šíriť svoje podvodné schémy, no to bol len vrchol ľadovca. Cez Telegram komunikovali s verejnosťou aj teroristické skupiny a v najhorších prípadoch príslušné orgány zaznamenali aj šírenie detskej pornografie.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Posledným dôležitým faktorom bolo aj to, že Telegram len vo veľmi výnimočných prípadoch spolupracoval s políciou a ďalšími vyšetrovacími orgánmi, aby zadržali užívateľov zodpovedných za najzávažnejšie prehrešky. To sa ale môže čoskoro zmeniť. Ako informuje portál Bleeping Computer, po novom Telegram poskytne polícii a vyšetrovacím úradom telefónne čísla a IP adresy užívateľov, ktorí konajú v rozpore s podmienkami platformy. Polícia však musí podať platnú žiadosť na prístup k týmto údajom.  

Telegram má závažné bezpečnostné slabiny
Zdroj: pixabay (geralt, NoName_13), Úprava: Vosveteit.sk

Platforma Telegram nedávno aktualizovala svoje Podmienky ochrany súkromia. Oznámil to Pavel Durov, ktorý hovorí, že platforma Telegram bude spolupracovať s vyšetrovacími orgánmi, ak dostane platnú súdnu výzvu, ktorá potvrdí, že užívateľ je skutočne podozrivou osobou v prebiehajúcom vyšetrovaní, ktoré zároveň porúša podmienky platformy. Donedávna Telegram spolupracoval s políciou len v prípadoch, ktoré zahŕňali teroristickú hrozbu.  

“Ak Telegram obdrží platné súdne nariadenie od relevantných autorít, ktoré zároveň potvrdzuje že užívateľ je podozrivým v kriminálnom vyšetrovaní, nariadenie analyzujeme a môžeme relevantným úradom poskytnúť IP adresu a telefónne číslo užívateľa,” tvrdí Durov.  

V prípade, že Telegram bude spolupracovať s úradmi a zazdieľa dáta podozrivého užívateľa, o tejto skutočnosti informuje v štvrťročnom hlásení o transparentnosti. Rovnako však treba spomenúť, že automatizovaný bot, ktorý zodpovedá za hlásenia o transparentnosti, zatiaľ nefunguje. Zdá sa, že Telegram stále pracuje na tom, aby všetko fungovalo tak, ako má.  

Telegram mení aj vyhľadávanie 

Durov spomenul aj to, že platforma Telegram zlepšila svoj vyhľadávač. Ten už bol dlhšie známy tým, že ho mnohí zneužívali na predávanie a propagáciu ilegálneho tovaru. Už niekoľko týždňov tím usilovne pracuje na tom, aby odstránil problematický obsah z výsledkov vyhľadávania. Užívateľov pritom platforma Telegram nabáda, aby nahlasovali nelegálny alebo nebezpečný materiál.  

“Zavádzame opatrenia, ktorých cieľom je odradiť zločincov. Vyhľadávanie Telegramu je určené na hľadanie priateľov a relevantných správ, nie na propagovanie ilegálneho tovaru,” tvrdí Durov.  

Spoločnosť Telegram zvolila zodpovednejší prístup voči kriminálnej aktivite, ktorá sa donedávna mohla voľne propagovať na platforme. Táto výrazná zmena smeru pravdepodobne vychádza zo zadržania Durova vo Francúzsku. Vyšetrovacie orgány Durova zadržali vo veci vyšetrovania toho, ako kriminálne živly využívajú Telegram na podvody, pašovanie drog a distribúciu ilegálneho obsahu.  

Durova prepustili na kauciu o niekoľko dní na to, no stále nemôže opustiť krajinu, pretože vyšetrovanie francúzskej polície stále prebieha.  

zakaz telegramu
Zdroj: Amin Moshrefi on Unsplash, úprava Vosveteit.sk

Náš sused Telegram zakázal úplne úradníkom a ďalším dôležitým osobám

Doteraz nebolo jasné, akým smerom sa táto populárna platforma uberie. Viaceré veľké spoločnosti boli dokonca požiadané, aby samé proti Telegramu zaujali pevnejšie stanovisko, teda prestali platformu v rámci svojich služieb propagovať. To podľa vyšetrovacích úradov malo Telegram prinútiť, aby upravil svoju politiku ohľadom moderovania obsahu.  

Minulý piatok dokonca Ukrajinské národné koordinačné centrum pre kyberbezpečnosť zakázalo používanie Telegramu na všetkých zariadeniach, ktoré sa používajú vo vládnej, vojenskej a inej kriticky dôležitej sfére. Krajina sa totiž obáva, že Telegram môže predstavovať hrozbu pre národnú bezpečnosť.  

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre