Táto technológia do 5 rokov nahradí heslá, hovorí expert. Je ale otázne, ako ju akceptujú ľudia. V mnohých vyvolávala obavy
Experti na technológie veria, že rozpoznanie tváre sa môže už vo veľmi blízkej budúcnosti dotknúť každého aspektu nášho života.
Keď sa prihlasujeme do našich účtov, ešte stále používame heslá, hoci odborníci volajú, že táto technológia je už dávno zastaraná a s výkonnejším hardvérom nerobí odhodlanému hackerovi problém prelomiť aj náročnejšie heslo.
Dnes už máme aj niekoľko alternatív, hlavne teda biometrické zabezpečenie, teda odtlačok prsta alebo sken tváre. Do popredia sa však dostáva aj technológia passkeys, ktorú propaguje hlavne spoločnosť Google. Podľa slov giganta ide o formu zabezpečenia odolnú voči akémukoľvek druhu zneužitia.
Portál The Sun ale dáva do popredia novú technológiu, do ktorej sa plánuje ponoriť Veľká Británia. Táto technológia by nenahradila len heslá, ale aj kľúče, rôzne doklady alebo lístky. Odborníci veria, že táto technológia diametrálne zmení domácnosti, obchody, školy, nemocnice a ďalšie oblasti života.
Predpokladá sa, že táto “super-smart” technológia dosiahne do roku 2032 hodnotu 15-miliárd libier a budeme pomocou nej odomykať aj naše autá.
“Do piatich rokov by sme mohli zahodiť letenky a pasy či autobusové alebo vlakové lístky,” píše The Sun.
Čo nám zmení budúcnosť?
Lenže o akú technológiu ide? Odborníci vidia veľkú budúcnosť v softvéri na rozpoznávanie tvárí, ktorý sa dostáva čoraz viac do popredia. Pomocou tváre by sme mohli napríklad overiť svoju totožnosť u lekára a získať prístup k našim zdravotným záznamom.
Neprehliadni
Oznámenie Británie ohľadom záujmu pre technológiu na rozpoznávanie tváre prichádza len krátko po tom, ako Nemecko a Francúzsko varovalo, že systém Európskej únie na biometrické overenie na hraniciach nie je pripravený. Tento systém má prejsť online 10. Novembra.
Ide o takzvaný “Entry Exit System”, ktorý ešte nebol otestovaný a bude vyžadovať od ľudí žijúcich mimo EÚ, aby úradom poskytli odtlačky prstov a sken tváre. Dokonca aj experti z bezpečnostnej spoločnosti ESET veria, že technológia na rozpoznanie tváre sa v budúcnosti dotkne takmer každého aspektu nášho života.
“Technológia na rozpoznanie tvárí má veľa výhod, no ak sa zneužije, rýchlo sa stane desivou a bude predstavovať obrovské riziko. Ak padne do zlých rúk, v neďalekej budúcnosti by sme mohli vidieť niečo na štýl filmu Minority Report, kedy polícia zatkne človeka ešte predtým, ako spácha zločin, alebo obchody vedia kto ste, ešte predtým, ako vstúpite,” tvrdí Jake Moore, expert z ESETu.
Technológia na rozpoznanie tváre funguje tak, že najprv vytvorí 3D sken tváre a následne meria vzdialenosti medzi očami, ušami a nosom. S pomocou týchto dát vytvorí “biometrický profil” človeka, ktorý je pre každého jedinečný.
Rozpoznávanie tváre v praxi
Moore ďalej vysvetľuje, že napríklad školy by mohli systémom na rozpoznávanie tváre riešiť dochádzku. Podľa jeho slov stačí, aby jedna škola povedala, že vďaka rozpoznávaniu technológie výrazne znížila počet prípadov záškoláctva, aby sa začal tento softvér implementovať aj do ďalších aspektov života. V nemocniciach by sa pomocou rozpoznávania tváre prihlásených pacientov mohla zvýšiť bezpečnosť.
Vo Veľkej Británii sa začal postupne implementovať aj systém Lockly Visage. Ide o technológiu, ktorá stojí približne 300 libier a nahradí zámok tvojich vchodových dverí hi-tech bezpečnostným systémom. Lockly dokáže podľa slov výrobcov uchovať až stovku tvárí, ktoré dokáže pustiť do domu bez kľúča.
Letecká spoločnosť Delta Airlines momentálne skúša systém na rozpoznávanie tváre, ktorý by nahradil tradičné letenky. Funguje to tak, že z pohodlia domova “zaregistruješ” svoju tvár a s tou sa potom preukážeš na letisku.
V reštauráciách sa technológia rozpoznania tváre testuje zaujímavým spôsobom. Reštaurácia si uloží tvoju tvár a potom pri ďalších návštevách priradí tvoju tvár k obľúbeným jedlám alebo dokonca rôznym alergiám. V obchodoch zas dokáže identifikovať dôležitého zákazníka a upozorniť personál pre čo najlepšiu službu.
Podľa expertov rozpoznanie tváre dostane v nadchádzajúcich rokoch čoraz väčší priestor. Hoci táto technológia prináša obrovský prísľub jednoduchšieho a pohodlnejšieho života, rovnako môže byť aj mimoriadne nebezpečná.
Komentáre