KryptomenySpravodajstvo

Ťažiari bitcoinov volajú po čistejšej energii, ktorá je viac šetrnou k prírode. Nie všetci sú však z ich riešenia nadšení

Niekoľko veľkých hráčov hovorí, že jadrová energia môže byť najlepšou voľbou pre ťažiarov bitcoinov.

Zatiaľ čo ťažiari Bitcoinov hľadajú riešenia, ako pomôcť našej planéte, starnúce jadrové elektrárne ponúkajú to, čo hľadajú a to lacnú energiu bez uhlíka. Problémom však ostáva fakt, čo s vyprodukovaným rádioaktívnym odpadom. Jadrové elektrárne vypúšťajú menej emisií uhlíka ako fosílne palivá, no pri výrobe energie zanechávajú rádioaktívny odpad.

Jadrová energie by mohla byť kľúčom k čistejšej energii pre ťažiarov

Jadrová energia by mohla predstavovať obrovskú príležitosť na zavedenie čistej, bezuhlíkovej energie, povedal viceprezident GRIID Harry Sudock na Bitcoin & Beyond Virtual Summit 10. novembra. Na tému upozorňuje portál  cointelegraph.com. GRIDD je americká spoločnosť, ktorá obstaráva nízkonákladovú obnoviteľnú energiu na vybudovanie vertikálne integrovaných zariadení na ťažbu Bitcoinov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa Sudocka sa minulé dotačné programy a diskusia o obnoviteľných zdrojoch energie vo veľkej miere zameriavali na solárnu a veternú energiu a zanedbávali potenciálne výhody jadrovej energie.

„Miera rastu sa práve teraz sústreďuje najmä na solárnu a veternú energiu. Čo by sme však radi videli, je rozšírenie jadrovej energie,“ povedal Sudock.

Samson Mow ako hlavný strategický riaditeľ spoločnosti Blockstream, ktorá sa zaoberá technológiou blockchain, bol spolu so spoločnosťou GRIID členom diskusie o zložitosti ťažby Bitcoinov a výdavkov na energiu.

„Problémom je, že sme sa vrátili späť ako spoločnosť, v ktorej sme odmietli jadrovú energiu a prešli sme na iné veci, ako je veterná a solárna energia, ktoré sú nákladnejšie, ťažšie sa vyrábajú a nie vždy fungujú.“

Partnerstvo s jadrovými elektrárňami nie je pritom prvým pokusom odvetvia ťažby kryptomien minimalizovať škody na životnom prostredí. Ťažiari Bitcoinov tiež realizovali používanie zelenej energie v západnom Texase nákupom prebytočnej energie vyrobenej pomocou veterných a solárnych projektov. V štáte New York zas vzniklo partnerstvo medzi závodmi na zemný plyn a ťažobnými spoločnosťami.

Odporcovia jadrovej energie argumentujú číslami i hrozbou devastačných následkov v prípade havárie

Štúdie zistili, že ťažba kryptomien môže byť oveľa energeticky náročnejšia aj napriek tomu, že je virtuálna. Štúdia z roku 2019 vo vedeckom časopise Joule priniesla závery, že ťažiari používajú vysokovýkonné počítače, ktoré generujú 22 až 22,9 milióna metrických ton emisií oxidu uhličitého ročne po celom svete, píše portál trtworld.com.

Ťažba Bitcoinov napríklad ročne spotrebuje rovnaké množstvo energie ako spotrebuje Holandsko, uvádza Cambridgeská univerzita a Medzinárodná energetická agentúra. Energia potrebná na odomknutie jedného Bitcoinu sa rovná približne spotrebe 170 priemerných amerických domácností za mesiac.

Enormné energetické požiadavky na ťažbu Bitcoinu znepokojili ochrancov životného prostredia a netreba zabúdať ani na následky spojené s prípadnou haváriou jadrovej elektrárne. Ako odstrašujúci príklad slúži katastrofa z roku 2011 v japonskej Fushikime, ktorá sa stala najhoršou jadrovou haváriou od Černobyľu. Celkovo bolo zaznamenaných najmenej 2 313 úmrtí súvisiacich s touto japonskou katastrofou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close