Technológia „split-tunneling“ vo VPN službách ponúka viacero výhod. Ako však funguje a pre koho je určená?

Funkciu split-tunneling nájdeme vo viacerých známych VPN službách. Prináša viacero praktických výhody určených pre väčšinu používateľov.

dokaze vas VPN ochranit
Zdroj: Pixabay.com (FotoArt-Treu), úprava Vosveteit.sk

Moderné VPN služby sú skvelými nástrojmi pre maximalizáciu bezpečnosti internetového pripojenia naprieč rôznymi zariadeniami, či už ide o smartfóny, počítače, laptopy a inteligentné televízie. Široká škála funkcionalít robí z týchto nástrojov omnoho viac, ako iba bežné „zabezpečené“ pripojenie chrániace pred očami externých zvedavcov. Veľká časť z funkcií dostupných vo VPN službách však prináša aj praktické výhody pri bežnom, každodennom používaní internetu. Zabezpečené pripojenie prostredníctvom VPN servera totižto prináša aj nevýhody, najmä z hľadiska rýchlosti pripojenia a odozvy. Tento neduh však pri určitých aplikáciách rozhodne nie je žiadúci, na čo však, samozrejme, myslia aj samotní poskytovatelia VPN služieb.

Odpoveďou na pomalé internetové pripojenie a dlhšiu odozvu pri komunikácii cez VPN server je technológia split-tunneling. Túto pokročilú funkcionalitu nájdeme hneď vo viacerých známych VPN službách, medzi ktoré radíme aj populárneho poskytovateľa NordVPN. Ako však táto technológia funguje v praxi, aké prináša praktické výhody a pre koho je vôbec určená?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako táto technológia funguje?

vpn split tunneling
Zdroj: NordVPN

Ako už napovedá samotný názov, VPN pripojenie je pri využití tejto funkcionality segmentované na viacero pripojení. Zatiaľ čo bežná internetová prevádzka je smerovaná práve cez zabezpečené a šifrované VPN pripojenie, ostatná vybraná prevádzka je trasovaná bežným spôsobom. V praxi sú tak bez povšimnutia dostupné dva druhy internetového pripojenia, pričom pripojenie mimo VPN je prakticky bežným a najmä rýchlejším pripojením. To, ktoré aplikácie, stránky či iné služby môžu byť trasované práve cez nezabezpečené pripojenie mimo VPN server, je pochopiteľne na výbere samotného používateľa. Zvoliť si je možné hneď na základe viacerých predvolených možností:

  • Rozdelenie trasovania na základe pravidiel: Trasovanie internetovej prevádzky na základe nastavených pravidiel či už samotným používateľom alebo správcom, ktorý môže zadefinovať možnosti zabezpečeného pripojenia.
  • Segmentácia pripojenia na základe trás: Internetovú prevádzku je možné smerovať a rozdeľovať aj na základe definovaných uzlov v rámci internetovej siete. V rámci štruktúry siete je možné zvoliť uzly, cez ktoré nemá byť šifrovaná komunikácia a tak dochádza k automatickej komunikácii cez tieto uzly mimo VPN službu. Definované trasy je pritom možné meniť dynamicky.
  • Trasovanie na základe definovaných aplikácií: Technológia split-tunneling umožňuje aj definovať vybrané aplikácie, ktoré nemajú využívať zabezpečenú komunikáciu cez VPN server. Najpoužívanejšie aplikácie, pri ktorých chcete znížiť odozvu a zvýšiť rýchlosť pripojenia, tak stačí jednoducho pridať do zoznamu aplikácií.
  • Trasovanie na základe URL adresy: Zrejme najpoužívanejšou možnosťou v rámci technológie split-tunneling je rozhodne trasovanie na základe URL adresy. V rámci VPN služby stačí zvoliť vybranú URL adresu, ktorá nemá využívať VPN pripojenie a služba si ju do budúcnosti zapamätá.

Praktické výhody

Technológia split-tunneling prináša viaceré výhody, pričom časť z nich bola spomenutá aj v úvode článku. Ide najmä o rýchlosť pripojenia a pomalšiu odozvu, ktorá je častokrát problémovým faktorom pri využívaní VPN služieb. Tie totižto šifrujú všetku komunikáciu a následne ju trasujú cez vzdialený server. Všetky tieto faktory zaberajú určitý čas, ktorý môže byť pri používaní vybraných aplikácií či služieb kľúčový. Týka sa to napríklad streamovania obsahu, používania online nástrojov alebo hrania hier. Práve pri používaní týchto typov aplikácií je práve rýchla odozva kľúčová a použitie technológie split-tunneling je určite na mieste.

Ďalšou kľúčovou výhodou je možnosť používania a správy zariadení v lokálnej sieti. Práve šifrovanie a prístup cez vzdialený VPN server môžu častokrát narobiť pri prístupe ku lokálnym zariadeniam problémy. Tým sa dá vďaka split-tunnelingu bezproblémovo predísť. Vybrané lokality, domáce aplikácie či priamo zariadenia stačí špecifikovať v prípadnom zozname vylúčených zariadení, čím sa všetka komunikácia s nimi automaticky presmeruje priamo cez lokálnu sieť a vyhnete sa tak zbytočným problémom.

Pre koho je split-tunneling vhodný?

Ako už vyplýva zo samotných výhod tejto funkcionality, jej cieľovou skupinou sú všetky druhy bežných používateľov internetu. Či už potrebujete na dennej báze prístup ku zariadeniam v lokálnej sieti, používate aplikácie kde je rýchlosť pripojenia a odozva kľúčová, rozhodne funkciu split-tunneling využijete. Pri výbere tak zvážte dostupnosť tejto funkcionality vo vami vybranej VPN službe. Vďaka jej priamej integrácii do VPN aplikácie sa tak vyhnete nutnému neustálemu vypínaniu VPN pripojenia pri potrebe prístupu ku kľúčovým aplikáciám, čo rozhodne padne vhod pri ich častom využívaní.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre