Takto vyzeralo posledných 100 miliónov rokov Zeme: Pozrite sa najpodrobnejší geologický model našej planéty

Súčasné modely majú problém priniesť ucelený pohľad na evolúciu mnohých previazaných procesov prebiehajúcich na Zemi,

model Zeme 100 milinov rokov historie
Zdroj: Faculty of Science, University of Sydney

Na dostatočne dlhej časovej osi môžeme pozorovať ako podnebie, voda a tektonika menia tvár našej planéty. Zem sa neustále mení, no vedci majú len obmedzené možnosti, ako tieto zmeny skúmať a sledovať. Hlavným vinníkom boli modely, ktoré až do novej štúdie neboli dostatočne presné na to, aby nám poskytli úplný obraz o evolúcii Zeme.

Výskumníci z University of Sydney 3. marca publikovali štúdiu, v ktorej priniesli mimoriadne detailný a dynamický model vývoja Zemského povrchu za posledných 100-miliónov rokov. Na práci sa podieľali aj výskumníci z Francúzska. Po prvýkrát v histórii sa môžu vedci pozrieť na to ako sa povrch planéty postupom času vyvíjal a ako sa milióny ton usadenín dostali až do našich oceánov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ak chcete pochopiť budúcnosť, musíte poznať minulosť,“ tvrdí vedúci výskumu, doktor Tristan Salles: „Doterajšie modely nám dokázali ponúknuť len útržky príbehu o tom, ako sa povrch našej planéty formoval.“

Salles vysvetľuje, že až donedávna vedci nemali komplexný model, ktorý by dokázal vo vysokom rozlíšení zachytiť súhru medzi povodiami riek, globálnym zvetrávaním a ukladaním usadenín za posledných 100-miliónov rokov evolúcie. Nový model sa síce pozerá do histórie našej planéty, no rovnako dôležitý je aj pri predpovedaní jej ďalšieho vývoja.

Základom nového modelu je kostra spájajúca geodynamické, tektonické a klimatické procesy s procesmi prebiehajúcimi na povrchu planéty. Na týchto mohutných základoch vedci dokázali vytvoriť model rekonštruujúci evolúciu Zeme za posledných 100-miliónov rokov s mimoriadnym rozlíšením až do 10 kilometrov.

Čo nový model dokáže?

Ako sme už spomenuli, pochopením evolučnej histórie Zeme vedci získavajú silný nástroj na predpovedanie jej budúcnosti. Nový model dokáže zachytiť dynamiku prenosu usadenín z pevniny do oceánov, čo sa zatiaľ žiadnemu inému modelu nepodarilo. Práve pochopenie toho, ako sa usadeniny z pevniny dostali do oceánov, umožňuje vedcom lepšie pochopiť chemické zloženie oceánov. Chemické zloženie sa dnes zároveň rapídne mení vplyvom globálneho otepľovania.

V súčasnosti existuje niekoľko teórií o tom, ako by sa mohol povrch Zeme vplyvom globálneho otepľovania ďalej vyvíjať. S pomocou nového modelu ich môžu vedci otestovať a vybrať scenár, ktorý sadne najpresnejšie. Okrem vplyvov globálneho otepľovania na evolúciu planéty vedci môžu pomocou modelu preskúmať aj uhlíkový cyklus planéty v kontexte miliónov rokov.

„Naše zistenia poskytnú dynamické a detailné pozadie pre vedcov z rôznych vedných odborov. Tí budú môcť otestovať ich hypotézy týkajúce sa napríklad rozličných biochemických cyklov, alebo biologickej evolúcie,“ tvrdí Salles.

Nahliadne však aj na tektonické sily, ktoré síce pomaly, ale isto menia povrch našej planéty. Ako autori dodávajú, tento model bude vedcom pomáhať vo výskumoch počas nasledujúcich rokov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre