Takto udržíš svoj počítač v dobrej kondícii, aby ti fungoval svižne aj po rokoch používania

Pozri sa na niekoľko tipov, ako môžeš svoj počítač udržať v dobrej kondícii, aby ti fungoval aj po niekoľkých rokoch ako nový.

Váš počítač by mohol byť dvakrát výkonnejší
Zdroj: DALL-E, Vosveteit.sk

Výkon, ktorý máš možnosť vidieť pri prvom spustení tvojho notebooku, netrvá večne. Časom vždy dôjde k jeho spomaleniu v dôsledku opotrebovania hardvéru, narastajúceho množstva súborov a pod. Mimochodom, vedel si, že ak nemáš dostatok voľného priestoru v zariadení, väčšinou najmenej 10 až 20 % úložiska, tak ti zariadenie začne sekať?

Nemusíš však len sedieť a akceptovať tento postupný úpadok. Dobrou správou je, že existujú triky, vďaka ktorým sa tvoj notebook bude opäť cítiť ako „za mlada“ a jeho pokles sa tak môže výrazne spomaliť. S trochou starostlivosti a správnymi návykmi môže tvoj notebook fungovať takmer ako nový aj po niekoľkých rokoch používania. Na tipy nižšie upozornil web makeuseof.com.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Tu je niekoľko najúčinnejších metód, vďaka ktorým to môžeš dosiahnuť

Pravidelné čistenie a údržba

Pravidelné čistenie notebooku, najmä odstraňovanie prachu, je základným krokom, ako predĺžiť jeho životnosť a zachovať plynulý chod.

Často si tento problém ani nevšimneme, kým sa prejaví v podobe hlučného ventilátora či náhleho vypínania zariadenia. No prach je jedným z najväčších nepriateľov, ktorý sa postupne usádza a hromadí vo „vnútornostiach“ tvojho zariadenia – vo ventilátoroch, chladičoch a vetracích otvoroch.  Môže tak spôsobovať prehrievanie, znížený výkon a v najhoršom prípade aj poškodenie hardvéru.

Aké spôsoby údržby môžeš zvoliť?

  • Utieraj obrazovku a klávesnicu s handričkou z mikrovlákna.
  • Použi plechovku so stlačeným vzduchom na vyfúknutie prachu z vetracích otvorov, portov a klávesnice.
  • Aspoň raz ročne otvor notebook a vyčisti vnútorné komponenty, najmä ventilátor a chladič – ak si nie neveríš, zváž profesionálnu čistiacu službu.

Pravidelné čistenie zabezpečí, že váš notebook zostane tichý, chladný a bude fungovať optimálne.

Vylepši úložisko RAM alebo pevný disk

Či už váš notebook používa starý mechanický pevný disk alebo modernejší disk SSD, ak je jeho disk takmer plný, trpí.

Časom sa nároky na software zvyšujú, čo môže spomaliť tvoj notebook. Ak chceš, aby tvoj notebook opäť pracoval rýchlejšie, môžeš mu „pridať energiu“ upgradom pamäte RAM alebo výmenou pevného disku za rýchlejší SSD disk.

Zvýšenie kapacity pamäte RAM znamená, že tvoj notebook zvládne viac úloh naraz a bude reagovať rýchlejšie, najmä keď máš  otvorených viac aplikácií súčasne. Zmena klasického pevného disku (HDD) na rýchly SSD disk zasa výrazne urýchli celý systém – počítač sa zapne zásadne rýchlejšie, programy sa spustia skôr a aj hry sa načítajú rýchlejšie.

Je však dôležité vedieť, že nie všetky notebooky umožňujú rovnaký typ upgradu. Tenké a ľahké notebooky zvyčajne umožňujú len vymeniť pevný disk za SSD, zatiaľ čo herné notebooky ponúkajú viac možností – môžete si vymeniť aj RAM aj SSD, čo vám ešte viac zvýši výkon.

Zbav sa vírusov v počítači (ak ich tam máš)

Vírusy a iný škodlivý softvér ti môžu vážne poškodiť a zaviniť spomalenie systému, stratu alebo krádež súborov, poškodenie hardvéru a v neposlednom rade zneužitie citlivých informácií, ako sú heslá či bankové údaje.

Aby ste tomu predišli, je nevyhnutné pravidelne aktualizovať antivírusový softvér, vykonávať pravidelné skeny systému a nekliknúť na neznáme odkazy alebo neotvárať podozrivé e-maily. Inštalovanie aplikácií len z dôveryhodných zdrojov a pravidelná aktualizácia operačného systému tiež výrazne znižujú riziko napadnutia vírusmi.

Jedným z najznámejších antivírusových programov je Microsoft Defender Antivirus, ktorý máš vo svojom Windows počítači aj ty. Ľudia ho používajú najmä preto, že je bezplatný, jednoduchý na používanie, účinný a poskytuje neustále aktualizácie, ktoré si poradia s najnovšími hrozbami. Čo ponúka?

  • Automaticky sleduje a blokuje hrozby, ako sú vírusy, trójske kone ešte predtým, než sa dostanú do vášho systému.
  • Rýchle a kompletné skeny – vykonáva rýchle skenovanie na kontrolu bežne ohrozených oblastí systému alebo podrobné (kompletné) skenovanie celého počítača.
  • Ochrana pri prehliadaní webu – blokuje nebezpečné webové stránky a súbory, ktoré by mohli obsahovať malware.
Okamžite si aktualizujte google chrome
Zdroj: Pixabay (geralt), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Pravidelne odstraňuj aplikácie, ktoré nepoužívaš

Pri aplikáciách ešte zostaneme. Tie nielenže zahlcujú úložný priestor, ale môžu častokrát fungovať aj na pozadí bez toho, aby si ich potreboval. Okrem toho sú často bránou pre hackerov a vírusy. To sú dôvody, prečo by si nemal udržiavať aplikácie, ktoré nepoužívaš vo svojom počítači. Odstrániť ich môžeš cez Nastavenia tvojho počítača cez kartu Aplikácie – Nainštalované aplikácie.

Windows odinstalovanie aplikacii
Zdroj: Vosveteit.sk

Rovnako sa to týka aj rôznych rozšírení pre tvoj internetový prehliadač, ak ich používaš.

Mal by si vedieť, kedy je vhodné tvoj notebook vypnúť, uspať alebo reštartovať

Vypnutie: Vypnutie notebooku je najlepšia voľba, keď ho neplánuješ používať dlhší čas. Dôjde k uzavretiu všetkých programov a procesov, čo môže pomôcť „resetovať“ systém a zabrániť spomaleniu.

Uspatie: Uspatie je ideálne, keď plánuješ používať notebook opäť za krátky čas. Napríklad potom, ako sa vrátiš z obeda. Uspatý notebook spotrebuje veľmi málo energie, no okamžite sa prebudí a pokračuje tam, kde si prestals.

Reštartovanie: Reštartovanie je dôležité, keď notebook začína pracovať pomalšie, vykazuje problémy alebo je potrebné vykonať systémové aktualizácie. Často je to aj nevyhnutné po inštalácii aktualizácií softvéru alebo ovládačov.

Nepoužívané aplikácie/služby nechaj vypnuté

Nepoužívané služby môžu spomaľovať tvoj notebook, pretože aj keď ich nevyužívaš, stále bežia na pozadí a využívajú zdroje, ako je pamäť a výkon procesora. Ak ich vypnete alebo nastavíte tak, aby sa spúšťali len v prípade potreby, môže tvoj notebook bežať rýchlejšie.

Tento postup ti ukáže, ako tieto nepoužívané služby vypnúť:

  1. Stlač klávesy Windows + R na klávesnici, čím otvoríš malé okienko. Potom zadaj services.msc a stlač Enter. Tým sa otvorí zoznam všetkých služieb, ktoré bežia na pozadí tvojho notebooku a môžu byť pre teba zbytočné.
  2. Klikni dvakrát na službu, ktorú chceš vypnúť alebo upraviť.
  3. Zobrazí  sa okno, v ktorom môžeš zmeniť spôsob, akým sa služba spúšťa – Automatic, Disabled (ak chcete službu úplne vypnúť) alebo Manual (ak chceš, aby sa služba spúšťala len vtedy, keď je to naozaj potrebné).
  4. Po zmene klikni na tlačidlo Použiť a potom OK. Reštartujte notebook, aby sa zmeny prejavili.

Niektoré programy a aplikácie sa často spúšťajú automaticky pri štarte, a preto by si mal zakázať spustenie nepotrebných programov. Ako ale na to?

  1. Otvor Správcu úloh podržaním Ctrl + Shift + Esc.
  2. Zobrazia sa ti Aplikácie pri spustení – všetky appky, ktoré sa automaticky spustia po zapnutí notebooku
  3. Klikni pravým tlačidlom myši na aplikáciu, ktorú nechceš mať spustenú pri štarte, a vyber možnosť Zakázať.
aplikacie pri spusteni2
Zdroj: vlastný

Zbav sa aplikácií, ktoré ti spomaľujú počítač

V súvislosti s aplikácii nám dovoľ ešte zostať v Správcovi úloh, kde sa okrem iného môžeš pozrieť aj na to, ktoré aplikácie koľko zdrojov tvojho počítača využívajú. V ňom si môžeš zoradiť aplikácie podľa toho, ako ti vyťažujú CPU a RAM. Samozrejme, ak pracuješ s nejakým programom aktívne, tak ten bude logicky zaťažovať tvoj počítač viac, než iné aplikácie. Ak ale ti tam beží aplikácia bez toho, aby si ju používal, tak ju môžeš jednak vypnúť alebo alternatívne aj odinštalovať, aby ti nespotrebovávala zdroje.

aplikacie spotrebuvaju vykon zariadenia
Zdroj: Vosveteit.sk

Nauč sa, ako správne používať Power Mode (režim energie) a Performence Mode (režim výkonu)

Výkon a životnosť batérie tvojho notebooku vo veľkej miere závisí od toho, ako používaš jeho režimy napájania. Mnohí ľudia ho nechávajú na jednom nastavení, ale je dôležité režimy prepínať v závislosti od úlohy, resp. toho, čo robíš so zariadením.

Režim vysokého výkonu (High Performence mode) je ideálny na situácie, keď potrebuješ zo svojho notebooku získať maximum. Hodí sa na náročné aplikácie a multitasking, no je vhodné ho používať najmä pri pripojení k napájaniu, pretože zvyšuje spotrebu energie a rýchlejšie vybíja batériu.

Vyvážený režim (Balanced mode) je ideálny na každodenné používanie, ako je práca s dokumentmi, prehliadanie internetu či sledovanie videí. Ak si nie si istý, ktorý režim použiť, začni s vyváženým režimom. Tento režim dokáže automaticky reagovať na väčšinu situácií a ponúka dobrú rovnováhu medzi výkonom a výdržou batérie.

Režim šetrenia energie (Power Saver Mode) minimalizuje spotrebu batérie tým, že obmedzuje výkon procesora, znižuje jas obrazovky a pozastavuje niektoré procesy na pozadí. Je ideálny pri cestovaní alebo práci na jednoduchých úlohách, keď potrebujete predĺžiť výdrž batérie a nepotrebujete vysoký výkon.

Udržať notebook v skvelej kondícii nie je zložité, no vyžaduje to trochu pozornosti. Stačí pravidelne čistiť, používať ho rozumne a sem-tam vykonať potrebné aktualizácie.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre