TeaBot opäť vyčíňa! Tentokrát sa schováva za logá populárnych aplikácií, ktoré obľubujú aj mnohí Slováci!

Tentokrát bol nájdený v ďalších podvodných aplikáciách, ktoré sa schovávajú za logá populárnych aplikácií.

malware virus
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

TeaBot je malware, ktorý sa stal aktívnym v Európe relatívne nedávno. Prvýkrát sme o ňom písali približne mesiac dozadu pričom sme hovorili o tom, že nejde o bežný malware. Dôvodom je, že jeho cieľom sú bankové aplikácie, či ďalšie aplikácie zamerané na financie. Neskôr sa objavil tento malware v niekoľkých falošných aplikáciách, ktoré využívali logá známych spoločností, pričom väčšina z nich, našťastie, je populárnou hlavne mimo nášho regiónu. Situácia sa však pomaly, ale isto otáča. Najnovšie analytici z Bitdefender hlásia, že TeaBot bol objaveným v ďalších falošných aplikáciách, medzi ktorými nájdeme aj také, ktoré sa tešia vysokej obľube aj v našom regióne. 

TeaBot bol nájdený v ďalších aplikáciách

„Falošné aplikácie, ktoré obsahujú škodlivý kód Teabot, sa častokrát schovávajú za logá aplikácií nachádzajúcich sa v Google Play, niektoré z nich majú viac ako 50 miliónov stiahnutí. Nie je prekvapením, že zločinci sa snažia využiť popularitu týchto aplikácií a využiť ju.“ píšu analytici v publikovanej správe.

Analytici v publikovanej správe ďalej píšu, že kampaň zameraná na distribúciu škodlivých aplikácií je aj naďalej aktívnou. Ďalej dodávajú, že šíriť sa môže viacerými spôsobmi vrátane oficiálnych obchodov s aplikáciami. Najčastejším spôsobom je však prostredníctvom rôznych falošných stránok, či reklám, kde  sú propagované v nádeji, že človek sa nechá nachytať a stiahne si aplikáciu, ktorá sa tvári ako iná populárna aplikácia. Prípadne ako aplikácia, ktorá by mala vyriešiť nejaký problém so smartfónom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
podvodna vyzva na instalaciu aplikacie
Zdroj: bitdefender

„Podľa prieskumu Bitdefender patria medzi falošné aplikácie pre Android najmä prehrávače audiokníh, prehrávač médií typu open-source a antivírusové aplikácie. Názvy a logá vyzerajú podobne ako v skutočnosti, aby používateľov oklamali.“

Analytici extra do pozornosti dávajú aplikácie nižšie, z ktorých dve sú populárnymi aj v našom regióne. Ide konkrétne o prehrávač VCL MediaPlayer a antivírusovú aplikáciu Kaspersky. Ako môžete vidieť nižšie, tak logá podvodných aplikácií sú na prvý pohľad veľmi podobnými ku originálnym. Rovnako však dodávajú, že problémových aplikácií je viac.

TeaBot_podvodne aplikacie
Zdroj: bitdefender

Vo všeobecnosti sa odporúča, aby používatelia nesťahovali a neinštalovali software do svojich zariadení z mimo oficiálnych obchodov, akým je napríklad Google Play. Prípadne zo zdrojov, ktorým nedôverujú. V inom prípade sa vystavujú možným rizikám.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre