SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Takto vyzerá Venuša: Prelet dvoch misií priniesol neuveriteľný pohľad

Solar Orbiter a BepiColombo preleteli okolo "dvojičky Zeme".

Minulý týždeň preleteli okolo Venuše, dvojičky Zeme, dve významné misie. Prvou bola sonda Solar Orbiter a druhou BepiColombo, píše Európska vesmírna agentúra.

Misia Solar Orbiter,  pod záštitou NASA a Európskej vesmírnej agentúry, Preletela popri planéte vo vzdialenosti 7995 km, zatiaľ čo misia BepiColombo, ESA/JAXA, sa dostala do blízkosti 552 km od povrchu planéty.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V oboch prípadoch boli tieto prelety dôležité. Obe sondy potrebovali využiť gravitáciu Venuše na to, aby sa mohli dostať do svojho cieľa. BepiColombo preletí 1. októbra okolo panéty Merkúr a v roku 2025 sa dostane na jeho obežnú dráhu. Solar Orbiter bude mať náročnejšiu trasu. 27. novembra presviští okolo Zeme a následne opäť zamieri k Venuši.

Druhý prelet popri Venuši bude ešte dôležitejší, Sonda sa dostane na novú dráhu, ktorá jej umožní po prvýkrát v histórii ľudstva nahliadnuť na póly nášho Slnka. Prelety popri Venuši, počas ktorých sonda vykonala takzvaný „gravitačný prak“, museli byť vykonané s maximálnou presnosťou. Vedci sa museli uistiť, že sonda letí správne, s možnou odchýlkou len pár km, zatiaľ čo sa sonda nachádzala 187-miliónov km od Zeme.

Počas preletu popri Venuši sa obom sondám podarilo priniesť naozaj úchvatné zábery a dáta z blízkosti planéty. BepiColombo zaznamenala výrazný nárast teploty, keď preletela z nočnej strany planéty na dennú. Rozdiel v teplotách bol až závratných 110 °C. Na nočnej strane boli zaznamenané teploty -100 stupňov, zatiaľ čo na dennej vzrástli na 10 °C.

Obe sondy cítili silný gravitačný ťah planéty, ktorý sa prejavoval na ich reakčných kolesách, ktoré udržiavajú sondy na správnom kurze. Tím vedcov preložil vyčíňanie gravitácie na frekvencie a vytvorili zvukovú stopu, ktorú si môžete vypočuť. Táto nahrávka ponúka zvukovú interpretáciu gravitačnej sily. Zároveň zaznamenali aj solárny vietor, ktorý ovplyvňoval atmosféru Venuše. Tieto dáta boli tiež pretvorené na zvukovú stopu.

Prelet sond popri Venuši

Okrem zvukovej stopy nám obe sondy priniesli aj úžasné zábery, ktoré nám ukazujú ich prelet okolo tejto planéty. V prípade prvého záberu môžeme vidieť Venušu, ktorá úplne zabrala zorné pole sondy BepiColombo. Následne môžeme vidieť, ako planéta pomaly mizne v temnote vesmíru.

Solar Orbiter nám tiež ponúkol zábery, no tentokrát môžeme vidieť Venušu, ktorá nás oslepuje slnečným svetlom. Video ukazuje ako sa sonda rapídne blíži k tejto planéte a vidíme aj jej nočnú stranu. V prípade sondy Solar Orbiter nebolo možné zachytiť video s vysokým rozlíšením, no tím mohol využiť iné nástroje, ktoré nám priniesli čiernobiely obraz.

Obe sondy mieria k Merkúru, prvej planéte Slnečnej sústavy. Ich misiou je študovať magnetické pole planéty, ale aj jej exosféru, či procesy, prebiehajúce na povrchu. K Merkúru by sa mali dostať okolo roku 2025.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close