Telefón zo Severnej Kórey by si naozaj nechcel! Jeden sa podarilo prepašovať a to, čo všetko odosiela, ťa šokuje
Z uniknutého smartfónu zo Severnej Kórey vyplávali na povrch praktiky digitálnej kontroly. Zariadenie automaticky sníma obrazovku každých 5 minút, cenzuruje slová ako „oppa“ či „Južná Kórea“ a neumožňuje prístup k dátam ani samotným používateľom.
Na pohľad ide o bežný moderný smartfón. No realita ukrytá v jeho softvéri ťa šokuje. Jeden z týchto zariadení sa podarilo prepašovať z uzavretej Severnej Kórey. Tým vznikla ojedinelá príležitosť nahliadnuť do brutálneho systému kontroly, ktorému sú občania tejto diktatúry dennodenne vystavení. A ukazuje sa, že totalitný režim Kim Čong-una sa nezastaví pred ničíml. Takýto telefón sleduje každý krok, každé slovo, každé kliknutie, informuje BBC.
Takýto telefón bol predstavený v reportáži BBC, ktorá zachytila jeho fungovanie. Všetko začína nevinne. Obrazovka sa hrdo rozžiari animovanou severokórejskou vlajkou. Zariadenie nemá žiadne logo, takže pôvod je prakticky neznámy. Podľa informácii a vizuálu by malo ísť o telefóny z dielne Huawei alebo Honor. Nie je pritom jasné, či tieto značky oficiálne predávajú svoje zariadenia v Severnej Kórei. Čo je isté, že ak áno, tak ide o upravené verzie s tvrdými obmedzeniami a špionážnym softvérom.
Prvá zarážajúca funkcia je automatické zachytávanie snímok obrazovky každých 5 minút. Pravdepodobne o tom používateľ vôbec nevie. Ak si vezmeme, že krajina je uzavretá, je dokonca možné, že séverokórejcom to príde normálne. Tieto snímky sa ukladajú do skrytého priečinka, ku ktorému sa bežný používateľ nedostane. BBC tvrdí, že vláda má možnosť tieto dáta neskôr extrahovať a analyzovať, čo ľudia robia na svojich telefónoch. Mimochodom, nikto iný nemá možnosť s týmito súbormi pracovať, nepodarilo sa to ani BBC.
Cenzúra zachádza naozaj ďaleko
Cenzúra ide však ďalej. Softvér telefónu kontroluje písaný text a zasahuje, ak je nevhodný. Jedne z príkladov demonštrovaných na vidu je, keď používateľ zadá slovo „oppa“. Ide o bežné oslovenie v Južnej Kórei pre staršieho brata alebo priateľa. Telefón automaticky text prepíše na „súdruh“ a zobrazí varovanie, že „oppa“ môže označovať len staršieho súrodenca. Ešte vtipnejšie je, že ak niekto napíše „Južná Kórea“. Softvér to zmení na „bábkový štát“, čo je výraz bežne používaný v severokórejskej propagande. Asi nemôžeš očakávať, že takýto telefón bude mať prístup na internet, samozrejme nemá.
Západ bojuje proti Severnej Kórey prostredníctvom pamäťových kariet
Tento uniknutý telefón pochádza od organizácie Daily NK so sídlom v Soule, ktorá sa špecializuje na informácie zo Severnej Kórey. BBC potvrdila, že cenzúrne mechanizmy sú pevne zabudované do systému, čo znamená, že bežný používateľ ich nemá šancu obísť. Na druhej strane je otázne aké telefóny či smartfóny sú vôbec v Kórey dostupné na predaj. Veľa ich zrejme nebude a ak, tak pôjde len o klony.
Neprehliadni
V krajine síce mobilné telefóny pribúdajú, no sú striktne odrezané od globálneho internetu. Kontrola nad digitálnym priestorom sa javí jedným z hlavných nástrojov režimu. Mladí ľudia dokonca bývajú na ulici náhodne zastavovaní tzv. „hliadkami pre kontrolu mládeže“, ktoré im kontrolujú telefóny a správy. Cieľom je vymýtiť akýkoľvek vplyv juhokórejskej kultúry, ktorú režim považuje za nepriateľskú. Vieš si predstaviť, že to by bolo u nás za socializmu?
Napriek tvrdým trestom sa však médiá zo zahraničia do krajiny stále dostávajú. Najčastejšie sa informácie pašujú prostredníctvom USB kľúčov a pamäťovými kartami ukrytými v potravinách. Snažia sa presvedčiť tunajších obyvateľov, že Južná Kórea je bohatý štát.
Mnohí utečenci uvádzajú, že práve kontakt s juhokórejskými seriálmi alebo zahraničným rozhlasom ich presvedčil, že za hranicami existuje slobodný život. Tento telefón je však ďalšou mrazivou ukážkou toho, ako môže byť technológia zneužitá na totálnu kontrolu ľudí. Čo u nás vnímame ako bežný smartfón, je v Severnej Kórei nástrojom akéhosi digitálneho otroctva. Predstav si, že by si odfotil nevhodnú fotku a odsúdia ťa za ňu na 10 rokov.
Komentáre