Takto vymažeš z Androidu kontroverznú aplikáciu od Google, ktorú ti nedávno tajne nainštaloval do telefónu

Google začiatkom mesiaca užívateľom bez súhlasu nainštaloval novú aplikáciu do smartfónov. Tá sa správa ako malvér.

POZOR PODVOD SMS SMARTFON HOVOR
Zdroj: Pexels z Pixabay, Úprava Vosveteit.sk

Začiatkom mesiaca užívateľov vystrašila nová aplikácia, ktorú si našli v Android smartfóne. Išlo o aplikáciu SafetyCore, ktorá predstavuje súčasť väčšieho systému Sensitive Content Warnings. Táto funkcia ťa ochráni pred nevyžiadanými intímnymi fotkami alebo pred ich posielaním.  

Sensitive Content Warnings rozmaže nevyžiadanú “nudesku” ešte skôr, ako sa ti zobrazí v celej svojej “kráse”. Rovnako ťa varuje, ak chceš chúlostivý obsah poslať a vysvetlí ti riziká, ktoré z posielania intímneho obsahu vyplývajú. Má to ale jeden maličký nedostatok, táto funkcia má prístup k tvojej galérii a môže špehovať, aké fotky v nej máš.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

V tomto prípade treba poznamenať, že spoločnosť Google uvoľnila novú funkciu SafetyCore natajňáša a väčšina užívateľov, spolu s programátormi, nevie ako vlastne táto funkcia pracuje.  

Portál Zdnet ale vysvetľuje, že funkciu SafetyCore vieš jednoducho zastaviť. Postupne ale analytici začali odhaľovať, že funkcia SafetyCore toho dokáže oveľa viac, ako len odhaliť citlivý obsah na fotografii, ktorá ti bola poslaná alebo ktorú sa chystáš poslať. Najavo vyšlo, že SafetyCore má v sebe prvky strojového učenia, vďaka ktorým dokáže vybrať a filtrovať fotografie s nevhodným obsahom.  

spehovanie a sukromie
Zdroj: Pixabay.com, Vosveteit.sk (koláž)

“SafetyCore je novou funkciou pre všetky zariadenia s verziou Android 9 a vyššou. Pracuje priamo v zariadení a bezpečne a súkromne dokáže klasifikovať obsah a chrániť užívateľov pred nevhodnými fotografiami, či videom. SafetyCore klasifikuje obsah len keď si to aplikácia vyžiada,” hovorí spoločnosť Google.  

Spoločnosť jedným dychom dodala, že SafetyCore pracuje výhradne lokálne, teda len na zariadení a neposiela žiadne dáta na externé servery Google. Len málokto však tomuto uveril.  

Aplikácia sa správa ako typický malvér

Užívatelia sa ohradzujú tým, že viacero vecí tak úplne nesedí. Ak je SafetyCore tak bezpečnou a dôveryhodnou funkciou, ako Google hovorí, prečo spoločnosť neinformovala užívateľov jasnejšie o tom, že im do smartfónov pridáva novú aplikáciu? Tajná inštalácia novej aplikácie bez jasného súhlasu užívateľa považujú za masívny zásah do súkromia. 

“Aplikácia sa bez súhlasu nainštalovala a nemohol som sťahovanie zastaviť alebo zrušiť. Pozeral som, ako sa táto aplikácia inštaluje cez mobilnú sieť, pričom všetky moje nastavenia hovoria, aby smartfón sťahoval len keď som na Wi-Fi. Popis aplikácie nehovorí nič, no z nejakého dôvodu si pýta povolenie na všetko,” hovorí frustrovaný užívateľ.  

SafetyCore aplikácia nemá ikonu a nezobrazuje sa medzi spustenými aplikáciami. Užívateľ ju vie nájsť len ponorením sa hlboko do systémových procesov smartfónu. “Sečteno a podtrženo” aplikácia sa správa ako bežný malvér a nikto nevie obhájiť, prečo by to tak malo byť.

Preto je pochopiteľné, že aj ty chceš aplikáciu zo smartfónu odinštalovať. Dá sa to následnovne:  

  • Otvor nastavenia a nájdi možnosť Aplikácie. 
  • Klikni na možnosť Spravovať aplikáci.
  • Nájdi aplikáciu Android System SafetyCore a otvor ju.
  • Klikni na odinštalovať.

Nižšie sa môžeš pozrieť aj na screenshoty jednotlivých krokov.  

Pozor, SafetyCore budeš musieť možno odinštalovať viackrát 

Niektorí užívatelia hlásia, že po odinštalovaní SafetyCore sa im aplikácia rovno nainštalovala späť cez Google Play Services alebo systémovú aktualizáciu. Ak sa to stane aj tebe, aplikáciu budeš musieť odinštalovať opäť. Je to otravné, ale inú možnosť zatiaľ užívatelia nemajú.  

Ako sme už spomenuli na začiatku, hlavnou myšlienkou aplikácie je ochraňovať užívateľa pred citlivým obsahom. Ruku na srdce, určite aj ty poznáš možné riziká, ktoré vyplývajú z posielania explicitného obsahu. Druhá strana ho môže ukázať kamarátom, poslať niekomu alebo v najhoršom prípade zavesiť na internet. Nepotrebuješ aplikáciu, ktorá by ti to povedala.  

Môžeme argumentovať, že SafetyCore pomáha chrániť tínedžerov, no aj v tomto prípade je zložité obhájiť jej existenciu. Dôležitejšia je osveta zo strany rodičov, nie bezpečnostná funkcia, ktorá sa dá aj tak obísť jedným kliknutím. Navyše táto “bezpečnostná” funkcia môže špehovať v celej tvojej galérií.  

Apple má podobnú funkciu Communication Safety, no na rozdiel od Googlu Apple jasne komunikoval s užívateľmi a dal im možnosť zvoliť si, či túto službu používať alebo nie.  

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre